Ana içeriğe atla

Benim Güzel Memleketim - Kocaeli/Derince

Şimdi duyar gibiyim sesleri, haa şurası... Şu teröristlerin vapur kaçırdığı yer. Yada kendini bilmez bilmem kaç kişinin yanlışlıkla! doğalgaz borusu patlattığı yer demi ora?
Evet evet... Maalesef orası. Ora benim memleketim. Doğduğum yer. Büyüdüğüm ve hala yaşadığım yer Derince/Kocaeli.
Dün o doğalgaz kaçağının olduğu yere oldukça yakın oturuyorum. Haberin birinde Derince'yi haritadan sileceklerdi az daha denildi. İnsan bir hoş oluyor. Kendini televizyonda görmüş kadar oluyorsun. En azından ben öyle oldum.
Ucuz atlattık.
Tıpkı o vapur olayı gibi. Duyunca, acaba içinde tanıdığım biri var mı diye düşündüm. Gerçi vapur ile seyahat eden bir yakınım yok. Ama belli mi olurdu? İnsanın içine kurt düşüyor. Hemde kaçırılma olayı bizim Derince sahilinden ayrıldıktan sonra olmuştu.
Ve şimdi farkettim. Aramalarda bile Kartepe ile ilgili ilk haber olarak çıkan, kaçırılma olayı. Vapurun adı da Kartepe idi.
Ama korkulan olmadı. Kimseye birşey de olmadı. Şükürler olsun.
İki olayı da kazasız atlattık.
Gündeme oturduk. Kaçırmaydı, kaçaktı derken.
Gönül isterdi ki memleketimin adı böyle yer almasın, ulusal basında.
Şimdilerde canlanan kış turizmin merkezi sayılan Kartepe ile geçsin adı bültenlerde.


Benim güzel memleketim... Sen herşeyinle güzelsin.

Yorumlar

  1. Her iki haberi de görünce aklıma siz geldiniz Efenim. Ne kadar ekşın dolu bir memleketi varmış diye de içimden geçirdim. (:

    Büyük geçmiş olsun Efenim.

    YanıtlaSil
  2. Teşekkürler Efenim.
    Sormayın, uçuyorduk az daha.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…

Şubat Dizisi Final

Şubat dizisini bu konumda tanıtmaya çalışmıştım. Konusu her ne kadar orijinal gibi görünse de, orijinal değildi. Dizi bu akşamki bölümü ile final yapacak. Bence geç bile kaldılar. Zira, orijinal olma yolunda ilerleyebilecek güzelim senaryoyu mahvettiler. Yapımcıların mı yoksa senaristlerin mi merakı var, şu karanlık insanlara? Bir kötü adam oluyor ya dizide. Tam iyi olan onu altedecekken, bir bakıyorsun ki arkasında karanlık güçler var. Gölge adamlar falan. Yani senaryo uzadıkça uzuyor. Suyu çıkıyor işin. Şubat dizisi de aynen böyle oldu ne yazık ki. Dizinin kötü adamı sadece Samim Akça diye biliyorken, bir baktık, ardında daha kötüleri de varmış. Gölge adamlar bunlar. Yüzleri görünmüyor. Sonraları daha nice kötüler çıktı. Kimin ne olduğu belli olmamaya başladı. Dizinin başlarındaki o şifalı ilaç olayı artık bayatladı. Dünyanın, olayların akışına sahip olma derdine düştü herkes. İyi görünen insanlar tek tek kötü çıktı desek yeridir. Mesela Şubat'ın baba yerine koyduğu adam Aziz bey…