Ana içeriğe atla

Görme Engelliler İçin Karikatür Yazılı Betimleme -2

Burası bir doktor muayene odası. Ama şuan hastanın şikayetinin dinlendiği masadayız. Doktorumuz elleri masada bitişik, sukût içinde hastasını dinlemeye odaklanmış. Hastamız yani öyle düşündüğümüz vatandaş, orta yaşlarında, duruşuna bakarsak hayattan bezmiş ve üzgün görünmekte. Oda ellerini birleştirmiş dizleri üstünde, doktora doğru eğilmiş. Hastamız doktora derdini açıyor ve diyor ki:
iki gündür oğlumdan haber alamıyoruz..”
doktor hiç istifini bozmadan hastaya şu cevabı veriyor:
biz böyle vakalara tıp dilinde Lictuss Uralyus diyoruz.”
hasta da doktordan yüz bulmuş olacak ki, hiç bozulmadan şu cevabı veriyor:
Eee.. bana ne?..."
Doktor aynı sakinliğini korumaya çalışarak şöyle diyor adama:
asıl bana ne eşşekoğlueşşek. Karakola gitsene...”Bir doktor odasındayız. Doktorumuz masasına oturmuş. Hemen arkasına da aldığı bir plaketi asıvermiş.
Önünde reçetesi ve elinde kalemiyle, hastasını hemen başından atma derdinde olduğu belli. Hastamız, üstü başı perişan sayılacak bir adam. Mahçup halli, ellerini kavuşturmuş, almış bacaklarının arasına. Doktora başlıyor derdini anlatmaya. Diyor ki:
sizce parasızlığım psikolojik mi doktor..?
Doktor net ve kısa cevaplar peşinde. Diyor ki: “ hayır fakirlik..”
Hasta pes etmiyor, devam ediyor anlatmaya ve diyor ki:
peki hesabı ödeyemeyip akabinde yediğim dayak sorunu?..”
Doktor reçeteye birşeyler yazıp, adamın yüzüne bakarak şöyle der:
 “o zaten sorun değil, sonuç.”
Hastamız aldığı cevaptan dolayı şaşkın, üzgün ve dehşet içinde kalıyor.

Birinci denememin linki:

Not: İkinciyi de sizlerin yorumlarından yüz bulup yapacağım demiştim. İnşaallah olmuştur.

Yorumlar

 1. Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Özenle seçtim desem yalan olmaz. :)

   Sil
 2. Ilk denemeni görmemiştim. Ama bunlar cok güzel olmus. :)

  YanıtlaSil
 3. Yazan ellerine sağlık... Çok güzel olmuş "yine"...

  YanıtlaSil
 4. Uyuşuk Hayalperest, şahanesiniz!
  Esra'yla konuştuk. Tüm bloglardaki yazı betimlemeli karikatürleri ona göndereceğim. O da görme engelliler forumunda bunları paylaşacak. Aslında keşke böyle bir blog kursak. Ve bu hazırlanan karikatürleri o blogta toplasak.Du bakalım... Uyuşuk Hayalperest, sizler sayesinde olacak bi şeyler elbette:)
  Sağolun. Duyarlılığınız ve emekleriniz için çok teşekkür ederim.
  Sevgiler:))  19 Mayıs

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet olabilir. Elimden geldiğince birşeyler yapmaya çalışırım.
   Ben teşekkür ederim.
   Sevgiler.

   Sil
 5. Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Bakacağım en kısa sürede. (:

   Sil
 6. ha ha ha sahiden komikti bunnar.
  :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…

Şubat Dizisi Final

Şubat dizisini bu konumda tanıtmaya çalışmıştım. Konusu her ne kadar orijinal gibi görünse de, orijinal değildi. Dizi bu akşamki bölümü ile final yapacak. Bence geç bile kaldılar. Zira, orijinal olma yolunda ilerleyebilecek güzelim senaryoyu mahvettiler. Yapımcıların mı yoksa senaristlerin mi merakı var, şu karanlık insanlara? Bir kötü adam oluyor ya dizide. Tam iyi olan onu altedecekken, bir bakıyorsun ki arkasında karanlık güçler var. Gölge adamlar falan. Yani senaryo uzadıkça uzuyor. Suyu çıkıyor işin. Şubat dizisi de aynen böyle oldu ne yazık ki. Dizinin kötü adamı sadece Samim Akça diye biliyorken, bir baktık, ardında daha kötüleri de varmış. Gölge adamlar bunlar. Yüzleri görünmüyor. Sonraları daha nice kötüler çıktı. Kimin ne olduğu belli olmamaya başladı. Dizinin başlarındaki o şifalı ilaç olayı artık bayatladı. Dünyanın, olayların akışına sahip olma derdine düştü herkes. İyi görünen insanlar tek tek kötü çıktı desek yeridir. Mesela Şubat'ın baba yerine koyduğu adam Aziz bey…