Ana içeriğe atla

TEMA'dan Meyve Çekirdekleri Toplama Kampanyasına Dair Açıklama

Geçenlerde bir blogdaşta görmüştüm. "bende paylaşacağım, duyuracağım" demiştim. Tabi o an yapmayınca yine kaldı da kaldı.
Bugün yine TEMA ile ilgili şu resimle birlikte bir konu gördüm. Aha dedim şimdi paylaşacağım. Sonraya bırakma.
Yani aslında duyuru şeklinde panoda paylaşacaktım. Bloga giren herkes görecekti, maksadım buydu. Resimle birlikte yapacağım duyurunun linki ana kaynaktan olsun dedim.
TEMA'nın resmi internet sayfasına giriş yaptım. Arıyorum resmi. Yok. Sonra gözüme bir açıklama takıldı.
Meğer birileri, -nedenini çok merak ediyorum- TEMA'nın adını kullanarak başlatmış böyle birşey. Yani TEMA'nın çekirdek toplama ile ilgili yaptığı, giriştiği bir girişim yok.
Konu ile yaptıkları resmi açıklama için.
TEMA.
Konuyu tüm iyi niyetleri ile duyuranlara duyrulur.
Bende evdekilere söylemiştim. Bahçeyi fütursuzca çekirdek yağmuruna tutmuş bulunuyoruz. :D

Yorumlar

 1. Tema'ya ait olmayışını bilmiyordum.
  Ama çok güzel bir kampanya bu...
  Doğa yürüşleri yaparken bile etrafa meyve çekirdekleri atarak ilerlemeli...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bakınca güzel birşey gibi görünüyor. Ve çok basit. Ama işte o küçük çekirdeklerinde hastalık yayma olasıklıkları yüksekmiş. Napsak bilemiyoruz yani.

   Sil
 2. Hmm.. Daha önce görmüştüm bu haberi araştırma yapmamıştım. Ben de eskiden beri meyve çekirdeklerini falan ekerim bulduğum toprağa. Faydalı olduğunu düşünürdüm. Büyüdüler mi ne oldu bilmiyorum ama madem bu davranışın zararları olabiliyormuş, bitki hastalıkları yayılıyormuş bir daha yapmam.. bilgilendirme için teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim. Çekirdek bu, at toprağa büyürse büyür, büyümese de birşey olmaz diyorduk cidden. Hiç yapmamakta olur mu ki bilmemki.

   Sil
 3. Bir çekirdek bin berekettir. Hayatın devamı için gerektir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O çekirdek sağlıklıysa ne iyi. Ama yazıdaki hastalık yayar cümlesi, insanı şüpheye götürüyor. Kaş yapayım derken, göz çıkarma meselesi gibi.

   Sil
 4. çok guzel bir kampanya bu.
  banada beklerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özünde güzel bir kampanya evet. Keşke böylesi bir aldatma ile yapılmasaydı..

   Sil
 5. Ben de bugün yarın paylaşacaktım, aslını araştırmak lazım, benim bildiğim faydalı. Küçükken bahçemiz vardı dedem meyve çekirdeklerini hep yerlere atardı, hep de meyve ağaçları bereketli oldu bahçemizin, bilemedim :)

  YanıtlaSil
 6. ha ha ha bahçede ağaçlar çıkıcak belki.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kimbilir, bahçede adım atacak yer kalsın da :D

   Sil
 7. merhaba, tema kafayı meşe ağacına takmış, ama meşedee hastalık oluyor. Hastalıksız bitki olmaz, en fazla kurur abartılacak bişey değil.

  YanıtlaSil
 8. Denizli Belediyesi, Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Kadın Meclisi, Orman Bölge Müdürlüğü'nün Desteğiyle "Meyve Çekirdekleri Fidan Olsun" Kampanyası Başlattı. Kampanya Kapsamında 5 Milyon Çekirdeğin Ağaca Dönüşmesi Hedefleniyor.

  Denizli Belediyesi, Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Kadın Meclisi, Orman Bölge Müdürlüğü'nün desteğiyle "Meyve Çekirdekleri Fidan Olsun" kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında 5 milyon çekirdeğin ağaca dönüşmesi hedefleniyor.

  Denizli Belediye Başkan Yardımcısı ve Kent Konseyi Başkanı Şamil Çınar, Orman Bölge Müdürü Adem Oklu, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Ayşe Gökşin ve Kent Konseyi Gençlik Meclisi Genel Koordinatör Yardımcısı Merve Karaayvaz, kampanyanın tanıtımı için belediyede basın toplantısı düzenledi.

  Kent Konseyi Başkanı Şamil Çınar, orman yangınlarında kül olan alanların tekrar kazanılması adına kampanyanın başladığını belirterek, "Başlangıçta verimlilik adına tam istenilen sonucu elde edemeyiz, ama okullarda bunu yaygınlaştırdığımızda, gençlerimizin duyarlılığıyla, ev hanımların desteğiyle amacımıza ulaşırız. Herkesten bu projeye katkı koymalarını istiyorum. Alo 177 arandığında çekirdekler gelip alınacak. Bu çekirdeklerin ağaç olduğunda meyvelerini de yemeye gideceğiz." dedi.Orman Bölge Müdürü Adem Oklu ise, kampanya kapsamında 5 milyon meyve çekirdeğinin ağaca dönüşmesinin hedeflendiğini kaydetti. Projeye herkesin destek vermesini isteyen Oklu, "Toplumda sivil katılım olduğu zaman çok daha başarılı olunuyor. Sadece devletin organize ettiği benzer projeler istenilen ölçüde başarılı olamıyor. Geçen yıl ormanda yetişen yabancı meyve ağacı çekirdeklerini topladık. Bunlarla yaklaşık 400 bin fidan üreteceğiz." diye konuştu.

  Oklu, "Binlerce meyve yeniyor. Bunlar çöplüğe atılıyor. Çöplükten fidan çıkmıyor. Bunların toplanarak toprakla buluşmasıyla kuşlar, diğer canlılar beslenecek ve ekosistem denilen düzen oluşacak. Bu açıdan kampanyayı önemsiyoruz. Dikilen meyvelerin yüzde 90'ı fidan olacak. Aralık ayının ilk haftasında çekirdekleri dikeceğiz. Baharda hep beraber gidip bunların yeşerdiğini göreceğiz." şeklinde konuştu.

  Kadın Meclisi Başkanı Ayşe Gökşin de, kadınlara projeye destek vermesi çağrısında bulundu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel yazıp anlatmışsınız. Açıkcası bendeki şüphenin ilk nedeni, TEMA'nın adının habersiz kullanılması oldu. Ve yaptığı açıklama insanı bu konuda biraz rahatsız ediyor cidden.
   Ama sizde doğru şeyler söylemişsiniz.
   Yinede abartmadan meyve çekirdeklerini ekmekte, en azından toprakla buluşturmakta yarar var.
   saygılar dilerim.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…