Ana içeriğe atla

Çift İsimler Sorunsalı

Adım; Dolunay Aydan Güzel.
Ne kadar güzel değil mi?
Resmen bayıldım bu adıma.
Şimdi siz beni nasıl çağırırsınız bakalım?
Dolunay?
Aydan?
Güzel?
Seç birini anam, serbest.
Bol nasılsa.
Ben bizzat şahidim, millet çocuğuna isim koymuş, koymuş da..
İşte birini unutmuş. Soruyorsun adını. Bilemiyor.
Sonradan çıkardı ama ters hatırladı.
Şimdi Dolunay Aydan ise, bizim sevgili babamız Aydan Dolunay diyor.
Ee kardeşim madem aklında tutamıyorsun, niye öyle çifter çifter isim koyuyorsun ki.
Kaçımız duyuyoruz ki sokakta seslenen anneden babadan çift isim.
Hepsi bir tanesini seçiyor, onunla sesleniyor çocuğuna.
Ee niye koydun o ikinci ismi.
Afilli mi görünüyor kimlikte kardeşim.
Niye yani? Niyee.. ?
Nerden geliyor bu çift isim merakı bilmiyorum.
Madem koydun, kullan ikisini de.
Olsun bitsin.

Yorumlar

 1. Hatır için koyulan isimler de çok ama. O büyüğümüz vefat edince hatırasını yaşatsın diye anne-babalarının isimlerini çocuklarını koyan ebevenler çok. E bir de modern isim sevdasından vazgeçemeyince... Ortaya öyle bir durum çıkıyor. İkinci bir ismim olsa ne yapardım bilemiyorum aslen ben. Hangisini söyleyeceğimi şaşırmış halde...:)

  Sevgilerimle. Güzel bir konuya mantık basmışsın.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyide madem hatırası yaşasın isteniyor ama bi kimlikte durunca mı yaşıyor o hatıra. Onu çözmek lazım önce. :)
   İsim sahiplerinin bazıları iki ismine sahip çıkıyor. İkisi birden söylenmediği zaman üstüne basabasa söyletenler de var. Ama bence az bu kişiler. :)
   Teşekkür ederim. :)

   Sil
 2. Dolunay Aydan Güzel :D hehe süper bi isim bak bu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D Telif hakkını verebilirim. Tabi önce anlaşmamız lazım. :p :)

   Sil
  2. Bir çocuğum olsun o zaman görüşelim :P :D

   Sil
  3. Hımm.. siz bilirsiniz ama geç kalabilirsiniz. :p Zira talibi çok.. :p :D :D

   Sil
 3. çift isim koyma modası lütfen geçsin, bi zahmet geçsin. acayip isim koyma modası da geçsin. normalleşelim az daha...

  YanıtlaSil
 4. Tek isim koyulur. Babaanne, Kur'an-ı Kerim'de de gecen bir isim ister. Halbuki o isim de geçiyordur. Lâkin, yine de kirilmaz, istedigi isim konur. Böylece çift isim ortaya çıkar. :)

  YanıtlaSil
 5. Tek isim koyulur. Babaanne, Kur'an-ı Kerim'de de gecen bir isim ister. Halbuki o isim de geçiyordur. Lâkin, yine de kirilmaz, istedigi isim konur. Böylece çift isim ortaya çıkar. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İsim gibi çift mesaj. :) Hayırdır. :p
   Ama işte bu kimlikte kalmayla kalıyor sadece.

   Sil
 6. İsim koymada Kuran'ı Kerimi baz alanlar var. Oysa Kuran kapsamı sonsuz bir kainat kitabı. Ne kadar iyi, güzel, doğru kavramlarını içeren sözcük varsa insan bunu isim olarak birini seçebilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi, güzel ve doğru tek isim yeter. Anlam aroması yapmanın lüzumu yok. :)

   Sil
 7. Ortanca kızıma hamileyken rahmetli eşimle karar verememiştik. O Irmak, bense Naz istemiştim. Adını Irmaknaz taktık ama kimse naz demiyor.
  haklısınız çift isim anlamsız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bitişik yazmanız bana isimlerin sonuna "Can" eklemelerini hatırlattı. Bir kısmını duyunca, insan niye sonuna can konmuş ki diye düşünüyor. :)
   IrmakNaz güzel isim olmuş. Birlikte de kullanılabilirmiş. Tek isim gibi yani. :)

   Sil
 8. Yanıtlar
  1. :) Severim, kendini de isim olarak kullanmayıda.

   Sil
 9. Ben de çift isimliyim. İki adımı da seviyorum. Annem birini, babam diğerini kullanır bana seslenirken =) Bence daha esnek bakmak lazım çift isim mevzusuna. Çocuk için seçenek oluyor, istediği ismi kullanıyor. Büyüklerin hatrının kalmaması durumu da var. Ben öyle kararsızım ki çocuğuma dört isim bile koyabilirim =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) İşte siz en güzelini yapıyormuşsunuz. İkisini de kullanıyormuşsunuz. Ben birini kullanıp, diğerini öksüz yetim bırakanlara takıkım. :D
   Tamam konulsun ama kullanılsın. :) Teşekkürler.

   Sil
 10. Ben de çift isimlilerden biriyim ve ben çok şanslı olduğumu düşünüyorum. En azından iki isimle sınırlı olsa bile seçme özgürlüğüm vear :))

  İstediğim zaman istediğim ismi seçebiliyorum. İki ismimi bir arada söyleyenler var ki, o da ayrı bir güzellik oluyor.

  Kızmayın iki isim koyan anne babalara :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)Seçme özgürlüğü olarak düşünmekte güzelmiş. İkisininde gönlünü yapmak gibi.
   Duymanız hoşunuza gidiyorsa benimsemişsiniz ne hoş, kimisi oluyor ki, çift ismi söylenince bakmıyor bile. Öyle yabancı kalmış olaya. :) :)
   Kızmak değilde, veryansın diyelim. :)

   Sil
 11. dolunay ismi zaten iki isim aslında zincirleme isim kazası olmuş bu :)
  ya yazılarn süper en sevdgm bloklardan olmaya adaysın:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D Hemde ne kaza.
   Sevindim. Ama hala adaylığıma üzülsem mi bilemedim. Direk giriş yapaydım iyiydi. :D
   :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…

Şubat Dizisi Final

Şubat dizisini bu konumda tanıtmaya çalışmıştım. Konusu her ne kadar orijinal gibi görünse de, orijinal değildi. Dizi bu akşamki bölümü ile final yapacak. Bence geç bile kaldılar. Zira, orijinal olma yolunda ilerleyebilecek güzelim senaryoyu mahvettiler. Yapımcıların mı yoksa senaristlerin mi merakı var, şu karanlık insanlara? Bir kötü adam oluyor ya dizide. Tam iyi olan onu altedecekken, bir bakıyorsun ki arkasında karanlık güçler var. Gölge adamlar falan. Yani senaryo uzadıkça uzuyor. Suyu çıkıyor işin. Şubat dizisi de aynen böyle oldu ne yazık ki. Dizinin kötü adamı sadece Samim Akça diye biliyorken, bir baktık, ardında daha kötüleri de varmış. Gölge adamlar bunlar. Yüzleri görünmüyor. Sonraları daha nice kötüler çıktı. Kimin ne olduğu belli olmamaya başladı. Dizinin başlarındaki o şifalı ilaç olayı artık bayatladı. Dünyanın, olayların akışına sahip olma derdine düştü herkes. İyi görünen insanlar tek tek kötü çıktı desek yeridir. Mesela Şubat'ın baba yerine koyduğu adam Aziz bey…