Ana içeriğe atla

Görme Engelliler İçin Karikatür Yazılı Betimleme - 4


Bir Yeşilçam klasiği.
Fakir oğlan, zengin kıza aşık olur. Zengin kızın babası, fakir oğlanı mekanına çağırır. Ve ona aşkının bedelini ödemeye hazır olduğunu söyleyerek, bir miktar para uzatır. Genelde de bu durumda oğlan parayı almadan çıkıp gider. Ama bizim hikayemizde (karikatürümüzde) olaylar bildiğiniz hikayeden çok farklı işler.


Bir evdeyiz. Bu eve ilk bakışta anlıyoruz ki, zenginler yaşamıyor. Perdeler yamalı ve yırtık. Yerdeki döşemeler rutubetten havaya kalkmış. Duvarlarda yine rutubetten ve bakımsızlıktan yer yer dökülmüş durumda. Yerde halı bile yok. Kapıları el yapımı tahtadan, sırf kapı olsun diye konmuş yani. Bir de tokmak kondurmuşlar. O kapının kapandığından bile şüpheliyim ben ama neyse.

Salonda üzerinde yamalı giysiler bulunan, evin babası olduğunu tipinden ve bir hayli kızmış halinden anlıyoruz. Elinde de 3 tane gofret tutuyor. Karşısında duran, yine kılığı aynı derecede perişan bir delikanlı var. Durumun vahimliğini pek anlamamış gibi saf saf bakıyor. Ve şu kapandığından şüphe ettiğim kapının öbür ucunda, saklanmış bir kızımız var. Belli ki laf dinleyecek. Babası ile sevgilisi ilk kez karşılaşmış. Merakla olayın akibetini bekliyor.

Baba zaten kızgın. Oğlanın yüzüne bile bakamıyor öfkesinden. Lafı uzatmıyor ve direk elindeki 3 gofreti, oğlana uzatarak diyor ki:

- Al şu üç gofreti kızımdan ayrıl..

Oğlanın gözü dönüyor. Öyle mutlu oluyor ki gofretler ona verilince. Dünden beri midesine bir şey girmemiş. Ağzı kulaklarında almak için uzatıyor elini. Ve diyor ki:

- Aaa.. Tamam..

Onlar öyle anlaşmaya varadursun, bizim kapı dinleyen zavallı çaresiz kızımız, üzgün. Çok üzgün hemde. İçinden söyleniyor ve diyor ki:

- Fakirliğin b.ku çıkmış be..Maalesef öyle. Allah kimseyi açlıkla imtihan etmesin. (Amin.)

Yorumlar

 1. Ahahah harika betimlemişsin ama. Karikatüre ayrı yazına ayrı güldüm. Bu arada çok duyarlı bir hareket.Bunun için de ayrıca teşekkürler ve tebrikler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim. Ben teşekkür ederim. :)

   Sil
 2. Üç gofret yok orada yaw
  amcam dayanamamış götürmüş yarısını gofretin
  yok yok
  kalan gofreti kızı uğruna gözden çıkarmış kesin :D

  gören gözlerimize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D Bilmem artık. O kadar bakmadım ben.

   Amin. Amin.

   Sil
 3. bunu daha önce de yapmıştın ya.
  ben anlamadım işin özünü ki.
  görme engelliler için karikatür betimleme.
  yani gerçekten göremeyenler içinse, sesli betimleme olmalı.
  karikatürdeki espriyi göremeyenler mi.
  yani, bu yaptığın sevimli bişi de, nedenini çözemedim ki.
  açıklasan yaa.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşin özü, gerçekten görmeyenler için, sesli betimleme olması için. Hayal Kahvem'in blogunda görmüştüm. Aklıma geldikçe yapıyorum arada.
   Bir faydası oluyorsa ne mutlu bana. :)

   Sil
 4. Bu sefer dalmadım :)
  Karikatürü kapayıp, ilk önce betimlemenizi okudum. Kesinlikle çok iyi olmuş. Anlatılmak isteneni çok güzel anlatmışsınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Off.. Yine.. Yine. Yine unuttum ben o detayı. ):
   Bir yere not etmeliyim.
   Teşekkürler. :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…

Şubat Dizisi Final

Şubat dizisini bu konumda tanıtmaya çalışmıştım. Konusu her ne kadar orijinal gibi görünse de, orijinal değildi. Dizi bu akşamki bölümü ile final yapacak. Bence geç bile kaldılar. Zira, orijinal olma yolunda ilerleyebilecek güzelim senaryoyu mahvettiler. Yapımcıların mı yoksa senaristlerin mi merakı var, şu karanlık insanlara? Bir kötü adam oluyor ya dizide. Tam iyi olan onu altedecekken, bir bakıyorsun ki arkasında karanlık güçler var. Gölge adamlar falan. Yani senaryo uzadıkça uzuyor. Suyu çıkıyor işin. Şubat dizisi de aynen böyle oldu ne yazık ki. Dizinin kötü adamı sadece Samim Akça diye biliyorken, bir baktık, ardında daha kötüleri de varmış. Gölge adamlar bunlar. Yüzleri görünmüyor. Sonraları daha nice kötüler çıktı. Kimin ne olduğu belli olmamaya başladı. Dizinin başlarındaki o şifalı ilaç olayı artık bayatladı. Dünyanın, olayların akışına sahip olma derdine düştü herkes. İyi görünen insanlar tek tek kötü çıktı desek yeridir. Mesela Şubat'ın baba yerine koyduğu adam Aziz bey…