Ana içeriğe atla

Dizi Tanıtım Programları.
Diziler tv kanallarının vazgeçilmezi. Can damarı. Yaşam kaynakları adeta. Ki bu sebeplerle yılda yüzlerce diyecek kadar diziler çekiliyor. Kimi gümbürtüye gidiyor. Kimi alıp başını gidiyor. Yani reytinglerde.
Hal böyle olunca da, dizileri için ayrı bir tanıtım yapmaya karar vermiş kanallar. Şimdilik gördüğüm 3 kanal var.
Dizilerin tanıtım fragmanları yetmiyor. Kendi saatlerindeki o ortalama bir saat süren özetleri yetmiyor. Bir de üstüne ayrıca tanıtım programı hazırlamışlar.
İlla gözünüze takılmıştır.
Trt1'dekinin adı İyi Şeyler, Star tv'dekininki En Güzel Bölüm. Atv ise yeni program yapmamış ama eski dizi programı olan Dizitv'yi bu formata sokmuş. Dizitv programı eskiden haftasonu çıkardı. Sadece kendi dizilerinden bilinmedik(!) ayrıntılar verirdi.
Şimdi bu üç programda ne mi oluyor?
Hemen söyleyeyim.
O akşam çıkacak olan dizilerin, önce, geçen bölümün özetini gösteriyorlar. Ama hak yemiyelim, harbi özet geçiyorlar. Keşke dizinin normal saatindeki özeti de öyle olsa. Neyse.. Sonra akşama çıkacak yeni bölümün fragmanı yayınlanıyor yine. Kalan zamanlarda da bir önceki akşamın dizisini gösteriyor.
Yani özetle, çok muhim bir iş yapıyorlar de mi?
Bu programlar ortalama bir onbeş dakika falan sürüyor. Fazla değil. Ama insana, ne gerek var ki kardeşim, dedirtiyor. Aynı şeyleri ben akşama da izleyeceğim. Gün içinde de fragmanları veriyorsun zaten. Özeti desen, keşke programdaki gibi harbi özet geçsen bir de, süper olur ama yapmıyorsunuz işte.
Resmen, ne pilavıydı o ya, onun gibi on kere aynı şeyi çıkarıyorsunuz karşımıza.
Nerede gördüm de okudum, hatırlamıyorum. Dizilerin yerini yakında yarışmalar alacak gibi bir şey deniyordu.
Ben hiç sanmıyorum. Hem de hiç. Sizce böyle bir şey mümkün mü? Her akşam bir dizisi olmayan kanal yokken, bunu beklemek manasız. Yarışmalar yazlık dönemlerin kurtarıcısı sadece bana göre. O kadar.
Değil mi ama... sen ne diyorsun bu işe ?

Yorumlar

 1. kesinlikle sonuna kadar haklısın
  hayatımız diziden ibaret oldu valla
  bir akşamda baştan sona 3 dizi izlenen evler varmış
  hatta evlerde 1 den fazla tv olunca aile halkı başka başka dizilere bakacağı için herkes bir tvnin başına geçiyor
  düşünsene hiç aile içi iletişim kurulmadan geçip giden günler :(
  dizilerin yerini yarışma programları alacak konusuna gelince acun şimdiden o işi yaptı ama diziler iyice bitecek gibi bişey olacacağını zannetmiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zenginlik başa bela.. :D denir bu duruma özetle.
   Evet iletişim kurulamıyor çoğu zaman diziler yüzünden. Allahtan ailecek o duruma gelmedik. :)
   Acun'a gelince, dediğim gibi, onun yarışmaları mevsimlik oluyor. Gelip geçiyor yani hepsi. Ben yazıda kalıcılık anladım. O manada da yok yani. Şimdilik kanallarda düzenli ve senelik olacak sadece ben bilmem eşim bilir var. O da haftasonunda. Pek sakar etmiyor yani. :) :)
   Evet bitmez bu dizi sektörü. Hala piyasaya ünlü çıkarıyor. Biter mi hiç.. :D

   Sil
 2. Hayatımız dizi olmuş bizim,
  yardımcı oyunculuğu da layık görmüşler,
  üstüne bir de karakteri de kötü yapmasınlar mı...
  ama oskar kesin benim.
  olağanüstü mükemmel rol keserim,
  izlediğim diziler sağolsun :D

  Şimdi saydım da hergüne bir dizi bile izlemiyormuşum,
  ya da her zamanki gibi hatırlamıyor da olabilirim...
  dizilerin gün ve saatlerini takip etmek de pek iyi sayılmam da :)
  sanırım ben gibiler için bu dizi tanıtımları.
  görüp aa bugün bu dizi vardı dimi diyelim diye :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D Başroş olaydı iyiydi yaa..

   Bilirim. O yönden zayıfsındır. :)
   olabilir cidden.

   Sil
 3. I-ııı ben daha önce hiç rastlamadım ama dizilerin yerini yarışma programları alsın istemiyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Trt ninki öğlen haberlerinden önce çıkıyor. Hatta ilk zamanlar günde iki kere çıkıyordu da, bire indirdiler. :D

   Sil
 4. Resmen izleyiciyi daha da salak yerine koyuyolar başka bi şey değil.
  Bence diziler tümden kaldırılsın.
  Tek bir yararı yok çoğu dizinin.
  aptallaştırıyor sadece

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani, bir dizinin nasıl bir faydası olabilir ki. Bazıları için toplumsal mesaj veriyor deniyor ama bana göre hiç de öyle değil.
   Toplum olarak mesajı değil, mesaj olmayanı almaya meyilliyiz çünkü. :)

   Sil
 5. şu programlara bi bakayım.
  özetlerini görürüm.
  bitmez şimdilik diziler harhalde.
  dışa da satıyoruz.
  ben bi huzur sokağını izliyorum.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, o şekilde haberdar olmak adına da olabilir. :)
   Şimdiden iki yararı çıktı bile. :D

   Sil
 6. Show tv ye bakacak olursak zaten anlaşılır , dizilerin yerini hep yarışma aldı. gerçi onlarda kurtaramadı kanal battı ama neyse :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Show parasızlık dizilerine veda etti zaten. :D
   Yarışmaları da kurtarmadı. Şimdi de el değiştirmiş.
   Hayırlısı...

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…

Şubat Dizisi Final

Şubat dizisini bu konumda tanıtmaya çalışmıştım. Konusu her ne kadar orijinal gibi görünse de, orijinal değildi. Dizi bu akşamki bölümü ile final yapacak. Bence geç bile kaldılar. Zira, orijinal olma yolunda ilerleyebilecek güzelim senaryoyu mahvettiler. Yapımcıların mı yoksa senaristlerin mi merakı var, şu karanlık insanlara? Bir kötü adam oluyor ya dizide. Tam iyi olan onu altedecekken, bir bakıyorsun ki arkasında karanlık güçler var. Gölge adamlar falan. Yani senaryo uzadıkça uzuyor. Suyu çıkıyor işin. Şubat dizisi de aynen böyle oldu ne yazık ki. Dizinin kötü adamı sadece Samim Akça diye biliyorken, bir baktık, ardında daha kötüleri de varmış. Gölge adamlar bunlar. Yüzleri görünmüyor. Sonraları daha nice kötüler çıktı. Kimin ne olduğu belli olmamaya başladı. Dizinin başlarındaki o şifalı ilaç olayı artık bayatladı. Dünyanın, olayların akışına sahip olma derdine düştü herkes. İyi görünen insanlar tek tek kötü çıktı desek yeridir. Mesela Şubat'ın baba yerine koyduğu adam Aziz bey…