Ana içeriğe atla

2014 Yerel Seçimler ve Seçmen Listeleri.


2014 yerel seçimler kapsamında askı listeleri 10.01.2014 Cuma tarihinde askıya çıkacak.
Muhtarlığınıza gidip, listeden isminizi kontrol etmelisiniz. Bana hep oy çıkıyor zaten deyip, ihmal etmeyin. Eğer bir yanlışlıktan dolayı adresiniz silinmiş ise oyunuzda çıkmaz.
Adres değişikliği yapanların da kontrol etmeleri gerekiyor.

Eğer listede isminiz yoksa ne yapacaksınız?

Oturduğunuz adreste, adınıza ait fatura ( elektrik, su veya doğalgaz) ile adresinizin bağlı olduğu Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapmalısınız. Müdürlük sizi, vereceği evrakla Yüksek Seçim Kurulu'na gönderecek. Orası onayladıktan sonra hem adresiniz güncellenecek hem de oyunuz çıkacak.
Yalnız bu işlemi 23 Ocak 2014 tarihine kadar yapmanız gerekiyor. Unutmayın.

Ayrıca, kendinizin yahut yakınınızın bir engelli durumu varsa ve listede bu belli değilse, (listedeki kimlik numaranızın başında (E) işareti yoksa) muhtarlıktan size verilecek formu doldurmanız gerekiyor. İster bu formu doldurup, kimlik fotokopinizle kendiniz Yüksek Seçim Kuruluna gidip vereceksiniz, ya da muhtarlığınıza teslim edeceksiniz. Muhtarlık sizin adınıza onu seçim kuruluna teslim edecek. Böylece durumunuz işlenmiş olacak.

Askı listeleri 23. 01.2014 tarihine kadar askıda kalacak.

Bilgileri kendi bilgim doğrultusunda, doğru olarak vermeye gayret ettim. Siz yine de muhtarlığınıza gidip gerekli bilgiyi almayı ihmal etmeyin.Yorumlar

 1. Çok yararlı bir bilgi, teşekkürler!

  YanıtlaSil
 2. aa başladı mı iyi bilgi.
  ama biliyon mu ben oy kullanmıyom hiç.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hiç gitmiyom oy vermeye valla.
   :)

   Sil
  2. :) Ama gitsen de seninde bir söz payın varmış gibi düşünmez misin ki..

   Sil
  3. haklısın.
   ama işte hiçbir parti politikacıyı sevmediğim için kaçıyom bu durumdan.
   :)

   Sil
  4. Muhtarını seç o zaman. o partiye bağlı değil. :)
   Bende illa oy kullandıracağım hee... :D

   Sil
  5. ay bak onu da yapamam işte.
   bu konulardan hoşlanmıyom uzak duruyom valla.
   bak biliyo musun nüfus sayımında da sayılmıyom.
   ne bileyim işte gıcıkım bu tür şeylere.
   :)

   Sil
  6. Anladım. :) O zaman diyecek söz yok.

   Sil
 3. ben, bana hep çıkıyorcuydum, bi ara kontrol edeyim bari :D
  kritik zamanlar oyumuza sahip çıkalım!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D
   Bakmakta yarar var, diyorlar. Bir de adresle bir işliyor artık. Ve adres sıkıntıları bir bitmedi, maalesef.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…

Şubat Dizisi Final

Şubat dizisini bu konumda tanıtmaya çalışmıştım. Konusu her ne kadar orijinal gibi görünse de, orijinal değildi. Dizi bu akşamki bölümü ile final yapacak. Bence geç bile kaldılar. Zira, orijinal olma yolunda ilerleyebilecek güzelim senaryoyu mahvettiler. Yapımcıların mı yoksa senaristlerin mi merakı var, şu karanlık insanlara? Bir kötü adam oluyor ya dizide. Tam iyi olan onu altedecekken, bir bakıyorsun ki arkasında karanlık güçler var. Gölge adamlar falan. Yani senaryo uzadıkça uzuyor. Suyu çıkıyor işin. Şubat dizisi de aynen böyle oldu ne yazık ki. Dizinin kötü adamı sadece Samim Akça diye biliyorken, bir baktık, ardında daha kötüleri de varmış. Gölge adamlar bunlar. Yüzleri görünmüyor. Sonraları daha nice kötüler çıktı. Kimin ne olduğu belli olmamaya başladı. Dizinin başlarındaki o şifalı ilaç olayı artık bayatladı. Dünyanın, olayların akışına sahip olma derdine düştü herkes. İyi görünen insanlar tek tek kötü çıktı desek yeridir. Mesela Şubat'ın baba yerine koyduğu adam Aziz bey…