28 Aralık 2021

Ağaç Ev Sohbetleri 123

 Yeni yıl

Yeni yıl 

Yeni yıl 

Kutlu olsun. 

Şarkıyı yazayım dedimdi ama gelmedi gerisi. :))

Bu haftanın konusu yeni yıl, evet.

Bu günün anlam ve önemi bende hiç yer etmemiş. Bu konularda pek duygusuz olduğumu birkaç kez dile getirmiştim. 

Yeni yılı geç, doğum günleri bile heyecan vermez bana. 

Belki de nedeni hiç kutlanmamış olmasıdır. Yani partili martili pastalı börekli falan. Yeni bir yaşa girdim mi girdim. E tamam.

Yeni yıl da öyle vesselam. Alt tarafı yeni bir yıl başlıyor. Takvim yenileniyor. O kadar. Şimdiye kadar muhim başka bir şey yaşandı da ben mi kaçardım ki... 🤔🙃🙃🙃

Neyse uzatmıyorum. Yoksa ruhsuzluk seviyem açığa çıkacak.

O halde ne diyoruz. 

Yeni yıl güzellikler getirsin diyoruz. Hoş bu lafta bana artık saçma geliyor ama olsun. 

Ha, bu arada yeni yıla dair en güzel günler babam varken yaşanırdı. O severdi o gece kuruyemiş olsun mandalina portakal olsun yemeyi yedirmeyi. O kadar.
......

...

.


20 yorum:

 1. Dışarıdan ruhsuzluk gibi algılanıyor bazen, özellikle de yeni yıla duygusal yaklaşan kişiler tarafından, ama ben bunun yalnızca realist bir bakış açısı olduğunu düşünüyor ve aynı düşünceleri paylaşıyorum sizinle. Önemli olan geçen zaman değil, biziz. O zaman içinde ne kadar değiştik, geliştik. İleriye yönelik neler yapacağız. Önemli olan tek şey bence sadece bu. Yoksa günler de, yıllar da bir şekilde geçiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel açıklamışsın.
   İnsanlar böyle gelecek yılı nasıl desem büyülü birşey sanıyor sanki. Gelecek ve herşey guzelleşecek gibi. Oysa değişen sadece takvimdeki yapraklar.

   Sil
 2. yeni yıl değil de insanlar yenilenirse güzel şeyler gelir, benim de düşüncem bu :)

  YanıtlaSil
 3. Mesele yeni yıla girmek değil, o çok saçma olur. Her sabah uyanmak yeni bir yaşam zaten. Mesele dönüp bakınca gülümsenecek anılar yaratmak. Mesele çocuklarımın benim yaşlarıma gelip de hayatın bilimum saçmalığıyla uğraşırlarken düşünüp içlerinin sıcacık olacağı anıları yaratmak. Hayat kısa ve sıkıcı, içine tatlandıracak her şeyi katmamız lâzım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ve sen o tadı çok güzel veriyorsun ailene.
   Ne mutlu sana.

   Sil
 4. Bence ruhsuz değilsiniz, bende birileri tarafından önemli gibi gösterilen özel gün diye adlandırılan günlere tavrım aynı...
  Babalar anneler sevgililer vs gunler gibi yılbaşı yıl sonu aynı. Ama şunu eklemek istiyorum bize dayatılan bu günlere tepkimiz bilinçli olmalı. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mühim bir ekleme. Anladım ne demek istediğinizi. Ben teşekkür ederim.

   Sil
 5. İnsanlarda her an başka hisler uyandırabilir .Bu bakış açıları ile ilgili ruhsuzlukla değil :D Yeni yılda ve yeni günlerde hepimiz için hayırlı olsun İnşaAllah :)

  YanıtlaSil
 6. Aniden bir şeyler değişmiyor ama insana şöyle bir geriye bakma fırsatı veriyor.Mutlu yıllar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet o geriye bir bakış açısı kazandırması iyi bir olay. Ama sanki çoğunlukta o yeni rakamlardan beklenti çok gibi geliyor bana.
   Teşekkürler. Sizede. :)

   Sil
 7. yaaa çocukken yaşgünlerin kutlanmadı ha evde, hiç duymamıştım böyle bişey valla, şimdi kendin kutla bari yaş günlerini :) yaa bak baban işte yapıyormuş bak kuruyemiş, meyve akşamları ve yılbaşlarında :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok hiç kutlanmadı. :)
   Çocuklar sayesinde kutluyoruz gibi işte. Aklımıza esen bir gün doğum günü oluyor bizim evde :)))
   Babamın niyeti birliktelikti sadece.

   Sil
 8. özel gün kutlayacağız diye ,herşey çok güzel geçecek diye şartlanınca daha bir gergin oluyorum bende:)'' eğlenmeliyiz'' modu yorucu. sanırım bende realistlerin tarafındayım:)
  Yine de mutlu yıllar olsun,diyip klişe cümleyi söyleyeyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Misal bir yemek yapıyorsun. Iyi kötü olacağını düşünmeden yapınca lezzeti daha bir güzel oluyor. Yani benim başıma geldi böyle şeyler. Özendiğim yemekler nerdeyse hiç olmadı. :))
   Özel gün hazırlığı da böyle işte. Boşa yorgunluk stres. Bence.
   Sizede mutlu yıllar:)

   Sil
 9. Özel günleri severim ben. Doğum günleri mesela. Çocuklara yaparım her yıl, gelsin ailem, oturalım falan. Ağırlayayım evimde. Yeni yıl da eğer arkadaşlarla güzel bir muhabbete vesile olacaksa neden olmasın? Sadece günü farketmiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amaç birliktelik olunca böylesi günler güzel bahane insana. Belkide eksiklik budur.

   Sil
 10. Yeni yılınız şimdiden kutlu olsun:)

  YanıtlaSil