Ana içeriğe atla

Ek Gıda Ve Ortam Polisliği

Öhh.. Öhhh...
Geldim, buralardayım demiştim değil mi?
Bunu dediğimin üstünden aylar geçmiş.. iyiki de yılları devirmemişim.
Beni yani bizi sorarsanız, iyiyiz.
Oğlum 8. ayını bitirdi.
E bende bu 8 ay boyunca birikmiş az biraz birşeyler var. Misal ek gıda olayı.
Bir anne, çocuğunun ek gıdaya geçişine sevinir. Ama bazen çevredeki insanlar anneyi bu geçiş döneminde maalesef çileden çıkarır. Hele birde çocuğunuz alerjik bir çocuksa. Bir bakmışsınız, ortam polisi oluvermişsiniz.
Nasıl mı?
Efenim, nedendir bilinmez, başta anane ve babaanne olmak üzere, dedeler de dahil, çocuğun ağzına ne bulurlarsa tıkma yarışına giriyorlar.
Yesin, yesin.. alışsın.. kaç aylık oldu.. yiyecek tabi..
Sanırsın çocuk 90 yaşında oldu, dünya nimetlerinden tadamadı.
Şimdi, onlar da kaç çocuk büyüttü. Kaç yaşında insanlar, senden iyi mi bilecekler, diyenleriniz olabilir. Olmasın ama içinizden birkaçı diyebilir. Desin.
Ama hiç sormuyorlar efenim, bu çocuk öyle herşeyi yiyebiliyor mu?
Yaaa... yiyen var, yiyemeyen var. Maalesef.
Misal benim oğlum. Süt ve süt ürünlerini tüketemiyor. Alerjisi var. Şimdi biri gelip oğluma peynir vermeye kalksa, o çocuk kızarıp kabarsa, kim suçlu? Cevap verin bana...
İşte öyle herşeyi çocuğun ağzına tıkmakla, herşeye alışsın demekle olmuyor bu işler.
Ay birde çikolata, tatlı vermeye pek meraklı oluyorlar.
Neden?
Var mı bunun cevabını bilen...
Biliyorsanız söyleyin lütfen. Nedenini çok merak ediyorum şahsen.

İşte, çocuğum büyüdü diye sevinirken, üstüne bu tip sorunlarla başetmeye de çalışıyorsun.
Altta ve üstte 2şer adet olmak üzere toplam 4 dişimizle, ağzımıza herşeyi atıyoruz. Havucu bile dişliyoruz.
Ve
Ve..
Ve biz çok tatlıyız çok.
Maaşallah.. Sühbanaallah..Yorumlar

 1. Niyeyse anneler ahkam kesmeye pek meraklı oluyorlar. Oysa herkesin doğrusu farklı.

  Sekiz aylık oldu bile ha,ay tam yumurmalık şimdi.Maşallah :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet. Maalesef öyleler.
   Hem de ne yumurmalık. Teşekkürler. :)

   Sil
 2. Bir dahaki yazını oğlan askere gidince yazarsın artık.
  Şaka tabii.. :)

  Bebeğin alerjisi olduğunu bildikleri halde veriyorlarsa işin zor kuzum. Kesin bir dille uyar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D hakettim.
   Bilmeden, iyi niyetle veriyorlar da işte vermeseler iyi. :)

   Sil
 3. hoşgeldiiiin. maşallaaaah :)

  YanıtlaSil
 4. Ay neler olmuş burda :) maaşallah bebis olmus büyumüş yemek kaygıları bile başlamış:) Herşeye alışsın demekle hiç olmuyor .Birdenbire keskin kararlar alıp yemeyiveriyorlar ya da yiyiveriyorlar.İşte bütün mesele bu😄

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaaa.. siz yokken bu uyuşuk neler yaptı neler. :D
   De mi ama.. bırakın çocuğu kendi haline. en güzeli.

   Sil
 5. Merhaba efendim,

  Maşallah :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba efenim. Hoşgelmişsiniz.
   Teşekkürler.

   Sil
 6. Önce maşallah diyim ;)
  BEn daha dört yıl geçmesine rağmen o günleri unutmuşum ama benzer şeyler yaşandı evet :) neyse geliiiir geçer, büyüynce her şey daha eğlenceli, ciddiyim ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. öyle değil mi? paylaşımlar çoğaldıkça keyfi de çoğalıyor.
   Rabbim eksikliklerini göstermesin. Amin.

   Sil
 7. bebişi öpsene benim içiiin :)

  YanıtlaSil
 8. MaşAllah Allah sahibine bağışlasın :)

  YanıtlaSil
 9. Tatlı annee! :) Ek gıda sorumluluğu epey zor.Söylediğin gibi 'biz de çocuk büyüttük canım olmaz bişi' sözü tüketir seni. ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler bu tatlı yorum için. :)
   O değil de, herşeyi yesin, tatsın lafı bitiriyor beni en çok. Kıl oluyorum resmen o lafa. :D

   Sil
 10. Maşallah :) Kocaman adam olmuş. Ben anne değilim ama ablam doğum yaptığımda gördüklerimi anımsattı birden bu anlattıklarınız :) Allah size kolaylık versin diyorum o zaman :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler.
   Hala bitmedi alerjisi. geçecek İnşaallah.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…