Ana içeriğe atla

Sevgi Nedir

Siz sevginizi nasıl ifade edersiniz ?

Bu soruya değişik cevaplar vermek mümkün. Zira sevginin göstergesi herkes için farklı olabilir. Kimi öper, kimi koklar sevdiğini göstermek babında. Kimi de döver sevgi göstergesi çerçevesinde (!)
Sevgimizi göstermekte eminim çok sıkıntı çekmiyoruzdur. Genel bir sevgi tabi ki de bahsettiğim. Özel olanın da sıkıntı yaşayanlar olabilir. Ama onunda çözümü bulunur.

Benim aklıma gelen asıl soru: Sevgi Neydi ?Emek mi sevgi ? Aşk mı ? Ne ?

Sevgi güven olabilir mi ? Zira insan sevdiğine güvenir değil mi doğal olarak. Yok belki de güvenmez. Olabilir. Sevip de ölesiye kıskananlar var mesela. Bence onlar paronayak. Es geçelim.

Sevgi tutku mudur peki? Güven yok, gelecek yok. Sadece o an var. Yok diyeceksiniz. Sevgi bu kadar mıdır yani. Eee tanımını arıyoruz kızmayın. Kimine göre olabilir. Neden olmasın.

Sevgi kaçış olabilir mi ? Körükörüne bağlılık. Gidecek yeri olmayan birinin sığındığı liman. Ayrılırsa savrulacak rüzgarda. Kaybolacak karanlıkta. Sevgi o liman. Demir atmış. Dönüşü yok.

Peki emek mi sevgi ? Sizi kollayan, sarıp sarmalayan. Sizin için çalışıp didinen. Bir çift güzel söz, bir tatlı dil. Aş getiren, sobanızı tüttüren şey mi sevgi...

Bağlanmak mı sevgi? Güvendiğine, tutku duyduğuna, sığındığına yada ona bir tas sıcak çorba verene duyulan bir bağlılık.

Peki bunların hepsi bir yerde olunca adı ne olur sizce ? Yine sevgidir.
Sevgi bağlayan birşey midir yada aradaki bağın meyvesi mi ?
Öyle ya sevginin bir tanımı varsa şayet. Sevginin olması için o tanımın oluşmuş olması gerekir ki adına sevgi densin.

Tanımlar, benzetmeler... Kalıp içine sokulmaya çalışılan duygular.

Sevgiyi tarif etmek demek, tüm dünyadaki insanları tek tek tanımlamak demektir.
Sevgi tarifi imkansız birşey değildir.
Sevgi sadece yaşayana özeldir. Tanımı da sadece yaşayan yapar yaşadığı şekliyle.

Tanımsız, kalıpsız ve sınırsız sevgilerle...

Yorumlar

 1. Benim bundan boyle tek sevgim var oda bezelye Aslancan a olan.. Bunu ben mi istedim hayır ama zaman gerek herşey için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaman hep ilaç olsun İnşaallah. size.. herkese..

   Sil
 2. SEvgi aslında insanı insan yapan temel duygudur..Ondan uzaklaşan insanlığından uzaklaşır...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…