Ana içeriğe atla

Ne Umdum Ne Buldum Misali

Bugün aylardır ertelediğim doktora gittim. Sabahleyin, gideceğim ama yine şikayetimin yok olduğu zamana geldi diye üzülürken çok geçmeden yutkunma zorluğum yine oldu. Balgam yok. Ki sabah vardı. Hatta burnum sabah uyandığımda tıkalı idi. Sonra geçti.
Gittim, oturdum muayene koltuğuna. İki beyaz önlüklü vardı. Hangisi asistan hangisi gerçek doktor derken, sonradan gelenin gerçeği olduğunu anladım.
Şikayetimi söyledim. Boğazıma baktı. Burnuma baktı. Sonra diğeri geldi o da boğazıma baktı. Bir şey yokmuş. Sonra burnuma uzunca bir şey soktular, endoskopi gibi içeriyi görüyorlar. Hala burnum bir hoş şuan. Yapılırken tek göz ağladım. Yine bir şey görmediler. Çok temizmiş. Sorun görünmüyormuş.
Reflüdür o vakit dedi. İlaç verdi. Bir ay kullan. Geçmezse gastrolojiye git dedi. İyi dedim, çıktım. İlacımı aldım. Zaten aç gitmiştim, içtim onuda.
Hala o boğazımdaki şey duruyor ama. Yutkunurken acayip rahatsız ediyor beni. Boğazımı eliyle de muayene etti. O sıra o hissettiğim şeyi yerinden oynar gibi hissettim ama bir şey demedim. Dese miydim acaba? Onu taktım kafaya şimdi.
Neyse bakalım, ilacı düzenli kullanayım da, geçmezse giderim yine herhalde.
Bir reflü olmam eksikti, tam oldu. Anlamadığım konu da şu, belirtilerinde en çok söylenen ve ilk sırada olan mide yanması, yediklerin ağıza gelmesi diye yazıyor. Bende bunlar yok. Mide ile şikayetim hiç yok. Acı yemediğim sürece. Sadece yutkunma zorluğu var. O da devamlı değil.
Yanlış teşhis kurbanı olmayalım da, hadi hayırlısı.  

Yorumlar

 1. aynı sorun yüzünden 3 ya da 4 kez doktora gittim. Sanki boğazımda bi nohut kalmış gibi. sonra bütün yemek borusunda bi acayiplik. Neyse, internetten de araştırdım, doktorların da söylediği; aşırı stres kaynaklı bir şeymiş bu. Şimdi mesela yok, bazen çok sıçak çay içtiğimde oluyor.

  geçmiş olsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen orda böyle takılmış kalmış gibi. Bana da hep olmuyor, arada oluyor. Bilmiyorum ki stresli miyim, değil miyim.. hala geçmiş değil.
   Bende de sıcak birşey içince ağrı oluyor, hani soğuk su içince olur ya, öyle. :)
   Çok teşekkürler. Sana da geçmiş olsun diyeyim. Nüksetmesin bir daha İnşaallah.

   Sil
  2. ama bir kaç yıl çektim ben onu, öyle hemen geçmedi yani :)

   Sil
 2. Geçmiş olsun efem, iyi bakın kendinize aman diyeyim!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sağolun. Eksik olmayın. iyi bakarım İnşaallah.. kısmetse. teşekkürler. :)

   Sil
 3. bi özel hastaneye gitsene.
  ya da bir araştırma hastanesine.
  üniversite hastanesine.

  sahiden de bi yanlışlık var gibi.

  geçmiş olsun.

  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gittiğim hastane araştırma hastanesi zaten. Bakalım ilaçla geçmezse başka yerlere giderim herhalde.
   Teşekkürler. :)

   Sil
 4. geçmiş olsun,tez zamanda şifalar inş:)şikayetine göre teşhis bi garip geldi.. eşimde var reflü ama hiç öyle bişi dediğini duymadım allah allah .. farklı bişiymiş gibi geldi.. umarım daha da uğraştırmadan geçer..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağolun.
   Aslında nette yazan belirtilerinde yutkunma zorluğu yazıyor ama tek başına da yeterli mi bilmem. :)

   Sil
 5. Çooook geçmiş olsun..
  :(

  YanıtlaSil
 6. Şeyhmus Pamuk ve Pe hito, çok teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
 7. heeeey bakalım ne zaman gelcek diyodum senin için.
  :)
  bugün cuma ya, haftasonu girmiyorsun ya bloguna.
  gelir şimdi diyordum.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece cumartesi pazar yokum, haftaiçi tatilse yine yokum. :D

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…