Ana içeriğe atla

Muck Size Gençler

Şu medya dediğin şeyin içinde farklı birşeyler görmek bir şanstır. Çoğu iş, birbirinin aynıdır. Aynı senoryadan yola çıkılmış birden fazla dizi mesela. Ama izler görürüz ki, sadece biri kalır ayakta. Şu günlerde ekranlarda sayıları çoğalan gençlik dizileri örneğin.

İlki olarak söyleceğim Pis 7'li dizisi. 7 fakir ama gururlu liseli gencin, özel bir lisede zengin çocuklarının şımarık hayatları içinde var olma, daha doğrusu okumaya çalışmaları anlatılıyor. Pis 7'linin her biri, olağanüstü keskin denecek derecede bilenmiş karakterler. Lakapları ise bi o kadar yani. Hele ki Cimbom lakaplı kıza, koca avcısı ama zengin olacak, denilmesi keskinliğin bir göstergesi bana göre. Ve tabiki de saçmalığın.

Böyle benzer gençlik çatışmasını Trt ekranlarında da görmek mümkün. Bilenler bilir. Geçen sezonun iyi işlerinden sayıldı ama bu sezon için akıbeti belli değildi yakın zamana kadar.
Elde Var Hayat dizisinden bahsediyorum. Guya bu sezon dizinin ismine Sınav eklendi. Ama gelin görün ki, dizideki gençlik, lisede ağalık kavgasına tutuştu. Aynı Pis 7'lideki gibi istenmeyen bir grup genç var karşımızda. Ama lise ordaki gibi özel falan değil. Bildiğimiz devlet lisesi. Ama Maaşaallah gençler pek bir şımarık. Öğretmenlere bile saygıları yok. Sırf sonradan geldiler diye. Kavga neyin kavgası anlamış değilim. Hele ki Kenan öğretmen( Emre Altuğ) ile yeni okuldaki aynı model kadın öğretmenin( adını unuttum ama Rojda Demirer oynuyor) kavgaları insanı deli ediyor. İkisi de sözde öğrencileri için ana-baba. Pehh... Boşanmış iki ailenin kavga eden aile reisleri gibi olmuşlar karakterleri bakımından. Çocuklarıda onlara uymuş.

Ve gelen bir gençlik dizisi Muck.
Nette bakındım, Glee adlı bir yabancı diziye benziyormuş. Kopya dizi olacak yani bizim Muck. Yani açılımı ile müzik umutları, cesaret kanatları. Danslı, müzikli bir diziymiş. Tabi içinde dramı da eksik olmayacakmış. Yani orjinaline uygun olursa. Biz sevgili izleyiciler bu Muck'u kabul eder miyiz bilemiyorum. Karşılığı tokat gibi bir cevap; izlememek ya da bir busede bizden olur, izleyerek. Bakıp, görelim.

Hee.. Birde bilmem kaç sezondur gençlik dizisi diye yoluna devam eden Arka Sıradakiler dizisi vardı demi? Elde Var Hayat dizisi de onun yontulmuş hali bence. Zira Arka Sıradakiler çok uç noktaydı. Hala da izleniyor ya ona şaşıp kalıyorum.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…

Şubat Dizisi Final

Şubat dizisini bu konumda tanıtmaya çalışmıştım. Konusu her ne kadar orijinal gibi görünse de, orijinal değildi. Dizi bu akşamki bölümü ile final yapacak. Bence geç bile kaldılar. Zira, orijinal olma yolunda ilerleyebilecek güzelim senaryoyu mahvettiler. Yapımcıların mı yoksa senaristlerin mi merakı var, şu karanlık insanlara? Bir kötü adam oluyor ya dizide. Tam iyi olan onu altedecekken, bir bakıyorsun ki arkasında karanlık güçler var. Gölge adamlar falan. Yani senaryo uzadıkça uzuyor. Suyu çıkıyor işin. Şubat dizisi de aynen böyle oldu ne yazık ki. Dizinin kötü adamı sadece Samim Akça diye biliyorken, bir baktık, ardında daha kötüleri de varmış. Gölge adamlar bunlar. Yüzleri görünmüyor. Sonraları daha nice kötüler çıktı. Kimin ne olduğu belli olmamaya başladı. Dizinin başlarındaki o şifalı ilaç olayı artık bayatladı. Dünyanın, olayların akışına sahip olma derdine düştü herkes. İyi görünen insanlar tek tek kötü çıktı desek yeridir. Mesela Şubat'ın baba yerine koyduğu adam Aziz bey…