Ana içeriğe atla

Süt Uzun Ömürlü Beyaz Eşya Raflarında mı Satılmalı

Ne diyorsun kuzum sen? Süt ve beyaz eşya ne alaka şimdi?
Diyenleri duyar gibiyim. Bende öyle düşünmüştüm ama Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Ahmet Aydın, öyle demiyormuş. Nette kendileri ile yapılan konuşmaya rastladım. Ahh keşke rastlamaz olaydım mı desem, iyiki denk gelmişim mi desem bilemez bir ruh hali içine girdim. Adamın dediklerini duysanız şaşırırsınız.
Ne mi diyor Ahmet Aydın. Diyor ki mesela, uzun ömürlü süt, süt değildir diyor. Onu 135 derecelik sıcakta ısıtıyorlar, içinde iyi kötü ne varsa ölüyor, geriye morfin etkisi yapan bir beyaz sıvı kalıyor diyor. Çocukta acı hissini yok ediyor diyor. Canları artık çok yanmıyor belki ama, çok önemli hastalıklara yakalanması an meselesi oluyor diyor.
Allah Allah diyorsun, neymiş bu süt. Üstelik gündemde, okullarda dağıtılmaya başlayan sütlerin çocukları zehirlediği konuşulurken. Gerçi onu süte bağlamıyormuş. Çünkü zati o sütlükten çıkan sütün hiç etkisi yokmuş ki. Olsa olsa belki hızlı üretimde aksayan denetimden kaynaklı enfeksiyona neden olmuş olabilirmiş.
Çocuklarınıza o uzun ömürlü sütleri içirmeyin, günlük sütleri de içirmeyin diyor Ahmet Aydın.
Ve daha neler mi diyor? ilgili yazıyı okuyun. Şaşırın, vayy be deyin. Belki de ben biliyordum canımm deyin. Ama okuyun. Zira okumak lazım. Bunları da bilmek lazım. Bundan sonra süt içerken iki kere düşüneceğim. Ne içiyorum ki ben. Biz...?

Yorumlar

 1. nasil sakliyom yorumlarimi anlamadim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konu altında görüldüğü gibi yorumlar görünmüyor sizde. Aynı konuya cevap yazdım, daha açıklayıcı.

   Sil
 2. Biz de tam altı aydır, günlük süt ve günlük köy yoğurdu alıyoruz. hem lezzetleri farklı hem de en azından biraz daha bilinçli hissediyoruz kndimizi. İki kilo kullanacağımız bir yerde bir kilo kullanmamız ve sağlıklı kullanmamız önemli. Zaten önemli olan hayatta nicelik değil niteliktir. Eskiler kemiyyet değil keyfiyttir der.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanda hiç kimseye ve kuruma güven bırakmadılar. Onu alma şöyle, bunu alma böyle. Hergün yeni birşey çıkıyor. Bugün Ahmet Maranki'nin konuşmasına rastladım. Adamın hayatında yemediği domuzetinin kalıntılarını bulmuşlar midesinde. Tabi ayrıntıya pek girmedi bende zati tam bakamadım. Ama sucuklardan bulaşmıştır dedi adam.
   Hiçbirşey yemiyelim biz.

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. Evet insan ilk duyunca öyle diyor. (:
   Ama böylesi iddialı konuşmak da boşu boşuna değildir.

   Sil
 4. İlgili yazıyı henüz okumadım.
  Ama her zaman için doğal sütten yanayım.
  Yoğurdu da köy sütünden, evde kendim yaparım yıllardır.

  Kutu sütlerin (meyve suları vb.lerinin de) ambalajının içi alüminyum folyo ile ile kaplı bir de.
  Ve alüminyum kısa bir sürede besine geçer diye biliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben onu koruyucu bilirdim de alüminyumdan olduğunu bilmezdim.

   Sil
 5. Paylaştığınız bilgiler çok yararlı bilgiler . Herkesin bilmesi gerekiyor bunları . Karın germe olarak paylaşımlarınızın devamını bekleriz .

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…