Ana içeriğe atla

Beraber Yaşamak Zordur..

Bir insanı tanımanın yollarından en garantilisidir bence. O kişi ile beraber yaşamak. Sevgili babında demiyorum. Bir gün bile yeter aslında kimine. Hemen açık eder kimliğini.
İnsan evinde yabancı sevmez çok. Hadi söyleyin, çekinmeyin hiç.. İnsan alışıyor kendi yaşamına. Anasına babasına, eşine çocuğuna. Yani ailesine.
Birgün çıkagelen günlük bir misafir, iki günlük olunca az biraz keyif kaçıyor gibi. O misafirlik uzayınca o candan akraba batmaya başlıyor. Ne kadar sevsen de..
Komşularda öyle.
Yıllarca tanıdığınızı sandığınız komşunuzun yeni yeni yüzünü görmeye başlıyorsunuz. Niye? Daha çok vakit geçirmeye başladınız çünkü. İçinize girmeye başladı. Girdikçe sanki sıfırdan tanımaya başladınız onu.
Öğrendiniz ki, zor beraber yaşamak insanlarla. Tanımak öylesi kolay değil, tanıyorum demek kadar.
Bende nihayetinde bana gelen mime bir cevap yazabildim.
Yeni öğrendim, öğreniyorum. Belki de biliyordum da, yeni, yeniden farkettim bunu.
Bir insanla birgün geçirmeden tanıyamazsınız o kişiyi tam olarak.
Bilmezsiniz ki ev hali nasıldır? Evinde nasıldır? Gün içinde ne yapar, ne yapmaz. Nasıl yaşar özetle.. bunu görmeden bilmek imkansızdır.
Ve o insanla birgün aynı evi paylaşmak.. tanımaya imkan verir. Bakın bakalım, tüm gün dipdibe, aynı ortamda, aynı şeyleri yapmak keyifli mi yoksa can sıkıcı mı?..


Bende mimleri bi garip cevaplıyorum. Farkındayım.
Mimlemeye gelince de herkescikler. Üşendim.. :)

Yorumlar

 1. can ciğer olduğun arkadaşınla aynı evde kalmaya başladıktan sonra bi bakmışsın, birbirine çok ters insanlarsınız. o zaman insan lan ben bununla nasıl anlaşmışım bugüne kadar diyor :D bir insanı üç şekilde tanırmışsın gerçek yüzünü ya beraber yaşayacaksın, ya ticaret yapcaksın ya da yolculuk yapacaksın :D

  YanıtlaSil
 2. Evet öyle diyorlar, duymuştum bende. :) :)

  YanıtlaSil
 3. mim in konusu nedir?Bir insanı nasıl tanırsınız mı?
  en iyi tanıma yolundan biride budur eminim..Birde yolculuğa çık derler..mim i açıklarsan sevinirim anlarsam konusunu seve seve cevaplarım..
  sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konusu bugün ne öğrendim? Baya olmuştu bana pasladıkları ama şimdi yazıyorum. :)
   Teşekkür ederim.

   Sil
 4. üniversite hayatından tecrübeliyim ki, birlikte yaşamak zor, karmaşık ve zorlayıcı bir süreç...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belkide en çok o zamanlar zor. Ama en çok o zaman lazım biri, aile olmayınca. :)

   Sil
 5. beraber yaşamak ve yolculuktan daha çok ticaret fena bozar adamı tanıyamazsın

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…