Ana içeriğe atla

Nasılsın... ?

Hava soğuk. Bense sahil kenarında bankta oturmuş, rüzgarla denizin düetini dinliyorum. Bir zaman sonra bir ses, “ nasılsın” diye seslendi. Cevaben dudaklarımdan dökülenler: “ iyi değilim.. hiç iyi değilim..”

Sesim kulaklarıma varınca farkettim. Evet, ben uzun zamandır iyi değildim. Ama hep kendimi iyi bildim. Çünkü bana kimse “ nasılsın” dememişti ki. Herkes “iyisin” dedi bana. Çünkü onlar için iyi olmalıydım. Onların istediği buydu. Yoksa kimse gerçekten nasıl olduğumu sormuyor. Dahası umursamıyordu bile.

İyi değilim demiştim ama bu olumsuz cümle bana öyle olumlu gelmişti ki. İçimde nasıl tuttuysam bunca zaman, dile getirmek ruhuma acayip bir şekilde iyi gelmişti.

Başımı çevirip bu güzel soruyu kim sordu diye baktım. Kimse yoktu. Diğer yanıma baktım. Orada da kimse yoktu. Denize baktım. O zaten rüzgarla meşgüldü.

Omzuma bir el dokundu. Arkama baktım. Arkama bakmak hiç aklıma gelmemişti. Çünkü insanlar hep ya yanımda oldular ya önümde. Arkamda olup beni destekleyen kimse olmadı. Bende artık arkama bakmayı bırakmıştım. 
O ise tam arkamda, yıllardır beklediğim o soruyu içtenlikle sormuştu. 

O, sahilde seyyar esnaflık yapan genç bir delikanlı idi. Merakla ve endişe ile bana bakıyordu. Bu havada burada olmam onun aklına olmadık şeyler getirmişti. Dahası onun o güzel gözlerinde kimbilir nasıl görünüyordum ki, aklına onlar gelmişti.

-İyi değilsin anladım. Ama sağlıklı görünüyorsun. Yani bedenen. Bırak öyle kalsın. Git cafeye sıcak bir şeyler iç. İçini ısıt. Sonra elbet iyi olmanın yolunu bulursun.

-Sanırım buldum. Sayende. Her zaman iyiyim demek insanı daha iyi yapmıyor. Bazen birinin gerçekten nasılsın demesi, seninde korkmadan çekinmeden iyi değilim, diyebilmen ne büyük lutufmuş. Asıl iyi olmak kendine dürüst olmakmış. Sayende bunu anladım. Çok teşekkür ederim.

-Eyvallah. 
....
....


Yorumlar

 1. Yanıtlar
  1. Ne mutlu o zaman bana.. :)
   Günaydınlar.. :)

   Sil
 2. tesadüfen keşfettim okudum okudum .. keşke izlemeye al butonuda olaydı.balık hafızalıyım unutursam diye korkuyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler, bu güzel sözleri duymak ne mutluluk verici. :)
   Anasayfadan blogun linkini kopyalayıp kumanda panelinden izle butonu ile takibe alabilirsiniz. ;)
   Yine beklerim.

   Sil
 3. En kötü anımızda bile iyiyim diyoruz, ne saçma değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gereksiz oluyor... kandırmak oluyor..

   Sil
 4. Soguktan sonra seni saran sicacik bir havaymis gibi bir yazi :)

  İyi misin Uyusukcugum?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel cümleler bunlar böyle.. benimde içimi ısıttı. :)
   İyiyim iyi. Cidden iyiyim. :)

   Sil
 5. eh işte iyi diyelim iyi olalım sen ?
  :):)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) :)
   Allah iyiliğinizi versin.
   Bende iyiyim. :)

   Sil
 6. Asıl iyi olmak kendine dürüst olmakmış.

  sayende ben de anladım,sağol,çok güzel olmuş ifadeler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi bir şeye vesile olduysam ne mutlu bana.. :)

   Sil
 7. sen öykülerde ve ders gibi yazılarda usta oldun yiaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok ya... o kadar değil. :)
   Öyle olsa beni de birileri keşfederdi.. :D

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…