Ana içeriğe atla

Benim Gazetem En Güzeli


Yılın ilk projesi ile karşınızdayım sevgili, sayın, okur-yazarlarım.

Biliyor musunuz ki, çok yakın gelecekte kağıt gazeteler artık olmayacak. Şimdilerde hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. Belki bu sebeple ki, hergün yeni bir şey veriyorlar. Kitabı, oyuncağı vesaire..

Projemizin özü, kendi gazetemizi çıkartmak. Hayalimizdeki manşeti atacağız, olmasını istediklerimizi haber yapacağız. Kendi gündemimizi oluşturacağız belki de.

Manşet: manşet dediğin böyle atılır deyip, en okkalı, en etkili en afili manşeti atmakla başlıyoruz. Öyle ya, önemlidir o manşet. Boşuna manşet olmamıştır zira.
Röportaj: hayalindeki o sanatçıyla, yönetmenle, yazarla... artık kimse o kişi, onunla yaptığın röportajı başlıkla belirt. Sen kimle röportaj yapmak istersin? Ve bir resimle onu paylaş. Yani kim o kişi bir görelim bizde. Hatta bilgisi olanlar photoshopla kendi resmiyle yanyana -kendi resmi derken kullandığı avatar resmi diyorum- kullanabilir pekala. Benimki olaya gerçeklik katma için bir öneri.
2.ve 3. sayfa Haberleri: malum 2. sayfa zenginlerin dedikodusudur, 3. sayfa senin benim gibilerin çileli hayatının portresidir. İşte burda da ister 2. sayfada gıcık olduğunuz bir ünlüyü yerden yere vuran bir haber çıkarın, ister göğe. 3. sayfada, idealimizdeki gibi olsun. Sonuçta herşey elimizde değil mi? Dileyen sadece birini seçebilir.
Tv rehberi: olmazsa olmaz bölümüdür bir gazetenin. İlla hertür gazetede olur, ufakta olsa değil mi? İşte size fırsat. İzlemeyi istediğiniz filmleri dizileri, o akşam yayına alın.
İsterseniz ekonomi bölümünü de ekleyebilirsiniz. İşin sırrını biliyorsunuz zaten.
Herşey elimizde. Hatta gazetemize isimde verebiliriz. Başlıkta yer alabilir mesela ismi. Dizaynını, sırasını da kendiniz değiştirin. Ne de olsa editörüde, sahibide biziz. (:
Hadi kolay gelsin. Gazetelerini yayınlayanlar konu altında bildirebilir. İstediğine paslayabilir bu projeyi.
En güzeli benim gazetem... (:

Not: kendi projemi kısmetse bu haftasonu yapacağım.

Yorumlar

 1. Süper fikir! En kısa zamanda bir sayfa hazırlayacağım. ;) Lisede Gazetecilik okumuştum. O günlere dönerim fena mı! :)
  Ancak bütün bir gazeteyi yapmak zor olabilir. İlk sayfa yeterli kanımca. Herkes kendi gazete ismini, logosunu vs. bulsun yeter. :))

  YanıtlaSil
 2. çok güzel olur.... bayıldım bu işe... işte bu...işte bu kadar..bloggerlar hadi bakalım...

  YanıtlaSil
 3. çok ilginç h.içi deniycem

  YanıtlaSil
 4. sevdim ama yapabileceğimi sanmıyorum, çıkan olursa okurum elbet :)

  YanıtlaSil
 5. Uyuşuk senin gazetenide görelim merak ettim nasıl duracak. bencede ilginç bir proje olmuş okulda çocuklara yaptırdığımız bir projeydi bu bunu buraya taşımak zevkliolacak benim adıma.

  YanıtlaSil
 6. ne güzel olmuş :) Ben yayınlıyorum şimdi :D

  YanıtlaSil
 7. Çok güzel bir düşünce :)

  YanıtlaSil
 8. uyuşuk olmayan hayalperest.
  :)
  ee nerde senin gazeten.
  blogda mı olacak ki.

  YanıtlaSil
 9. Ben kendimce yayınladım bişeyler :) http://dizimanyaq.blogspot.com/2012/05/benim-gazetem.html

  YanıtlaSil
 10. Benim Gazetem! ;) http://benolmeden.blogspot.com/2012/05/benim-gazetem.html

  YanıtlaSil
 11. Hepinize toptan teşekkürler. Vaktim az, misafir var dışarıda. Pc delirtti. Özetle mecburen kısa keseceğim. :D
  OLuşan iki projeye baktım, bayıldım. Bittim ben dedim. Böylesini düşünmemiştim ben. Fikri ben attım ortaya ama, gerisi sizlerden gelmiş cidden. Benimde başıma iş çıktı iyi mi.. :D
  Şuan beynim durdu ama iyi birşey çıkartmayı umarak işe koyulacağım kısa zamanda.
  Tekrardan teşekkürler hepinize, ilginize.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anıl dan geliyorum...güzel bir çalışma olacağa benziyor.hadi hayırlısı..:))

   Sil
  2. Teşekkürler. Sizdende bekliyoruz. (:

   Sil
 12. Süper fikir.. Cesaret edebilirsem ben de yaparım.. Ama baştan söyleyim gülmek yok ona göre :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. EStagfurullah. Kimin haddine hayallere gülmek. (:
   Bende aslında hazırlamaya başladım dün geceden. Ama şuan aklıma yeni yeni şeyler geliyor.
   Bekliyoruz sizinkini de.

   Sil
 13. bana birr mail ile ulaşabilir misin? benimkisi neyazsamacep@gmail.com

  YanıtlaSil
 14. Fikre bayıldım bende hazırlamalıyım bir gazete ..okulda publisher programında bülten veya broşür çıkarmaları için performans ödevi vermiştim öğrencilere ..eleştirilerime dayanamayan bir kaçı hocam birde siz çıkarın görelim demişlerdi..deneyelim bakalım..

  YanıtlaSil
 15. yuppııı bende yaptım:))
  http://biricitinyeri.blogspot.com/2012/06/mutluluk-gazetesi.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emeğinize sağlık. Çok güzel olmuş. (:

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…