Ana içeriğe atla

Ekmek Arası Biber Kızartması.


Geçenlerde arkadaşla konuşuyorduk. Değişik bir damak tadım olduğunu söyledi. Bence değil. Yani bana göre normal ama.
Arkadaşıma, soğanla zeytin yediğimden bahsetmiştim. Siz hiç yediniz mi peki? Zeytini oldum olası sevmişimdir. Tabi zeytin dediğinde güzel olacak, etli butlu olacak. Yanına küçük, arpacık dediğimiz soğanlar eşlik edince, inanın yemeğe doyamıyorsunuz. Soğan mıı... ıyykk.. kokar o bee.. diyenler vardır. Onlar soğanın lezzetine varamamış olanlardır. Ben napıyım. Şimdi dediğim o küçük soğanı dişleyerek, kütür kütür yemek, bir başkadır. Arada zeytin atacaksın ağzına. Ve ekmeği unutmuyoruz tabiki de. Evde daha yemek hazır değilse, bir deneyin. Zeytin ve soğan çok iyi ikili oluyor ekmekle.

Sarımsaklı da deneyebilirsiniz. Ekmek sarımsakta iyi gidiyor bence. Özellikle şimdilerde hergün bir sarımsak yutmayı ihmal etmeyin. Yani bir diş sarımsak. Hem sağlık açısından iyi, hemde sivrisineklerin hışmından korunmuş olursunuz. Bir deneyin bunuda. Hem direk yuttuğunuzda ağızda koku yapmıyor o derece. Hap gibi. Bilginize.

Küçükken, okul dönüşü üşenmeden zeytinleri alır, çekirdeklerini çıkarır, bir güzel yağlar ve evdeki mevcut baharatlarla harmanlayıp, ekmekarası yerdik. Öyle güzel olurdu ki. Bayadır yapmıyorum. Yapmam lazım. Hem şimdi hazır çekirdeksizleri var zeytinlerin.

Bugünde evde annem vardı sadece. Hava güneşli olduğu için dışarıda oturuyordu. Bende yemeğe gittiğimde dışarıda yalnız kalmasın diye, kızarttığım biberleri -öncelikle ekmeği yağına bandırarak- yarım ekmeğe doldurdum. Gittim, dışarıda masada oturup anacığımın yanında yedim yemeğimi.

Ekmek arası yemeyi seviyorum. Ablam bu şekil daha çok yediğimi söyler hep. Haksızda sayılmaz. Bazen iştahım öyle bir kabarır ki, ikinci çeyreğide yerim.
Ekmek arası salata, ekmek arası balık, ekmek arası köfte tabiki dee..
Ekmekarası iyi gider. Her şekilde, her yerde...

Yorumlar

 1. Ekmekarası gerçekten de büyük lezzet. soğan sarımsak ben deçdenedim çok. İnsanın kimyası değişiyor. güzel bir tavsiye doğrusu..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler.
   Denemeyenlere bir tavsiye olsun dedim. (:

   Sil
 2. ben de severim zeytin-soğan. hatta peynir-soğan taze ekmek ve çay..

  Ekmeğin içine koybileceğim herşeyi de doldururum içine. Zeytinyağlı pırasayı bile ekmek arası yemişliğim vardır. Yalnız değilsin ki :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yalnız olmamak iyi. :)
   İşin sırrı sanırım ekmekte saklı.

   Sil
 3. Sadece zeytin & soğan hiç denemedim ama bunlara ek olarak peynir, domates, hıyar denedim. Çok da güzel olur hani. Ve tabi ki tek başına soğanı da es geçmemek lazım. Ekmek arası o soğan bir güzel gidiyor, bir güzel. Off off (:

  Son paragrafta yazdıklarına aynen katılıyorum. Hepsi her yerde, her daim harika gider. Gider de... Eee acıktık ne olacak ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Off Off.. Can çekiyor resmen, haklısın. :) :)
   Acıktıysak mutfağa konuşuyoruz. :D

   Sil
 4. ekmek arası bu yediklerini hiç yemedim.
  sanırım doğulu olmalısın.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yediklerimi ekmek arası yediğim için mi? Yok yani, soğanı, sarımsağı, zeytini bir doğulular mı yiyor ki.. (:
   Doğuluyum yada değilim farketmez. Ama bu benzetmen tuhafıma gitti. :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…

Şubat Dizisi Final

Şubat dizisini bu konumda tanıtmaya çalışmıştım. Konusu her ne kadar orijinal gibi görünse de, orijinal değildi. Dizi bu akşamki bölümü ile final yapacak. Bence geç bile kaldılar. Zira, orijinal olma yolunda ilerleyebilecek güzelim senaryoyu mahvettiler. Yapımcıların mı yoksa senaristlerin mi merakı var, şu karanlık insanlara? Bir kötü adam oluyor ya dizide. Tam iyi olan onu altedecekken, bir bakıyorsun ki arkasında karanlık güçler var. Gölge adamlar falan. Yani senaryo uzadıkça uzuyor. Suyu çıkıyor işin. Şubat dizisi de aynen böyle oldu ne yazık ki. Dizinin kötü adamı sadece Samim Akça diye biliyorken, bir baktık, ardında daha kötüleri de varmış. Gölge adamlar bunlar. Yüzleri görünmüyor. Sonraları daha nice kötüler çıktı. Kimin ne olduğu belli olmamaya başladı. Dizinin başlarındaki o şifalı ilaç olayı artık bayatladı. Dünyanın, olayların akışına sahip olma derdine düştü herkes. İyi görünen insanlar tek tek kötü çıktı desek yeridir. Mesela Şubat'ın baba yerine koyduğu adam Aziz bey…