Ana içeriğe atla

İç Döküşler

Aa.. bayram bitmiş.
Bayram mı?..
hee.. hıhı hıı.. bayram.
Bana hiç bayrammış gibi gelmedi de.
Ne üstümde bayramlığım vardı. Ne de şeker almaya gelen bayramlık giymiş çocuklar. Tamam bir sefer geldiler. Ama koca 3 güne 1 tane yetmiyor. Şekerler kurbana kaldı. Halbuki demiştim anneme, o kadar gelen olmaz diye. Ama kadın alışmış. Elinin ayarı 2 kilodan azını kabul etmiyor.
Bir şey değil, babam büyüktür sözde. Anam, akrabada gelmedi, iyi mi? Ev dere yatağında diye, iyice kaybolduk galiba. Ya da ben gibi kimseye yetmedi bu 3 günlük bayram. Bilemiyorum.
Ama babamın evlatları geldi. Toplaştık. Annemde bu olayı gerine gerine, telefonda gidemediği kişilerin bayramını kutlarken söyledi. Burdanda insanın birilerini beklediğini çıkarabiliriz. Birde babamın haberlerde huzurevindeki yaşlıların anlattıklarını bana anlatırkene gözlerinin dolmasından yahut boğazının düğümlenmesinden anlayabiliriz. “Allah kimseye, hayırsız evlat vermesin..” içten bir dua idi, evlat sahibi bir babadan.
Gündüzler geçti, geceye geçtik. Tv ler mübarek, bayram dediğin çocuğa bayramdır diye düşünmüş. Koymuşlar çizgi filmleri. Bi cnbc-e de son durak filmi vardı. Geçen hafta ilk filmdi, bu ikincisi idi.
Ben niyeyse, ilkindeki uşağın hiç ölmediğini düşünüyordum. Hep ölümü hissedip kaçan o sanıyordum. Tamam burda gülebilirsiniz. Baya uzakmışım filmden. Adamlar 5 seri yapmış. Senaryo hep aynı. Bizde hep izlemişiz.
Uşağın teki, arkadaşlarıyla ya arabaya, ya uçağa biniyor. Düşüyor, kalkıyor, çarpıyor. Pat bi bakıyorsun, rüya.. Gerçi 3.seride olay eğlence parkında idi. Ve bence en absürt olanı o idi. Gençler bi alemdi. Hatta iğrençti. Kız desen, uyuzdu. Filmde milyonkere “kontrol manyağı” dediler kıza. Evet manyaktı ama kontrollükle ilgisi yoktu. Birde bir tek o filmde kimsenin ölümünü erteleyemediler. Dedim ya pek bi salak idi hepsi. Hele o resim olayı. Filme ayrı saçmalık katmış.
Her filmde, milleti nasıl parçalayıp da öldürsek diye çok düşünmüşler. Kan almış başını gidiyor filmde. Yüksek hızda kan sıçraması oluyor her seferinde. Anam biride hastalıktan ölsün, ne bilim kalpten gitsin yani. İlla kafası gözü patlamak zorunda mı?
Hele sonuncu filmde, ölüm ölümü erteler demişler. İçlerinden biri delirdi, katil oldu çıktı.
İnsan filmden sonra düşünüyor. Harbi ölüm her an gelebilir. Böyle prize falan dokunurken tuhaf oluyorum bi süre. Ne de olsa filmin serilerinde ölümlerin yüzde 90ı elektrik kaçağının neden olduğu tuhaflıklarla oldu.
Bayram bayram ne güzel bir film izlemişim değil mi?
O da geçti gitti. Ben işe döndüm, patroncuk gezmelere gidiyor. Alın size adalet. Ben bekliyim kaçmasın işyeri...
oyy.. oyyy... Kış geliyor. Kpss yaklaşıyor. Ömür gidiyor. Ben hala yerimde sayıyorum..

Yorumlar

 1. Bayram dediğin 7'den öncesi 70'den sonrası için.
  Kalan 7'den 70'e ise hergün bayram olsa ne olur
  ya çocuk olup bayramın en tatlı yanını yaşamak ister ya da oturup koltuğuna el öpenleri çok olsun...

  Ömür dediğin ise bir yere kadar sen hızla geçsin diye tırman tırman tırmanırsın bir arpa boyu yol alamaz
  ama biryerden sonra bir bakmışsın yokuş aşağı gidiyor

  Ve SON olarak "son durak"
  ölümden kaçış yok
  aynı filmde olduğu gibi
  kaçabilirsin ama saklanamazsın...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben 7 yi tercih ediyorum. 70 ve beklemek, kötü şuan. :)

   Sil
 2. O zaman KPSS çalışmak en iyisi..

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…