24 Mayıs 2012

Hırsızın Böylesi

Yaşanmış bir hikayedir bu. Eskilerin deyimi “ taş uzaktan gelmez”i söyletiyor insana.
Evin anahtarlarının kaybolması ile başlar olay. Ev halkı yedeği olduğu için umursamaz. Günler sonra evde eksik birşeyler olduğunu farkederler. Evi iyice araştırdıklarınsa ise, evdeki altınların, paraların hepsinin yok olduğunu anlarlar.
Hırsız elinde anahtar olduğu için kapı zorlanmamıştı. Eşyaların yerini değiştirmemiş, odaları hiç dağıtmamıştı. O yüzden hemen anlamamışlardı. Ama evlerinde kamera sistemi vardı. Hırsız işte bunu atlamıştı. Ama işte, kamerada o hırsızı görünce keşke atlamasaydı dedirti Onlara. Çünkü eve giren hırsız yabancı biri değildi. Çok yakın bir akraba idi. Neredeyse hergün görüştükleri biriydi.
İşte bu sebeple sustular. O çok yakın akrabaya “hırsız” damgasını vuramadılar. Yüzüne söylemediler. Çocukları vardı, polise vermeye acıdılar. Yine yüzyüze bakıyorlardı. Hırsızlığı yapanda yüzyüzce bakabiliyordu yine yüzlerine. Çaldıkları ile evini baştan düzmüştü. Ailesine de parayı annesinden aldığı yalanını söylemişti.
Bu hikayeyi dinleyince keşke polise verseydiler diyorsunuz. Böylesi bir olayda nasıl sessiz kalınır diyorsunuz. Bende öyle dedim. Ama çok yakın akraba diyorlar, yapamadık, yüzüne söyleyemedik diyorlar.
Böylesi bir hırsızlık, böylesi bir hırsız. Yüzsüz, arsız bir akraba. Yüzüne bakıyor da utanmıyor. Evine geliyor hala. Yok, olmaz böyle şey diyorsun da, oluyor işte.

18 yorum:

 1. Bence susmamaları lazım hırsızlık zaten en beter şeylerden biri bir de bunun üstüne bu kadar yakın ve hala görüşülen biri .. İnsanın aklı almıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birde hastalıklı dedi anlatan kişi. Halivakti yerindeymiş. Hiç ihtiyacı yokmuş. Bu olaydan önce mi sonra bilmiyorum ama, aynı kişinin marketten küçük şeyler çaldığını bile görmüş.
   Dedim böylesi hastalık mı olur? Eğiyor boynunu, napalım. Çocuklarına eşine acımışlar.

   Sil
  2. Esas çocukları eşi için söylemeliler onlardan habersiz haram giriyor evlerine . Yazık yaa

   Sil
  3. Nasıl söylenmez, nasıl sustunuz... tek cevab alıyorsun: çok yakın akraba..

   Sil
  4. Çok yakın akraba da olsa bu tür bir davranış (O yakın akraba ev sahiplerini pek yakın görmüyormuş ki evlerinden birikimlerini çalabilmiş)susulursa devam edecektir. Kleptoman ise eğer mutlaka tedavi edilmeli

   Sil
  5. Evet, sen haksızlığa uğramışsın, hala akrabamdır diyorsun, o kişi ise akrabamdır demiyor seni soyuyor işte.
   Aslında bana sorsanız sadece "hırsız".

   Sil
 2. Susma, sustukça, sıra sana gelecek! diyorum başka da bir şey demiyorum. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)))))
   Koptum Güven bu yorumuna .. Sen çok yaşa emi !!!!

   Sil
  2. Olayın üstünden 10 sene geçmiş üstelik.
   Laf açıldı da anlattı vatandaş. Hatta kim olduğunu ısrar üzerine söyledi. Ben açıklamıyım dedim. (:

   Sil
  3. Aman bizden uzak allah'a yakın olsunlar... :)

   Sil
 3. Bizim apartmanda da bir komşumuzun kleptomani olduğunu duymuştum. Hatta kadının eşi hakim , kızı doktor olmasına rağmen , çekinmeden ve gocunmadan her gittikleri yerden dönüşte ( eşi ve kızı ) kadının çantasını kontrol ediyorlarmış.. Etraflarında yaşayan herkese de söylemişler. Sonuçta bu ruhsal bir rahatsızlık.
  Ama kırmamak adına birşeyleri ört bas etmek yanlış bence.. Umarım doğru bir dille dile getirirler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunca zaman susulmuş, şimdi hiç konuşmazlar.
   Dediğim gibi, böylesi bir hırsızlığı yapana ben sadece "hırsız" derim.

   Sil
 4. bence uygun bir dille söylemeli kalp kırmadan..sessiz kalmamalı..en azından durumu öğrendiklerini az biraz karşı tarafa hissettirmek lazım..çünkü aynı şeyi bir başkasına da yapabilir çünkü ve bu sefer bir başkasının tepkisi böyle olmayabilir..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başkası değil, yine hırsızın eşi ve çocukları düşünülmüş yine. Neden? Akraba çünkü..
   Haklısınız. Başkası dinlemez ki, yok çocuğu varmış yok eşi küt gidermiş falan.

   Sil
 5. Yanıtlar
  1. İnsan bir yandan da kızıyor. Hemde susana, hem susturana..

   Sil