Ana içeriğe atla

Ben Mi Zayıfım, Hadi Canım Sende

Dünyada nüfusun nerdeyse yarısı ne yazık ki obezmiş. Ya da obez olma sınırında. Türkiye'de de sayı baya büyük. Yemeği severiz. Can boğazdan gelir demiş Atalarımız.

Ama şu dünyada gelin görün ki yemeği sevmeyenlerde var. Hastalıkları yüzünden.

İngiltere'de de bir anne bu hastalık yüzünden kızından daha zayıfmış.

Yandaki resim bu anne kıza ait. Görünen manzara, annenin aleni hasta olduğunun kanıtı değil mi? Ama anne bu ters orantıdan şikayetçi değilmiş. Kendini zayıf görmüyormuş üstelik.

Bu durumda kendini zayıf görmeyen bir tek o değil. Böyle bir hastalığa yakalanmış biri daha söylemişti bunu. Kendilerini zayıf görmüyorlar. Bu durum sadece hastalık nedeniyle zayıf olanlara özgü bir durum değil tabi. Normal olarak zayıf olan birine sorsanız onunda cevabı, ay ben çok zayıfım olmaz. Çünkü zayıflar kendilerini zayıf görmezler. Belki bazısı görüyordur ama çoğunluğu değil. Ben duymadım.

Kilolu biri kendi kilolarının farkındadır. E tabi şişmanımda der. Başkaları tarafından duymak ile kendinden duymak arasında da fark vardır tabi. Ama siz zayıf birine, sen zayıfsın dediğinizde, onunda evet evet zayıfım hemde çok zayıf dediğine şahit oldunuz mu? Cevap genelde teşekkür olur. Yani iyiyim, zayıfladım biraz tarzında olur.

Bende bir zayıf olarak kendimi zayıf görmüyorum. Görmüyordum yani. Ama artık görüyorum. Kollarım çırpı gibi. Neden mi? Yeni doğmuş yeğenimi kolumda rahatça tutamıyorum yahuu. Çocuğun kafası durmuyor.

Evet evet, ben zayıfım.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…