Ana içeriğe atla

Kitap Nasıl Okunur?

Okunmalıdır? Ya da geç bunları da sen nasıl okursun kitabı?

Blogdaş Deeptone, bir mim yapmış. Okuduğunuz kitabı nasıl okursunuz diye soruyor. Yazısında da çok ünlü yazarların okuma şekillerini paylaşmış.
Kendi nasıl okurmuş, onu yazmış.
Bir noktada birleşmişiz. Ben de otobüste okuyamıyorum. Midem bulanıyor.

Ben kitabı aşağıda tutmam. Öyle göz yarım kapalı gibi olur, uykum gelir. Hele ki kitap sıkıcı ise.

Yatakta kitap okuyamam ben mesela. Koltuğa uzanıpda da okuyamam. Öyle bir görüntü açıkcası pek ciddi gelmiyor. Ve bence kitap okumak ciddi bir iş. Kitap okurken, başka şeylerin araya girmesi sinir bozucu. O yüzden zamanı ve ortamı iyi ayarlamak lazım.

Hep yok şöyle, yok böyle okuyamam dedim, nasıl okurum peki ben bu kitapları.

Masada oturur okurum. Koltukta, ayaklarımı karnına doğru çeker, üstüne kitabı koyup, öyle okurum.

Ben okurken rahat olayım, iki de bir debelenmiyim kafi. Çünkü elim kolum, bacağım çabuk uyuşur benim. Uyuşunca da rahatsızlık başlar. Uzanıp okumak iyi de, dediğim gibi, öyle kendimi rahat hissetmiyorum. Bence öyle kitap okumak komik geliyor. Öyle genç kız dergileri okunur anca.  Böyle yere yahut yatağa uzanmışın, ayakların sallanıyor. Kim inanır senin kitap okuduğuna. Filmlerde bile dergilere böyle bakıyor kızlar. O yüzden gözüme ciddi gelmiyor bu görüntü.

Ve bir yerlere giderken yanında kitap taşımak iyi fikirmiş. İş uzun sürerse, alır okursun. Bunu kendime not edeyim.

Evet, hep mimleri yapıp çıkıyorum ben. Ama bu sefer birilerini mimleyeceğim. Gerçi Deeptone sağolsun, kimseyi bırakmamış.
Benim görmediğim yahut gözümden kaçanlara da, mimi ben gönderiyorum.
- Hasan Okçu
-GülşahElpe
-BirgaripŞeyma birde..


Yorumlar

 1. kitap okmuyorum, okusam tutup okurdum herhalde.

  YanıtlaSil
 2. Ahh, ismim en başa yazılmış bir de unutulmamışım yani :) Teşekkür ederim hemen yazıyorum ben de. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim. :)
   dediğim gibi, genelde hep unuturum mim yollamayı.

   Sil
 3. gelirim yine.
  tarif yorumunu yanıtladım.
  dene nefis poğaça.
  yaptım ben.
  :)
  geçen gün verdiğim tarif, cevizli tahinli kurabiye müthiş müthiş.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bayadır böyle hamur işleri yapmıyoruz, iyi olur aslında. :)

   Sil
 4. cok fazla kitap okumuyom ki :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazılarına göre hiç okumuyoruz hatta. :) Mübarek hergün bir kitap okuyorlar.

   Sil
 5. ay çok teşekkür ederim öncelikle mim için :))
  ben de çabuk uyuşurum ya ne kötü bi şi yazacağım hemen mimi çok keyifli bi mim olmuş çok sevdiim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. :) Beğenmene sevindim. Bu ara mimler hep kitaplardan gidiyor. :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…