Ana içeriğe atla

Ters Köşe Eden Ters Koltuklar

Otobüste ters koltuğa oturmak zorunda kalmışsanız, tam ters köşe olmuşsunuz demektir.

Geçenlerde bende oturmak zorunda kaldım. İnsanın midesi alt üst oluyor. Allahtan yol kısa idi de, dayandım.

Dün yine ters koltuklu bir otobüse bindim. Tabi yer vardı, ben oraya oturmak zorunda kalmadım. Ama neredeyse binen herkes o koltuğa mecburiyetten oturdu, yer bulunca anında kalktı. Kimse memnun değil orda oturmaktan. Ama koltuk, otobüsün en geniş koltuğu, arka koltuktan sonra.

Dün iki teyze bindi mesela. Biri diğerinden büyük. Bindiklerinde o ters koltukta tek kişilik yer mevcut idi ama oturmadılar. Yaşlı olanı arkaya doğru gitti, orda yer vardı. Diğeri oturdu sonra. Bir zaman sonra yaşlı olanı, onu yanına çağırdı. “ gel oturma ters koltuğa, gel..” diyerekten.

O da yanına gitti. Kadın da değişik bir tipti bunu da söylemek isterim. İlk oturduğunda aldı telefonu eline birini aradı. Ordan yaşlısı yine seslendi, kiminle konuşuyorsun diye. Sonrasında ters koltuk yine boşalmıştı, oraya oturmak istedi teyzem ama yine diğeri otobüse inletecek derecede yüksek sesle “ hayır.. ters koltuğa oturmaa..” diye bağırdı. O da hemen önündekine oturdu. Yine telefonla birileriyle konuşmaya başladı. Gayet normal ses tonu ile, herkes duyuyor. Hatta bir ara telefonun diğer ucundaki kişiyi azarladı, dinlemiyor diye.

Böyle koltukları niye yapmışlar acaba otobüslere? Kimse memnun değil. Bildiğim bir belediyelerde oluyordu. Orda da durum farklı değil. En son dolan koltuk onlar. 
Niye yapmışlar ki acaba? Tersten yolculuk kime iyi geliyor ki?

Yorumlar

 1. Vardır bir sebebi:))
  Yurt dışında da var ama hiç düşünmedim açıkcası.
  Bu kadar takıntı yapıldığına da tanık olmadım. Herkes oturuyor paşa paşa:))
  Teyzelere bayıldım yalnız:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Evet. Bilmek istiyorum ama. Bildiğim birde, yanlış hatırlamıyorsam, trenlerde de var. Kimbilir belki de trenden esinlenmedir o ters koltuklar. :) :)
   Ben hep sevmeyenlere denk geliyorum. Tesadüs olamaz bence. Hatta kadının biri oturdu, sonra ay başım döndü diyerek kalktı. Cidden insanın midesini etkiliyor, neden bilmiyorum.
   Evet teyzeler, özellikle telefonla konuşan, müthişti. :)

   Sil
  2. Şu ters koltuk meselesini sabah eşime sordum.
   Tekerlek yüzünden öyle yapıldığını söyledi. Düz yapıldığında ayakların altına tekerlek yeri geldiğinden dolayısıyla oturup kalkma sırasında çamurlanıyor. Ters olduğunda tekerlek şişkoluğu koltuğun arka kısmında kalıyor. Verimli kullanmak açısından kısaca.
   Durumu eşime anlatınca güldü, hiç böyle bir şey duymamıştım dedi:))

   Sil
  3. :) Sağolun.
   Ama eskiden bizim buralarda böyle ters koltuklu otobüs yoktu. Evet, o tekerlek üstleri yüksek olurdu ama ben severdim o yüksekliği. :D

   Sil
 2. Ters koltuk benim de kabusum. Oturunca hemen midem bulanır. Benim de başıma çok sık geliyor bu teyze vakaları. Geçenlerde otobüste kadının biri, boş koltuk olmasına rağmen ters diye oturmadı. İneceği yere kadar da ayakta bekledi. Bu otobüsleri yabancılar yaptığı için alışmış onlar terse ama bize fazla ters! :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de fazla ters. :) oturmayan cidden oturmuyor. Ben yer yoksa oturuyorum, napıyım. yaşlı ve hastayım.. :D

   Sil
  2. Ben de yaşlıyım. :D Bazen oturuyorum ben. Zira ayaklarım sığmıyor zaman zaman. :D

   Sil
  3. :D Ayaklar, ayakta mı sığmıyor, oturunca mı? Onu şey edemedim. :D
   Kısa süreli, aksiyon olsun diye oturmak iyidir.

   Sil
  4. 2 düz 2 ters dörtlü karşılıklı koltuklar var ya, işte orada ben oturunca karşındaki zor oturuyor

   Sil
  5. Anladım. Resimdeki gibi yani. Uzun boylu olmanın dezavantajı oluyor bunlar. :)

   Sil
 3. vakti zamanında çok oturdum ama bana bi şey olmamıştı. bana da o koltuklara oturup etkilenenler garip gelmiştir. yani bence bi farkı yok, ne oluyor da bu kadar etkileniyorlar. galiba psikilojik bir durum. (bkz:psikoloji deyip işin içinden sıyrılmak)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D Tam ters durum. Ama bence siz azınlıksınız. Biz çoğunluğuz.
   belki de küçüklükten kaynaklıdır. Çocukluğa inmek lazım. Mesela benim küçükken otobüslerde çok pis midem bulanırdı. Hatta annem poşetsiz evden çıkmazdı diyeyim, siz anlayın. :) O sebeple de ters koltuk iyi gelmiyordur bana. Geçmişi araştırmak lazım.

   Sil
 4. Ben koltuk yerleşimini verimli hale getirmek için bu şekilde yerleştirildiğini düşünüyorum :) Trenlerdeki ters koltuklar ise farklı bir durum çoğu şehir için tren iki yönlü çalıştığı için iç tasarımları boyuna simetrik yapılıyor :) Otobüslerde ise kapıydı,tekerlikti, motordu, şöför kabiniydi derken alanı kullanmak iyice zorlaşıyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Olabilir de bana göre sanki bir farkları yok gibi. Sonuçta alan aynı. Tren için bilmeden tahmin üretmiştim ama yanlış düşünmüşüm. Teşekkürler bilgilendirme için.
   Yine de olmasa iyi olur. :)

   Sil
 5. bence psikolojik bir durum.bana hiç birşey olmadı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Galiba öyle. Herkese olmuyorsa, bir o kalıyor. :)

   Sil
 6. Yahu o birşey mi ? metrobüste bir tane koltuk var tam en önün bir arkasında ; yahu ne tek kişilik nede iki kişilik. mecburen yan yana oturuyorsun ama hem neticenin yarısı dışarıda hemide ters :) . yandakiyle koyniş koyniş geziyorsun , şükret :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Benim dediklerim genelde üçlü oluyor.
   O zaman sizin dediğiniz koltuktan uzak kalmalı. :D

   Sil
 7. insanların en azından gözgöze gelerek iletişim kurabilmesi içindir belki. robot gibiyiz ya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yine değişik bir bakış açısı geldi sizden. :) Kimbilir, belki de.

   Sil
 8. heeey mümkün değil ters oturamam.
  böle durunlarda ayakta giderim.
  midem bulanıyor yoksa.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende başka kimse yok mu, diyordum. :)

   Sil
 9. Tekerleğin üstüne gelen tarafa da kimse oturmak istemiyor ben oturuyorum valla ayatkta kalmaktan iyidir :) Ters giderken de beni tutmuyor her yer olur valla yeter ki oturayım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende illa oturayım diyorum ama koltuk fena tutuyor. :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…