14 Ocak 2021

Kelime Oyunu 7 - Kriz

Aynanın karşısında, ağlamaktan kızarmış gözlerine, yorgunluktan çökmüş morarmış  göz altlarına, solmuş yüzüne, sararmış dişlerine ve dağınık saçlarına uzun uzun baktı. Hala yaş akıyordu gözlerinden. 

Derin bir nefes aldı önce. Gözyaşlarını sildi. Saçlarını güzelce topladı. Yüzünü yıkadı soğuk suyla bir güzel. Sonra dişlerini fırçaladı. 

Tekrar baktı aynadaki kendine. Gülümsemek istedi. Olmadı. Görünüşü bir nebze onu mutlu etmişti ama yetmedi. Başı hâlâ feci derecede ağrıyordu. Ne ara bu kadar tiryaki olmuştu. Dünden beri içemediği sigara yüzünden, hem kendini hem çocuklarını çok üzmüştü. Sigara içemediği her saat sinirleri daha bozulmaya başlamıştı. O da bu sinirle çocuklara bağırıp duruyordu. 

Arkasını dönünce, iki çocuğunun kapının yanından kafalarını uzatıp ona baktığını gördü. Yakalanınca kaçtılar hemen. Yanlarına gitti. Sarıldı ikisine de. Oğlu annesine mutlu musun diye sordu. Kadın mutluyum dedi. Öptü kokladı çocuklarını. Duvarda asılı, eşinin elindeki  tek fotoğrafına bakıp, yineden ağlamamak için zor tuttu gözyaşlarını. 

Eşi hayatta olsaydı bu halde olmazdı. Parasızlıktan ne çocuklara istedikleri herşeyi alabiliyordu ne de kendine sigara. Bir çıkmazda idi. Elindeki parayı sigaraya verse çocuklara yeteri kadar yiyecek alamazdı. Iki gündür başını ağrıtan, sinirlerini harap eden bu çıkmaz onu çok yormuştu. Oysa aldıkları maaş yeterdi bir şekilde ama bu ay çocukların ikiside hasta olmuştu. Beklenmedik çok masraf çıkmıştı. 

Çocuklarına, "hadi büyük  markete gidelim" dedi. Çocuklar öyle bir sevindi ki bu habere. Kızının saçlarını topladı önce. Oğlunun gömleğinin yamulmuş yakasını düzeltti. Kendi üstüne baktı, sonra gidip eşinin hediye ettiği, çok sevdiği ama her zaman giymeye kıyamadığı gömleğini giydi. Eşine bakıp gülümsedi bu sefer. Gömleğine dokundu, eşine dokunur gibi.

Kapıdan çıktıklarında Lilipa ile karşılaştılar. Lilipa, lila renk çerçeveli gözlüğü, her zaman yanında olan lila renk çantası, yaz kış hep taşıdığı küçük lila renk şemsiyesi ile çok tatlı bir teyze idi. 

Birbirlerine selam verdiler. Tam gidiyorlardı ki, Lilipa onları durdurdu. Çantasından para çıkarıp, kendisine de elma alabilir mi diye sordu. 

Kadın tabi deyip aldı parayı ama baktı ki para fazla idi. Tam bu fazla değil mi diyecekken, Lilipa elini tutup, "fazlasıyla da çocuklara istediğini alırsın yavrum. Sende kendi ihtiyacını karşılayabilirsin" dedi.

Göz göze geldi iki kadın. Duymuştu bağırmaları demek. Utandı ve üzüldü bu duruma. Lilipa ise merhametle bakıyordu gözlerine. Ezmeden sevgiyle. 

O sırada kız çocuğu coşkuyla, "Lilipa teyze ne renk elma istersin" diye sordu. "Kırmızı elma mı, yeşil elma mı, sarı elma mı,  mor elma mı, siyah elma mı" derken erkek olan sözünü kesti. "O renk elmalar olmaz ki. Onlar televizyonda."

Lilipa güldü dinlerken. "Siz hangisinden isterseniz  banada ondan alın", dedi çocuklara. Çocuklar gülerek, kırmızı elma ve yeşil elma dediler.

Onlar gidince dairesine çıkmak için  merdivene yönelen Lilipa, merdivenin başındaki elma poşetini de alıp yukarı çıktı.  

Markete gidip geldiler. Çocuklar mutlu. Kadın mutlu. Çocuklara  elma verip kendi balkona çıktı. Burnuna direk küllüğün kokusu geldi.

Cebini yokladı. Küllüğe baktı. Kendini sardı kollarıyla. Gömleğin kokusunu, eşinin kokusunu duymak istercesine kokladı.

"Başarmama yardım et", diye fısıldadı. 

.....

....
38 yorum:

 1. offf çok çok güzel bu, lilipa, elma, çocuklar, eşinin fotoğrafı, sigara, çok da duygusal, sen zaten dram yazmaya çok yatkınsın valla :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene sevindim Deeptone.
   Öyleyim galiba cidden.
   Fantastik hiç beceremem bak
   :))

   Sil
 2. Sanki bir romanın sayfaları arasındaydım. Öylesine güzeldi. Daha geniş çapta öyküler yazabilirsin aslında. Dilersen öykü kitabı bile çıkarabilirsin. Ufaktan biriktirmeye başla bence:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.
   Genişten kastın sanırım daha uzun daha detaylı. Çok uzun yazmak ıstemiyorum. Okuması sıkıntı olur diye. Ama bölebilirim tabi.
   Aklımda bir hikaye var ama toplayıp yazamadım onu daha.
   Kitab konusunda birşey yapar mıyım bilmiyorum. Şimdilik planım da yok.
   :)

   Sil
  2. Bunun gibi ya da bundan birazcık daha uzun öykülerin toplandığı tek bir öykü kitabını kastettim. Uzun vadede olabilir:)

   Sil
  3. Anladım.
   Kimbilir. Kısmet diyelim.
   :)

   Sil
 3. Zeugma'yla aynı fikirdeyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eksik olmayın siz. Yazmayı daha çok sevmemi sağlıyorsunuz.
   Çok teşekkür ederim.
   🌷

   Sil
 4. Lilipa :) bir romanın içinde gibiydim ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böylesi hissettirmek öyle güzel bir duygu ki.
   Teşekkür ederim.
   :))

   Sil
 5. Ayy çok güzel! Bayılarak okudum! ❤

  YanıtlaSil
 6. Harika bir öykü yazmışsınız. Lilipa Teyze'nin merdiven başındaki elmayı almasıyla bir kez daha anladım ki dünya iyilerin yüzü suyu hürmetine dönüyor. Onlar iyi ki varlar.
  Kaleminize sağlık!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet iyi ki varlar. Iyiki.
   Çok teşekkür ederim.

   Sil
 7. Hüzün, ölüm, stres, yardımlaşma, parasızlık Lilipa teyze’den tut evi bile hayal ederek okudum:)) enfesti, keşke devamı olsaydı :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler.
   Ama devamını hiç düşünmedim bu öykünün. Olmaz büyük ihtimal.
   :))

   Sil
  2. Tabii öykü olarak ele almadım amaa, çocukların büyüdüklerini genç annenin mutlu olduğu bir son neden olmasın kii :))

   Sil
  3. Hımm öyle bir son hele hiç gelmez aklıma.
   Fikir için yine teşekkür ederim
   :))

   Sil
 8. Üzücü bir hikaye. Ama Lilipa teyzeyi sevdim :) Kelimelerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 9. Çok güzeldi. Gerçekten bayıldım karakterlere ve işlenişine.

  YanıtlaSil
 10. Çok duygusal beğendim :)

  YanıtlaSil
 11. Hâlen iyi insanların olduğunu bilmek çok güzel gerçekten 🙂🤗harika keyifle okudum emeğine sağlık canım benim sevgiler sevgiler 🤗👏👏

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet.
   Iyiler hep olsun. Dünyada ve özellikle hayatımızda.
   Sevgiler
   :)

   Sil
 12. uff nefesimi tutarak okumuşum sonunda derin bir nefes alırken gözlerim doldu
  lilipaa ne güzel bir yüreği varmış :)
  kıyamam kadına tek başına çocuk büyütmek çok çok zor bir şey üstelik daha kendi yaralarını saramamışken..
  o kadar çok şey söyleyebilirim ki sustum en iyisi, hikaye çook güzel ve de çok güzel aktarmışsın kalemine kuvveet :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel yorumların beni yüreklendiriyor.
   Eksik olma.
   Çok teşekkür ederim.
   🌷🙃

   Sil
  2. seni okumak keyifli :)
   bu arada lilipa ismi nerden geldi aklına ya çok sevdim bi de ilk defa duydum yani nette arayınca da nergis çıkıyoo çok hoş :)

   Sil
  3. Lilipar olarak bildiğim bir isim ama ben r harfini kullanmadım.
   :)

   Sil
  4. Onu arayınca da lilpar diye bir çiçek çıkıyor bu sefer de :D her türlü güzel bir isimmiş valla okunuşu da şirin :)

   Sil
  5. Sahibi kullanmıyor ama
   :)
   Takma isim kullanıyor bu ismini değil.

   Sil
  6. yazık etmesin ismine kullansıın ne güzel isim yaa :)

   Sil
  7. Demi.. neden kullanmıyor bilmiyorum.

   Sil
 13. Bu etkinliğe ilk kez katılıyorum. Şu an için okuduklarımı yalnız, konu üzerinden değerlendirmeyi uygun buldum. Yazınız okuduğum 3.yazı. Yazınıza gri rengini veriyorum. Kusursuz olmamakla beraber büyük bir denge üzerine inşa etmişsiniz hikayenizi. Hikayenizin üzerins büyük yorumlar yapmak isterdim ama diğer hikayelere de bakmalıyım. Sizi de bekliyorum:

  https://mustafauzbek.blogspot.com/2021/01/yagmur-sonras-duyulan-toprak-kokusu.html?showComment=1611010507260&m=1#c7430635241279026862

  Sanırım hikayenizi neden sevdiğimi yazımı okuyunca biraz olsun anlayacaksınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değişik bir yorum olmuş.
   Gri renk ne anlama geliyor :)

   Sil