Ana içeriğe atla

Kimlik Çıkarma İşlemleri

Kimliğinizi değiştirmek yada yeniden çıkarmak için ilk başvurmanız gereken yer muhtarlığınız.

Size gerekli belgeler de şunlar:
Yeni çekilmiş, sivil kıyafetli en az 3 adet resim.
Kimliğinizdeki resminiz çok eski yada tanınmakta zorluk çekiyorsanız yanınızda bir tane sizi daha iyi tanıtacak başka bir kimliğiniz olsun. Ehliyet, evlilik cüzdanı yada pasaport gibi. Kayıp halinde de başka bir kimliğiniz mutlaka yanınızda olsun. Bu sizi sahtekarlardan korumak isteyen muhtarların işini kolaytırır.

Kimliğinizi çıkarmak için kendiniz gitmelisiniz. Hem muhtarlığa hemde nüfus müdürlüğüne. Sizden başkası eşiniz yada ananız/babanız olsa dahi o belgeyi  alamaz.
Şayet 18 yaşından küçükseniz anne/babadan başkası alamaz. Başka birini vasi vekil etmişlerse o belgeyi ibraz ederek alabilirler. Kardeş, amca ya da dayı alamaz. Yıl olarak da 18 yaşını doldurmak yeterli değil. Mesela bugün için düşünürsek 13.06.1993 doğumlu biri kendi kimliğini alabilirken 25 haziran doğumlu olan alamaz.
Ayrıca yeni doğan bir bebeğe kimlik çıkarmak için sadece hastaneden alınan doğum raporu kafidir. Baba ya da anne kendi kimliği ile doğum raporunu ibraz ederek çocuğunun kimliğini alabilir. 

Kimlik çıkarmak sanıldığı kadar uzun süren bir işlem değil. Bir saatinizi bile almaz. Lakin öyle kişiler çıkıyor ki bu işlemini 2 saatte anca yapıyorlar. Nedeni ise olmadık şeylere itiraz etmeleri. Olmayacak şeyleri olur bilmeleri.

Kimliğiniz çalındıysa ya da çalındığından eminseniz hemen tutanak tutturun karakola. Ve hemen yeni kimliğinizi çıkarın. Çünkü artık gittiğiniz heryer sizin bilgilerinizi en güncel haliyle görebilmekte. Yeni kimliğinizle birlikte değişen seri numaranız, kayıt numarası ve tarihi, eski kimliğinizle işlem yapmak isteyen kişiyi anında ele veriyor. Gazete ilanlarına artık gerek yok. Tutturduğunuz tutanağınız sizi ayrıca kayıp kimliğiniz için ödemeniz gereken kayıp ücretinden muaf yapar.

Tüm bunlar karışık gelse de aslında basit bir işlem. Bir o kadar da önemli.

Herşeyi kuralına göre yaparsak işlerimiz hem kısa sürede hallolur hem de gereksiz yere kimse kimseyi kırmamış olur.
Saygılar...

Yorumlar

 1. Uzmanından bilgiler... Teşekkürler efenim (:

  YanıtlaSil
 2. Ben teşekkür ederim Efenim.
  O gün konuyla ilgili sinir bir olay yaşadım da bildiklerimi, bildiğim kadarıyla aktarayım dedim. (:

  YanıtlaSil
 3. Benimde yenilemem gerekiyor. 8 yıl olmuş çıkartalı. Babamı göndersem, o yapsa olur mu ? :P

  YanıtlaSil
 4. :) Olur tabi Efenim olur. Babanız git gel yapar günün sporunu da aradan çıkarmış olur.

  Benimki de var bi 10 senelik. :D Ama resmim yok değiştireyim.

  YanıtlaSil
 5. Benim bu ikinci kimliğim. Diğer kimlikte oldukça eskiydi. Değiştirmeye kıyamıyordum ((:

  Sayenizde 3. kimliğime kavuşacağım efenim. Teşekkür ediyorum.

  Saygılar. (:

  YanıtlaSil
 6. Benimki de aynen öyle. Üniversite sınavı için değiştirmiştik işte ilkini. :)

  Aynen Efenim.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…