Ana içeriğe atla

Eylül Dediğin


Eylül dediğin nedir ki ?
Bugün farkettim de, ne çok seveni varmış Eylülün.
Niye acaba dedim kendi kendime. Ne var ki bu ayda. Alt tarafı bir ay işte. Senenin dokuzuncu ayı. Sonbahar mevsimin ilk ayı. Başak burcunun içinde olduğu ay, Eylül.
Soğuklar başlar, yağmurlar çoğalır, sert rüzgarlar vardır ki sararmaya başlamış yaprakları uçuşturur. Bu da çoğu aşığa çok etkileyici ve hüzünlü gelir. Hele o sararmış yapraklar yok mu. İnsanı nasılda hüzne boğar.
Peki bunlar bir tek Eylül ayında mı olur. Bildiğim kadarıyla hayır.
Sevilmesinin nedeni bence özetle şu:
Sıcaktan bunalmış insanın biraz olsun serinliği hissetmiş olmasıdır.
Geceleri donar oldum. İkindiden sonra içim ürperiyor artık, her rüzgarda. Her içim ürperdiğinde soğuğu sevmediğimi hatırlıyorum. Hüzne o kadar bayılmadığımı da farkediyorum.
Şuan bunları yazarken Alpay'ın Eylül'de gel şarkısını dinliyorum. Güzel şarkı. Ve eylülle ilgili bir gerçeği farkediyorum, dinlerken.
Eylül demek, okul demektir. O telaşlı günlerin habercisidir. Hele ki bu dönem. Malum 4+4+4+4 sistemi ile hepten sıkıntı demek eylül.
Düşünüyorum, acaba ben mi duygusuzum ki sıradan görüyorum eylülü. Hatta ve hatta şu önümüzdeki birkaç yıl eylüller hiç gelmese, hatta ekimde gelmese. Zaman şöyle bir dursa .. Bende yirmili yaşlarda kalsam böylece.
Niye geldi ki eylül. Kpss geliyor demek eylül geliyor demek.
İşte bu sebeple; anlamıyorum. Anlamadım niye bu kadar sevindi herkes eylül geldi diye.
Hoşgeldin Eylül.
Hadi güle güle.. Bitince de bu olsun Twitter'in listesinde tamam mı? Yoksa hatrı kalır kanımca güzelim eylülün.
Düşündüm de benim şöyle sevdiğim bir ay yok. Niye seveyim ki..

Yorumlar

 1. Eylül güzeldir. Serinletmesi, insanı içine döndüren ve kendini dinlemesini sağlayan hüzün, çiseleyen yağmur, hafif rüzgar. Sevilmeyecek kadar soğuk değildir bence eylül. Tabi nerede yaşadığınla da alakalı. Eylül'ü sevmek için yağmuru da rüzgarı da sevmek lazım. O bulutlu havanın taşıdığı ilham var bir de =)

  Yine de Eylül en sevdiğim ay değil çünkü yürürken adımlarına dikkat etmen gereken, lahana gibi kat kat giyinmeden dışarı çıkamayacağın, bol buzlu, kıpkırmızı burunlu kış geliyor ardından. Ben en çok Mart'ı, Nisan'ı severim. Eylül, Ekim, Mart, Nisan sanırım bu döngüde yaşasam ömür boyu, şikayet etmezdim. Belki biraz karı özlerdim o kadar =)

  Biraz daha yazsam bir yazı olurmuş. Hatta biraz vakit bulursam ve ilham kuşum da yardımcı olursa ben de eylüle bir güzelleme yazabilirim bunu devam ettirip =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel yazmışsınız, bence de devamı gelsin. :)
   Şimdi çoğunluk soğuğun, kışın habercisi diye seviyor ya, bende ondan sevmiyorum belki. Aslında benimki sevmemek değil. Kendisine -eylüle- karşı birşey hissetmemek sadece. :) :) Darılmasın yani, dediğim gibi hiçbir aya karşı hissetmiyorum bu tip duygular. :)

   Sil
 2. Eylül , hüznümün rengi
  safransarı.
  Eylül candır!

  YanıtlaSil
 3. Evet bimbüyüsu var eyluln,bilemem ama adanda pek bi sevilir:)

  YanıtlaSil
 4. Eylüle haksızlık etmişsiniz:)
  Ben sıcağı hiç sevmediğimden ve yaz mevsimleriyle aram iyi olmadığımdan sadece eylül değil ama havaların serinlemesidir benim için esas olan. Yirmili yaşlarım çoktan geride kaldı, yaşlanmak güzeldir. Güzel yaşlanıyorsa insan eğer:)
  Gelsin sevdiğim mevsim, kahvemi-çayımı-şarabı alıp geçeyim kanepeme. Yağmurun sesini dinleyeyim, ayağımda patiklerim olsun, yanımda sevdiğim insanlar...

  YanıtlaSil
 5. Eylül değilde eskiler kış ayı dert ayı derler:)

  YanıtlaSil
 6. Safransarı; Saygılar. :)

  DepresifPolyanna; evet o büyü sarmış dört bi yanı.:)

  Semi M.Eller; Bilmem, ettim mi ki. :) Anlattıklarınız güzel yanı. Ben genelde beterini düşünüyorum. :D Yaş olayında da öyle.

  Siyahkuğu; Aynen, eylülde kapıyı açıyor işte. :)

  YanıtlaSil
 7. ilkbaharı sonbahardan daha çok seviyorum nedense..dolayısıyla bir mayıs ayını eylül ayına tercih ederim. ancak eylül de güzeldir yine..yeni başlangıçları çağrıştırır insana..yeni bir döngünün içine girmek üzere olduğunun habercisidir. belki de benim eylül hüznüm, yeni başlangıçların, yapılacak koşuşturmaların tedirginliğinden kaynaklanıyor.kimbilir??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yeni bir mevsimin gelmesinin başlangıcı eylül. Yani sadece o, bence. Abartmamak lazım. :) Genel olarak.

   Sil
 8. eylül herkes için özeldir. hayatlırımızda yaşadığımız çoğu değişiklik eylül de olur. bir de eylüleylüldür işte, ismiyle müsemma

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilmem, bende o değişiklik hiç yaşanmadı. Ha okul olaraksa evet. :) :)
   Evet isim olarak güzel.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…