Ana içeriğe atla

Şifreme Karışma Be Kardeşim.


Sanane benim şifremdeki ünlü/ünsüz, sesli/sessiz, sert/yumuşak olanlardan. Rakamlardan, büyüğünden küçüğünden..
 
Sanane...

Geçen patron için e-devlet girişi yapıyordum. Şifreyi değiştirin diyor ya, ilk girişte.

Yok o olmaz. Yok o öyle olmaz. Bu böyle olmaz. Cıkss.. olmadı yine yap. Olmadı.. beğenmedim bu şifreni..

Neredeyse bir saat şifre uyduramadım. Kendim olsa neyse, adama makul, anlaşılır bir şifre bulmaya çalışıyorum. Belli yaşı geçmiş insan, o karmancurman şifreyi nasıl tutsun aklında. Ama hiç düşünmüyorlar bu tip insanları. Herkesi Maaşaallah internet dahisi sanıyor bu işlemi isteyenler.

Dün  farkettim de, Merkezi Randevu Sisteminde de başlamış bu abuk şifre dönemi.

Biliyorum ki, çoğu yaşlı insan netten randevu almayı bilmiyor. Bize geliyorlar, ben alıyorum. Şifrelerini çok basit yapıyordum. Ama dün, şifrenizi değiştirmelisiniz yazısı ile karşılaştım.

Neymiş.. en 6 karakter olmalıymış.. yok öyle yok böyle olmalıymış.

Ben insanlar unutmasın diye basit şifreler alırken, şimdi hepsini değiştirmem gerek.

Ama yılmadım. Bir yolunu yine buldum. Bir de küçük büyük harf illa ki olacak diyorlar ya, resmen deli oldum. Adam klavyeyi kullanmayı bilmez. Ne bilsin büyük küçük harf ayrımını ya. İnsan az biraz bunu da düşünür. Biraz insanını, hastanı, yaşlısını düşün.

Ama yok. Her şeye karışıyorlar.

Şifre özgürlüğü bile kalmadı kardeşim. İstediğin gibi şifre bile alamıyorsun şu hayatta.

Daha ne diyeyim ben.
 
Şifre alma hakkıma özgürlük istiyorum ben.

Yorumlar

 1. :) bu konuda benzer hisler yaşadım geçenlerde.. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Çok uyuz bir durum ama. Hadi tamam şu kadar olmalı, şartı tamam da, gerisi niye yani..

   Sil
 2. sen de çok şey istiyorsun ama :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok görmeyin ama bir şifreyi bana... ): :D

   Sil
 3. haklısın kızma yaa.
  allam bi de randevu almayı mı öğretiyon tüh ya.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kızmıyorum ama arada delirtiyorlar. :)
   Yok öğretmiyorum. Kimse öğrenmiyor ki, hazır alan varken.. :)

   Sil
 4. 1. bu bi güvenlik önlemi, şifren kırılırsa devletin zaafiyeti olarak görürsün, devleti suçlarsın. makul bi önlem, doğum tarihini şifre yapma dönemi bitti ya da bitmeli yahu :)

  YanıtlaSil
 5. 2. neydi ki, aman salla :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tamam doğum tarihi şifreniz olamaz da desin. Ama çok karmaşıklaştırıyorlar cidden. Vatandaş için zorluk, o şifre nasıl kalsın akılda yahu. :) :)
   Belki amaç da budur, unutsun, versin yine para, alsın yenisini.. kimbilir. Fesat ben. :D
   :) tamam ikinciyi salladım.

   Sil
  2. amaç o değil, tamamen güvenlik. devlet kadrolarında çalıştıgım için biliyorum, ücretsiz alınan şifrelerde de aynı durum var. en az bir rakam, bi işaret, bi büyük küçük harf, bi noktalama işareti vs. hackerların nasıl saldırılarda bulunduklarından haberin yok tabi, otur pc başında yaz :))) sonra senin bilgilerine ulaşıp ( orda her türlü bilgin mevcut ) bi halt yese birileri, devlet önlemini almadı diye yazarsın. zaten vatandaş asla memnun olmaz, halı olsak da ayaklarına cıksss... aman kızdım bak :)))

   Sil
  3. Aman kızmayın.. ):
   Tamam. İkna oldum. Zaten o lafımı şaka niyetine demiştim. Aklıma yeni şifre için para ödenmesi gelmişti yazarken.
   Ama yine de yaşlı ve pc den anlamaz insanlar için zor oluyor, bunu biliyorum. Onlara laf anlatmak da zordur. :)

   Sil
  4. doom günümü kutlayın, o zaman kızmayabilirim. 35 yaşında bi adam oldum ben yahu. eş dost herkese haber sal, beni tanımasalar da kutlasınlar dooom günümü, please :)

   Sil
  5. Evet öyle idi değil mi? Kutlu ve mutlu olsun doğum gününüz. :) :)
   Haber salarım dört bir yana..

   Sil
 6. evet zor ama napıcan boşver.. bozma sinirini.. sisteme karşı gelme:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) :) Tamam gelmiyorum. Sadece bilsin o kadar. :)

   Sil
 7. uyuuuz olurum o duruma, dediğin gibi sanane..
  Merhaba bu arada,:)
  sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi bari, çoğalıyoruz. sevindim. Tek değilmişim. :) :)

   Sil
  2. Merhabalar bu arada. :) Aceleden unuttum.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…