Ana içeriğe atla

Al Yazmalım Umutsuz Ev Kadını İffet

Tüm kanalların en hareketli zamanları. Yeni sezon atakları birbiri ardına yapılıyor.
Ekrandaki bizleri dizi manyağı yapmaya her biri and içmiş. En az 4 yeni dizi ekrana sürülüyor birinde.
Hangi biri izlenecek ? Hangileri takip edilecek kadar güzel olacak ?
Ama en iddialı yapımlarını sona saklıyorlar. Tüm yeni dizilerin yanında eski bombaları da gelecek yakında. Az kaldı.

Yenilerden dikkatimi çeken, yine Amerikan dizisinin Türkçe versiyonu olacak olan adı net olmasa da Amerikan versiyonu olan Umutsuz Ev Kadınları olarak anılıyor.
Umutsuz Ev kadınları / Desperate Housewives dizisini bilen biliyordur. Arada sırada denk gelirsem izlediğim bir dizidir. En sevdiğim karakteri Susan 'dır. Deli dolu, azcık kaçık. Seçilen kişi Songül Öden.
Bree karakteri için Bennu Yıldırımlar seçilmiş. Bence en iyi o olmuş. Bree soğuk, kuralcı bir kadındır. Şöyle bir bakınca Bennu Yıldırımlar da onu iyi yansıtıyor bence.
Ama dersiniz ki tutar mı dizi ?
Bilemiyorum. Çoğu kişinin dediği gibi böyle tip, versiyon olmuşların sonu iyi değil.
Ayrıca şimdi sadece kadınları seçmişler. İyi de bu dört kadının bir de 4 kocası olmalı. Biri herhalde Serhat Tutumluer. Onun adı geçiyor sadece. Diğer 3'ü merak edenler arasındayım.

Yabancı dizi versiyonları harici yeni sezonda kitaplardan olan uyarlamalarda yine ön planda.
En gözdeleri Al yazmalım ve Kuzey/Güney
Kuzey/Güney için bişey diyemeceğim. Klasik bir konusu var gibi görünüyor ama bakalım.
Al Yazmalım.
Al yazmalım, Selvi Boylum...
Unutulmaz sinema filmi. Türk sinemasının yeri salsılmaz taşlarından olan bir film.
Böyle bir filmin dizi uyarlamasını yapmak cesaret işi.
Hele Türkan Şoray yerine Özge Özpirinçci ile Kadir İnanır yerine de adını, sanını bilmediğim biri seçilmişse.
Bana göre bunun nedeni oyuncuların ana konunun ve filminin üstüne geçmesini engellemek. Tabi Barış Falay gibi bir oyuncu için bişey demiyorum.
Dizinin reklamlarında Kırmızı Eşarp kitabından diyor. Ama ne fayda ki Al Yazmalı deyince insanın aklına Selvi boylumu, o unutulmaz sözleri ve o unutulmaz film geliyor.

Ve son olarak Türk sinemasından uyarlama olan İffet.
İffet filmini izledim. Biliyorum. Sonu etkilemiştir beni. O herifin kendisine abi diyen kıza yaptıkları ve sonunda İffet tarafından öldürülmesi.
Bilmeyenlere dizinin sonunu söylemiş oldum... Eyvah eyvah...

Yazılıp çizilecek o kadar çok dizi çıkıyor ki piyasaya.. Benim ne çenem, ne ellerim dayanır.
Başka bir yazıda İnşaallah.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…

Şubat Dizisi Final

Şubat dizisini bu konumda tanıtmaya çalışmıştım. Konusu her ne kadar orijinal gibi görünse de, orijinal değildi. Dizi bu akşamki bölümü ile final yapacak. Bence geç bile kaldılar. Zira, orijinal olma yolunda ilerleyebilecek güzelim senaryoyu mahvettiler. Yapımcıların mı yoksa senaristlerin mi merakı var, şu karanlık insanlara? Bir kötü adam oluyor ya dizide. Tam iyi olan onu altedecekken, bir bakıyorsun ki arkasında karanlık güçler var. Gölge adamlar falan. Yani senaryo uzadıkça uzuyor. Suyu çıkıyor işin. Şubat dizisi de aynen böyle oldu ne yazık ki. Dizinin kötü adamı sadece Samim Akça diye biliyorken, bir baktık, ardında daha kötüleri de varmış. Gölge adamlar bunlar. Yüzleri görünmüyor. Sonraları daha nice kötüler çıktı. Kimin ne olduğu belli olmamaya başladı. Dizinin başlarındaki o şifalı ilaç olayı artık bayatladı. Dünyanın, olayların akışına sahip olma derdine düştü herkes. İyi görünen insanlar tek tek kötü çıktı desek yeridir. Mesela Şubat'ın baba yerine koyduğu adam Aziz bey…