Ana içeriğe atla

Nutella ? ..


Yok kalsın, canımcım.. bugünkü kalorimi aldım ben. “

Bu ve benzeri diyalogları yaşar mıyız artık?

Bugün Twitterde gündemdeki listede kendine yer bulan “ nutella 100” , nedir diye baktım. Meğer nutellanın 2 kaşığı 200, bir kaşığı 100 kalori imiş.

İşin özünü merak ettim. Bakındım netten, eğer doğru ise birşey öğrendim.

Abd'de bir kadın vermiş nutellayı mahkemeye, kazanmış da. Sebebi ise, reklamlarının aldatıcı olması. “Sağlıklı” diye sunuluyormuş nutella. Allah Allah.. bak şu işe. Bir çikolatada nasıl bir sağlık aranır ki, hangi mantıkla aranır bu. Neysee.. Kadın birde demiş ki, “ben bunu çocuğuma da yedirdim..” Vicdanlı kadın tabi, kendi yerken çocuğunu da düşünmüş. Onada ikram etmiş. Belki de hangimiz önce bitereceğiz yarışı bile yapmışlardır ana-kız. Öyle ya “sağlıklı” nutella.

Sonuç; mahkeme kadını haklı buluyor. Nutellaya “kalori bombası ürününü sağlıklı gösterdi” diye bilmem kaç dolar ceza kesmiş. Paşa paşa ödeyecekmiş şimdi cezayı.

Vayy bee.. Merak ettim, nutellanın avukatları o kadına “ reklamları fazla ciddiye almayın..” dememiş mi? Bizdeki avukatlar diyorlar ya.

Şimdi nutellanın 1 kaşığı 100 kalori ya, asıl mevzu şu; kaşık ama ne kaşığı.. Twitter de dönen tivitlerde işin özü bu. İş geyikte yani. Çünkü kimse bizde nutellayı sağlıklı bulmuyor ki.. sadece seviyor..

Not: Resim harika bence. :D

Yorumlar

 1. Kalori boş,gerisi hoş ^^

  Ben bu mahkemeye verip de kazanılan davalara kıl oluyorum.Yani embesil misin be kadın,içindekiler e baksan zaten görecen kaloriyi osunu busunu.
  Reklamın amacı kötüyü de iyi göstermek değil midir ki?hey allahım.

  Çakal bunlar yeminle.

  Not : resimdeki nutella benim olmalı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Millete iyi örnek mi kötü örnek mi bilinmez. :) Yani hakkını ara ama biraz mantık çerçevesinde olsun bu değil mi?
   Ama kazanmış yani. Şaşırtıcı. O reklamı merak ediyorum.
   Tamam, ben yedeklemiştim zaten ;) :)

   Sil
 2. kızımın en sevdiği şey:):):) ben daha çok kalıp halinde olanları tercih ediyorum :):)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalıplar başka tabi. Ama birde kaşıkla alıp, o kaşığı ağzında tutup, sonra keyifle çıkarması da başka oluyor. :) :)

   Sil
 3. Düne kadar favorimdi hatta bazı geceler kızımla çoookk kaşık daldırdık nutella kavanozuna :D Twitte'de bende gördüm dün ve şok oldum. Hani kalorili olduğunu biliyordum ama 1 kaşık 100 offf dedirtti :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D Gece olması kötüymüş cidden.
   Hadi gündüz yenirde, yakarsın o kaloriyi birşekilde.

   Sil
 4. Bu davayı ben de okudum. Amerika için normal bir dava sanırım. Daha önce de sigara için dava açılmıştı:))Galiba insanlar boşluk bulup dava açmak için yer arıyorlar.
  Nutella bizim evin paylaşılamayanı, sevmeyen yok ama en az tüketen benim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet onlar için normal bencede. Bizde, bir ürün yüzünden ölecek kıvama gel, hatta öl, kimse tınlamaz. Mahkeme bile seni haklı bulmaz.

   Sil
 5. Bir sürü markada çikolatalı fındık ezmesi var ama ne hikmetse Nutella'nın tadı insanı baştan çıkartıyor. Market raflarında ilk göze batan da o maalesef. Kızlarım bayılıyor. itiraf etmeliyim ki kendimi frenlemesem ben bile yiyeceğim. ):

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değişik ve güzel bir tadı var. En başta, hemen seni baymıyor. :D
   Bir kaşıkcık alın diyeceğim ama gerisi de gelir mutlaka. (:

   Sil
 6. Çikolatadan uzak durun demekle yetiniyorum,Viski ile tüketin sadece, alkol öldürür kaloriyi :) Bu lanet markayı yerinde gördük,yedik ; gerçekten iyi yapıyorlar bu işi, krep ve waffle ile de tadı başka oluyordu :) Ama yine de, yemeyin,vazgeçin; yurdum markalarına da para kazandırın arada :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok hiç yemeyelim, bu gidişle alkolik olmakta var işin ucunda. :D
   Kazandırmak konusunda haklısınız. Elin malı. Ama onuda yapıyoruz arada. Bazen paraya kıymayıp almıyorum mesela. :)

   Sil
 7. bu arada miminiz var bende :):)

  YanıtlaSil
 8. iyiymiş :) bende de var böyle davalık fikirler de susuyorum millet gülmesin diye :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D
   Aslında özensek mi ne yapsak diye düşünüyor insan. Ama yok gerek yok, diyor sonra.

   Sil
 9. Bizde bu türden bir dava açılmış mıdır, açıldıysa sonucu ne olmuştur merak ettim şimdi?

  Gerçi cevabı bulmak hiç de zor değil;)

  YanıtlaSil
 10. ha ha bir kavanozu 15 dakkada bitiriyoruuum.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) :)
   Ben okadar yiyemiyorum. Ne kadarda olsa, içim bayılıyor bir zaman sonra. Şeker mi vardır nedir, bilmem.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…