Ana içeriğe atla

Uyku


 
Efendim, uyku iyidir. Hoştur. İhmal etmemek lazımdır.

Şahsımuhterem olan ben, bu konuda iyiyimdir mesela. En az 8 saat uyurum. Bakın en az diyorum. Hele kışın uykum daha erken gelir. Eskiden yatardım da şimdi alıştığım saatte yatmaya özen gösteriyorum.

Öyle gece oturmalarını sevmem. Tabiatımda yok derler ya, aynen öyle kanımca. Bünye uykuyu seviyor. Zaten uyumadım mı, gözler gidiyor.

Lisede geziye gitmiştik. Gece çıktık yola ki, gündüz görülecek yerleri görebilelim. Otobüste o gece yol boyunca uyumadık tabi. Gündüz zati uyumak yok. Gece oldu dönüş başladı. Ben uyukluyorum. Arkadaş dürtüyor, telefonda ablan arıyor diye, kızı duyuyorum ama o gözler açılmıyor. Bin saat kendime gelemedim. Normalde uykudan uyanınca öyle uyku salaklığı yaşamam. Direk uyanırım. Ama o gece, o telefonda nasıl konuştum bilmiyorum. Tabi sonra uyku gitti. Gece yarısını geçti saat, evdeyiz, yat uyu ama uyku yok yahu. Sabahta okulada gitmedim. Evdekiler sağolsun, yollamadılar.

Uyku bu, kaçtı mı kaçıyor cidden. Bu da bir gerçek. Kaçmadan yatağa koşmak lazım.

Birde yatıp uykuyu beklemek var.

Mesela ben, sırtüstü uyuyamam ilk yatışta. İlla dönmem lazım. Uyku hali sırtüstü oluyorum da sonra hemen uyanıyorum. Niye? Çünkü nedense sırtüstü yatınca dişlerimi gıcırdatıyorum. Bunu farkettim. Sonra başımı sağa sola oynatıyorum. Saç arkada dolamaç oluyor. Rahat olmuyorum özetle, anlayacağız. Yan yatmak en iyisidir.

Hee son olarak yüzüstü yatmayınız. İyi değilmiş.

Yorumlar

 1. Uyku konusu gerçekten kişiye özel sanırım. Yani günde şu kadar saat iyi, bu kadar saat az gibi şeyler aslında yavan kalıyor.
  Bilimsel ispatlanmış bir şey var ki o da uykunun saatleri, yani beynin gerçekten dinlendiği saatler. Bunu da saat 22 civarı yatılıp sabah 4`e kadar uyunan uyku en kaliteli uyku diyorlar.
  Şöyle ki, gerçekten gece çok geç yatılıp öğleye doğru kalkıldığında çok dinlenmiş olmuyor insan, sersem bir gün geçiriliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kimine 2 saat yetiyor örneğin. Kimine 10 saat. :)
   O geç saatlere kadar uyumayı beceremiyorum. Yatayım diyorum, daha kalkmadan başıma ağrı giriyor. Bütün gün miskin oluyorsun. En iyisi erken kalkmak. Zati insan alışınca geç yatsa da erken uyanabiliyor.

   Sil
 2. BENİMDE EN BÜYÜK PROBLEMİM UYKU
  ÖNCEDENDE UYKUM AZDI
  SADECE APTALLAR 8 SAAT UYUR KİTABINI OKUDUKTAN SONRA OLAN UYKULARIMDA KAÇTI
  GENELDE 4 SAAT UYURUM
  BU ARADA SAĞ TARAFA YAN YATMAK DA SÜNNET ARKADAŞLAR
  HAYIRLI GECELER TATLI RÜYALAR

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabı merak ettim bak şimdi. Adı yabancı gelmedi ama okumadım. :)
   8 saat iyidir yaa.. Şimdiye kadar bir zararını görmedim ben. Çeyrek ömürden fazla geçti yani. :) :)
   Evet sünnettir biliyorum. Bende ona yatmaya özen gösteriyorum hep. Teşekkürler.
   Bendende iyi günler olsun.

   Sil
 3. :)
  ben de senin gibiyim aynı ama ben yüzüstü yatmayı da severim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende severdim ama iyi olmadığını duyunca yatmamaya çalışyorum. :)

   Sil
 4. bu kadar yararlı bilgiye şunu da ekleyelim;

  sol yana değil de sağ yana ve bacaklarımızı hafif kıvırarak yatmak en sağlıklısıymış. değişmiş olabilir, isviçreli bilim adamları sürekli en faydalı bildiğimiz şeyleri değiştirip duruyor. Harbiden dişlerimizi en son hafif daireler çezirek mi aşağı yukarı yaparak mı fırçalayacaktık. aşağı yukarıda anlaşılmıştı en son sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) İsviçli bilim adamlarına luzüm yok, bizim Peygamberimiz demiş vaktinde, sağ yöne yatmak iyidir diye. Değişmemiştir o değişmemiştir. :) Yatın gönül rahatlığı ile.
   Hımm.. diş mevzusu karışık. Bende çözemiyorum. İki türlü fırçalıyorum, gidiyor. :D

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…