Ana içeriğe atla

Gelincik

Usulca yaklaştı yanına. Yaklaştı, yaklaştı. Yüzünü çevirse burun buruna gelebilirlerdi ama, O, geldiğini bile farketmemişti. 
Üzüldü. Bu kadar yakındı ama O, bir o kadar uzaktı. Derin bir iç çekip, izlemeye koyuldu O'nu. Ne kadar güzeldi. Bakmaya bile kıyamam derken, görmese özlüyordu işte. Her gördüğünde, ilk günkü gibi heyecanlanırdı. Sersemlerdi adeta. Ne yapacağını bilemez hale gelirdi. O da gülerdi bu hallerine. Bu sefer de gülsün diye bilerek sersemmiş gibi davranırdı. Öyle güzel gülüyordu ki. 
Bunları düşünürken farketti. Yüzünde bir hüzün gördü. Öyle hayallere dalmıştı ki, farketmemişti bile sevdiğinin yüzüne çökmüş o kara hüznü. Kendine kızdı. Çok kızdı hemde. Nasıl farketmezdi bunu. Sebebini sormak istiyordu. Soramıyordu. Belki de konuşmak için iyi bir fırsattı bu. Kimbilir, bu hüzün birleştirecekti onları. 
Böyle düşünerek cesaret topladı kendinde. Uzun ve derin bir nefes alıp karşısına geçti. Gözleriyle gözlerini aradı. Eğilmiş boynuna dokundu. Ki baksın ona. Görsün o güzel gözlerini. Ama hiç kıpırdamadı. Biraz daha eğildi. Eğildi. Gözlerini gördü. Kapalıydı o güzel gözler. İçi acıdı. Yüzü öyle solgundu ki. 
Bir cesaret, yanağına dokundu hafiften. Sonra geri çekildi. Ama yine o güzel gözleri açılmadı sevdiğinin. Korku salındı yüreğine. Duramadı yerinde bir an. Düşecek gibi oldu.

-Gelinciğim...
 
Bu kısacık ömründe bir gelincik sevmişti. Seve seve, aşık olacak bir gelincik bulmuştu işte. Bilemedi bu kelebek, gelinciğin ömrü, onunkinden kısa idi.
Kelebek bilemedi, sevince susmak olmazdı.Gelincik: insan ömrü gibidir. Dünü vardır. Yaşamıştır. Bugünü vardır. Yaşıyordur. Ama yarını belli değildir.

Ne de güzel söylemişler. 

Öykü, U.H. ait.
Söz, bilinmiyor.
Resim ve söz, vikipediden alıntı.
 

Yorumlar

 1. Harika olmuş :)
  Dip nota bayıldım ;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. :)
   Kendime ait olmayan bir söz paylaşınca, böyle bir dipnot çıktı ortaya. Karışıklık olmasın. :) :)

   Sil
 2. Off bayıldım ya,muhteşem yazmışsın (:

  YanıtlaSil
 3. Sürpriz son ve çok güzel.
  Gelinciğe o sözleri söyleyen belki de bir kelebek.
  İki narin sevgili...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)
   Olabilir..
   Evet, iki narin sevgili..
   Teşekkürler.

   Sil
 4. güle ile bülbülden sonra gelincik ile kelebek demek. çok hoş, pek naif ^.^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet. :)
   Şimdilerin sevdalıları olsun onlarda..
   Teşekkürler.

   Sil
 5. Ne güzel. Pek severim gelinciği. Öyle mahzun öyle zayıf.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyleler.. zayıf, mahzun..
   Şahaneler ama.. :)

   Sil
 6. Gelincik: insan ömrü gibidir. Dünü vardır. Yaşamıştır. Bugünü vardır. Yaşıyordur. Ama yarını belli değildir.

  işte bu yüzden çok severim gelinciği,bir de kelebeği...
  çok duygulu ve hoş bir yazı olmuş,yüreğine sağlık
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler.
   Sanırım bende bu sebeple seviyorum. :)

   Sil
 7. bak duygu seçer arkadaşımız var ben ona gelincik diyoom :)

  YanıtlaSil
 8. heeey bak ne diceem sanaaa, son bikaç haftaki yazılarından belliydi zateeen sende bi değişiklik olduuğuu bi de az yazmandan belliydiiiii. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)
   Tanımadım.
   Öyle mi.. hiç farkında değilim.. :) :)

   Sil
  2. yüreğimden düşen son yaprak. çok seviyo gelincik o, duygu işte :) bak bir de bir ressam var. sadece gelincik resmi yapıyor. hikmet çetinkaya adı :) hah haaa hep aşk sevgi yazdın sık sık son haftalarda bi de yazmaya çok ara verdin. pekiii, yanii, yoksa ilk kez mi aşık ollmuş oldun şimdiii.nası bişiimiş :)

   Sil
  3. Bilmiyorum o blogu. :)
   Bir bakayım o ressama ben.
   Hımmm..
   Özel sorular bunlar. Bende kalsın cevapları :)

   Sil
  4. İtiraf ediyorum hepsi benim suçum :)

   Sil
  5. ya bak zaten şöyle. yani rahatsız etmek için sölemedim. meraklı da değilim. son günlerde hep aşk sevgi yazdın ya bi de hep düzenli yazarken ara verdin. biliyon seni üç yıldır okuyom. eh hemen herşeyini biliyom. iki gün önce de ben erkekler gidiyo yabancılara deyince, o zaman sen dedin yaaa "ben bitmeden bulmuşum" dedin ya bana, orda söledin ya işte, biliyon sen yıllardır sölüyon işte, hiç sevmedim aşık olmadım dedin, yalnızım ama yalnız olmak istemiyom dedin yaa. şimdi böle olunca senin için sevindim işteee yaa. ondan yazdım. kusuruma bakma kiiii. :))))

   Sil
  6. :) :)
   Yok ne kusuru.
   Biliyorum zaten niye sorduğunu, yazdığımı hatırlıyorum. :D
   Teşekkür ederim. Sevin tabi. :)
   Üzülecek şey mi yani.. :) :)

   Sil
  7. :) tabii ki güzel bişi. sevinmem mi. ama bak üzülmemek için çok dikkatli ol ama. başlangıç güzeldir tabii. üzülmemek için en baştan çok çok dikkatli olmalııı taam mııı :)

   Sil
 9. mmm... gelincik çok lezzetli olur.
  bayılırım :)

  Bir bilgi de benden,
  gelincik, haşhaşın pek de uzak olmayan bir akrabasıymış :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay, birde yeniyor de mi bu.. yok ya yenen bu çiçek açan mı.. :D
   Bilmiyordum. Öğrenmiş oldum. Teşekkürler Fuzuli.
   :)

   Sil
  2. deeptone,
   buralardayım...
   birileri gibi değil sebebi yokluğumun :)

   Uyuşuk,
   evet ta kendisi...
   bir fuzuli bilgi işte,
   unut gitsin...

   Sil
  3. fuzuli.

   :) hihihi ölme emiiii. bi dee, bloguna yorum yapılamıyoo :)

   Sil
  4. :) Yine de teşekkürler Fuzuli.

   Sil
 10. Gelinciğin hastasıyımdır ben

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevilmeyecek gibi değil ki.. güzel, narin.. alımlı :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…