Ana içeriğe atla

Gizli Bir Mesaj Mı Var Ki ?

Dün akşam eve düşen yıldırım adlı dizinin sezon finaline denk geldim. Muazzez daha dershane çocuğu. Bunu bazı bölümlerine denk gelince öğrendim. Yani liseden henüz mezun bir kız.
Sezon finalinde düğünü vardı bu kızın. Hemde kendinden kesin 15 yaş -fazlası bile vardır- büyük bir adamla. Herif yazacağımda kaba olacak şimdi diye yazmıyorum.
Neyse sorun kimle evlendiği değil, o yaşta evlenmesi.
Mesela dün akşam yayınlanan annem uyurken dizisinde de liseye giden uşak evlendi. Babasının lafı da şu: “aman yürümezse boşanırlar canım..”
Sonrasında öyle bir geçer zaman ki dizisinde Aylin. Bu kız daha liseye gitmiyor muydu ki, gitti evlendi.
Eskilerden sıla dizisini hatırlayanlar vardır. Orda da Sıla daha yeni bitirmişti liseyi.
Şimdi demek istediğim şu; milleti erkenden evlendirmeye mi özendiriyor bunlar, yoksa evlendirmemeye mi... Zira saydığım örneklerde biri hariç, diğerlerinde ailede razı bu duruma.
Ne yani, ne demek bu.. Evlilik çocuk oyuncağı mı demek? Erken evlenen erken yol alır mı demek? Birilerine siz evde kaldınız mı demek isteniyor?
Haa birde mübarek dizilerde insanlar bir anda katil olabiliyorlar. Hemde soğukkanlı katillere dönüşüyorlar, şaşıp kalıyorsun. Bakınız, annem uyurken, Nuran hanım. Kadın gözünü bile kırpmadan adamı öldürüverdi. Sonrasında hiçbirşey yok kadında. Gayet normal aynen devam. Bir komediye göre fazla idi bence o cinayet. O kadar soğukkanlılık insanı soğuttu. Ben gülemedim o anda. Tamam birinin ölüp, anneyi o derin uykusundan uyandırması lazımdı, anlıyorum. Ama bu daha masumane olabilirdi pekala..

Yorumlar

 1. sana yazdıklarında katılıyorum..dizilerde küçük yaşta evlenme ve o kadar çok entrika ve cinayet oluyor ki bunları izleyenler için bu artık olağan haline geliyor.Kurtlar vadisi hele resmen erkeklerin beyinlerini yıkıyor kaç tane polat alemdar oluştu memlekette kimse hak hukuka bakmıyor kendileri yargılayıp ceza veriyorlar..bellerinde tabanca kuş vurur gibi insan vuruyorlar.değil bir kuş her can taşıyan varlığın yaşamını sona erdirmek ne kadar büyük bir günah ve ne büyük bedeli var bilmiyorlar.
  Annem uyurken i izlemedim doğrusu ben kendime kota belirledim haftada en fazla 3 dizi..sezon finali yapanlar oldu bende sadece yeni başlayanlardan SULTAN ı seyretmeye değer buldum ve izliyorum..
  seneryosu çok güzel.repliklerde söylenen kelimelerde, güzel sözler yakalıyorum içlerinden tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kurt zati başka bi mevzu. Konuş konuş bitmez. :)
   Sultan'a baktım ama benim pek içim ısınmadı ona. Niyeyse..
   Annem uyurken dizisi o bahsettiğim noktalar hariç iyi bir diziye benziyor. Bakalım. Haftaya fikrim değişebilir. :)

   Sil
 2. Haklısın.. Söylediğin dizilerden bir tek Öyle ki'yi izliyorum. İsmi uzun olunca ailecek kısaltma uydurduk :D Aylin'in evlenmesi diğerlerinden farklı olarak eski bir dönemde geçtiği için fazla rahatsız edici durmuyor sanırım ama diğerleri harbi kötü.. Annem Uyurken'i 20 dakika içerisinde terk ettim. Zaten reklamlarından sevmeyeceğimi anlamıştım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet o ayrıntı da var. Ama sonuçta kız okumuyor muydu ki.. diye haklı çıkmaya çalışırmışım. :) :)

   Sil
 3. ilk yazdığın dizide o kızın kuzenleri yani amcaoğulları ( ki bu kuzanler kardeş) bu kıza aşıkmış. bi köşe yazısında okumuştum yanlış hatırlamıyorsam. bence bu daha büyük bi vahamet.

  YanıtlaSil
 4. aylin denen kızın olduğu dizinin tarihine bakılırsa o tarihte lise okuyan bir kızın olması sevindirici ve hayret verici doğrusu. o zamanlar o yaşta evlenmek olağandı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diziyi gündem yapan o ayrıntı zaten. Ama şu çıktı ortaya. Gerçekte kuzen değillermiş. Onlar öyle sanıyor. Bunu da tepkiler doğrultusunda mı senaryoya eklediler bilmem. :)
   Aylin mevzusunda o zaman kısmını düşünmemiştim de, lise okuyan kızın okuması bile sevindirici demişsiniz. Ama o okuyan kız kalktı, bıraktı okumayı evlendi. Ablası üniversiteyi okuyup bitirip avukat oldu. O zaman bu olay daha sevindirici değil mi? :) :) O zamana bakarsak.

   Sil
 5. Bence beyinleri uyuşturmaktan başka bir amacı yok bu dizilerin.
  Sakız gibi uzayan komik senaryolar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef.. Kimi güzel başlıyor sonra sakız misali uzatılınca bayıyor resmen.

   Sil
 6. Doğrudur uyuşuk.. Ben de dizilerin belli mesajları bilinçaltına aktarabilmek adına kalıplanıp, üretildiğini düşünmeye başladım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben daha o kadar derin bir mevzu olduğunu düşünmüyorum. Senaryo benzerliği diye düşünmekteyim. İlgi çekme çabası.

   Sil
 7. dizileri hiç bilmiyorum.
  :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…