Ana içeriğe atla

Uzun mu Yoksa Kısa mıSaç seversin..?
Başlığa saçı hususi eklemedim. Kıllık yapıyorum, kıl mevzuya hani şimdi konumda.

Yazının başında yaptım iğrenç espriyi, sonu hayırola..

Efenim, parkta oyun oynayan küçük kızın saçlarını görünce aklıma geldi. Dedim bir saç mevzusu yazayım. Dün de, işyerine gelen kızın saçlarına takılmıştım. Yani aslında ben saça bakarım. Bakıyorum.

Parktaki kızın saçları kısa idi ama nasıl yakışmış o ufaklığa görmeniz lazım. Dün gelen kızınki ise uzundu. Baya bir uzun hemde. Yandan toplamış saçlarını. Aslında dikkatimi de o yandan toplaması çekti.

Peki uzun saç ne kadar kullanışlı, insana ne kadar yakışır, tavsiye edilir mi? Sanki markada tavsiye edilecek.. neyse..

Şahsen uzun saçlı bir insanım. Ama bir sorun niye? Zira saçların bana göre haddinden fazla inceler. Ve ince saç yağlı olur, lafına binayen yağlı bir saç yapım var. Hal böyle olunca kendime kısa saçı yakıştıramıyorum. Üstüne üstlük birde top gibi surata sahibim. Elmacık kemikler çıkık. Tipik bir tatar kızıyım, desem yeridir. Aslında saçlarımı kısacık kestirmek var ama anne razı değil.

Evet uzun saç iyidir hoştur görünüşte ama bakımı zordur.

O saç hele ki kalın telli ve gür ise, bir gün tarama bak neler oluyor. Bu sebeple Allah biliyormuş kulunu da, bana ince tellli saçı layık görmüş. Zira saçlarımla uğraşmayı pek sevmem. Küçükken çok oynardım mesela. Şimdi o hallerime bakıyorum tanıyamıyorum kendimi desem yeridir. Saçlar kısa halim ise, tam ibretlik. Yüz ortada, okka burun ortaya çıkmış resmen.

Saç kesimlerinde bu noktalara da dikkat etmek lazım. Yüzü böyle ablak bir şekilde ortaya çıkartmamalı mesela. Çirkin oluveriyorsun bir anda.

Saçı kullanım şeklide önemli bir husus. Salkım saçak saçlar evde hiç kullanışlı değildir mesela. Oraya buraya dalarlar senden evvel. Ağzına girerler örneğin. Evde o saçlar toplu olmalı. Hayır yani, o saçı evde arkaya doğru savurcanda ne olacak, kimi etkiliyorsun sen, dört duvarın içinde. Ananı mı babanı mı? Onlar sana toplayıver şu saçını der, başka bir şey bekleme.

Kısa saçın bakımı da, yıkaması da çok kolaydır. Uzun saçla binsaat uğraşırsın banyoda. Sonra adın çıkar, bu kız banyoda hep kırklanıyor derler. Sen kolay mı sandın o saçları yıkamayı?

Hele birde sonrasında kurutma mevzusu var. Ama ben onunlada hiç uğraşmıyorum. Sarıyorum sarmalıyorum. Suyunu alıyorum, sonra salıyorum o saçları, kuruyorlar. Gece ise sarmalı uyuyorum. Zaten saç kurutma makinesi saçlara iyi gelmiyormuş. Birde radrasyon yayıyormuş.

Şimdi ben bu yazıyı genelleme yaparaktan yazacaktım. Ama pek bir kişisel oldu galiba.

Yorumlar

 1. hadi sen öyle böyle yazdın ben ne yorum yapayım bu konuda :))

  bence uzun gibi görünen kısa :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Sizde fikrinizi beyan edin, diyeceğimde belirtmişsiniz zaten.

   Sil
 2. Evde saç serbest bırakılmaz cok katılıyorum , bide onlar dökülünce praya buraya kıl oluyorum
  Saç
  Saç kesimi
  Saç saç saç
  Bu konuyu pek bi sevdimmm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen. Hoş, o kıllar toplasanda dökülüyor ama toplu olması iyidir iyi. :)

   Sil
 3. bu yazı bana eğitici geldi.
  kısa saç sevenlerdenim bağyanlarda.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. :)
   Bana kısa saça meyilettim artık.

   Sil
 4. Kısa saça bayılıyorum ama kestirmek yemiyor açıkçası.
  Bana yakışıyor da lisede kestirmiştim bir kaç kez. Ama saçlarım o kadar kabarıyor ki, sürekli onu düzleştirmek, her gün bakım yapmak zor geliyor. Bence kısa saçın bakımı daha zor, eğer dalgalıysa saçların. Uzun saçı topla çık, ama kısada öyle bir şansın yok. İlla düzelteceksin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet o bakımdan kısa saçla uğraşmak daha zor olur. Benimkiler ince olunca, kısası makbul gibi görünüyor. Yani en azından bakım olarak.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…