Ana içeriğe atla

Bana Uygun İşi Olan?


Efenim, ben ki, her patronun böyle bir çalışanım olsun dediği bir çalışanım.

Önlisans muhasebe mezunuyum.

Tamam elimde diploma var ama tecrübe isteyenlerin başına taş düşmeye emi... Çalıştırmazsan nasıl tecrübe kazanacak bu mezunlar, ey saygıdeğer işveren. Sorarım sana.

Bilgisayar tecrübesi istiyorsun. Tamam, o iyi denecek derecede mevcut. Essah bak. Bende yalan yok.

Giyimime özen göstertirim. Bakımlıyımdır... Cici bici bir kızım yani. Neyimi beğenmiyorsun ki sen? Allah Allah...

Sonrasında hem bilgisayarlı muhasebe hemde grafik tasarım alanında sertifikam var. yaaa... Senin var mı? Yok. Ama yine de beğenmezsin beni.

Sigara içmem katiyette. İçilen yerde bile duramam. Yani sen işveren içiyorsan kaybedersin beni. Söyliyim yani. O kadar sağlığıma düşkünümdür, söylemesi ayıp olmasın.

İstekli, azimli, işini sevecek bir tipimdir. Bakın burda 6 senedir aynı yerde, ne koşullarla çalıştığımı bilsen var ya, havada kaparsın beni sen. O derece yani.

A bak şurdan kaybedebilirim ama. Sosyal medya sorunsalım var benim. Facebook yok. Twitter yok. Ondan yok, şundan yok. Yok yok, asosyal değilim ben. Onu da kim uydurmuş. Hem kim çıkarıyor bu sosyal medya üzerinden eleman bulmayı. Dahası elemanı bunlara göre seçmeyi. Allah Allah... Neymiş, mesajların içeriklerine bakıyorlarmış, neleri beğendiğine bakıyorlarmış, aşikar ilişki yaşıyormuymuş.. Sanane yahu.. Adamın özel hesabında ne yazdığından, ettiğinden sanane.

Bu işverenlerde iyice şaşırmış cidden.

Evet... Artık bu yazımdan sonra iş değil, başka hiçbirşey bulamam ben. Hadi hayırlısı.
 
 
Not: Bu yazı tamamen kurgudur. Gerçek kurum ve kişilerle ilgisi yoktur.

Yorumlar

 1. onda sertifikadan ve tecrübeden değerli bir şey var; iş :))

  sonra işverenlerin blog okuduğnu sanmıyorum, korkma bir şeycik olmaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru. Ama o iş bende olaydı bu şartlarla onu işe alırdım ki. :D

   Sil
 2. bi hafta olmadı
  bana bi iş teklifi geldi
  grafik tasarım
  hemde yetiştirilmek üzere
  güzel garanti bir firmadan
  ama ben çalışmayı düşünmedğim için bloğumdan duyurdum bunu
  işe ihtiyacı olan yorum bıraksın hemen aracı olabilirim diye

  nitekim 2 kişi ile irtibata geçti firma..
  keşke ozaman senden haberim olaydı :(
  ama yinede bana yıl içinde çok grafik üzerine çalışmak için teklif geliyo
  gelen teklif olur ise tekrar yayınlarım bloğumda inş..

  hayırlı cumalar..
  inş tez zamanda gönlüne göe bi iş bulursn

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet o yazınızı gördüm ama ben Kocaeli ilindeyim. Memurluk harici de ne ben ne ailem başka iş için il dışına çıkmamı istemez. :)
   Çok teşekkür ederim. İnşaallah.

   Sil
 3. heeey bak haklısın.
  artık feys hesabı soruyolar işe alırken.
  olmayana güvenmiyolar.
  ne saçma yaaa.
  :)
  aman işin güzel bırakma daaa.
  iyi çalışanı anlarlar iyi patronlar.
  boşver feysiii.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birde güvenmiyorlar ha. İyice uçmuşlar o zaman. :)
   İyi patronlar hem belki cennete de gider... :)

   Sil
 4. Sosyal medya çağın mecburiyeti oldu bir yana.. İş bulmak zor. Tecrübe edinme fırsatı vermeden tecrübe aramak ise ayrı bir konu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam dediğiniz gibi, iş vermez ama tecrübe ister. Sopalıklar. :) :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…