Ana içeriğe atla

Görücü Usulü


Nedir Efenim, görücü usulü?

İki tanıdığın birinin oğlu, diğerinin kızı vardır. Bu uşaklar görüştürülür. Birbirlerini beğenirlerse evlendirilirler.

Şimdi görüştürülür dedim, dikkat çekmek isterim. Ama ortada bir yerde görüştürülmeleri gerekir. Yahut erkek gider yani kızın evine, anası babası ya da sadece anası ile.

Öyle değil mi?

Yanlış mı biliyorum ki acep ben?

Ve sırf bu yüzden mi kaçırdım kısmetlerin bazılarını acaba?

Akşam Seksenler dizisinde, yine Ahmet'e, annesi kız bulmuş. Evet buna artık alıştık. Yalnız dikkatimi çeken mevzu şu: Ahmet'in kızı görmeye gideceği yerde, kız annesi ile Ahmet'i görmeye geldi. Hemde erken denecek bir saatte.

Sizce bu biraz tuhaf değil mi? Yoksa sadece bana mı tuhaf geliyor bu durum.

Yahu demezler mi, ay ne koca budalası insanmış da, kalkmış gitmiş adamın ayağına kadar. Kız tarafı hiç gider mi erkek tarafını görmeye ta ilk seferde. Kocasızlıktan mı öldük naptık...

Bence bu ayrıntının düşünülmemesi, o seksenli yıllara hiç yakışmadı. Yani gelen kızı, sırf Gülden'le karşı karşıya getirmek için yapılmış belli. Ama işte bir kız olarak yakıştıramadım ben, o kıza ve annesine. Çok saçma bir durum idi.

Bu görücü usulü, benim bildiğim böyledir. Erkek gider kızın ayağına. Yahut bir yerde buluşurlar. Ama her ne şekilde olursa olsun kız tarafı atılmaz öyle. Aaa.. bir ağırlığı vardır canım kız tarafının. Kızın. Ki, zati ne derler, kız görmeye gidiyoruz derler. Erkek görmeye değil.

Tamam mı?

Yorumlar

 1. Çok güzel demişsin. Absürd şeyler olacak ki bizim dilimize düşecek. Ya da izleyiciyeri güldürmek için biraz daha ıkınmak istemişlerdir. Görücü usülünde erkek beğenir, kız gerektiğinde hayır der. Kız daha baştan gelin güvey olmuş baksana..:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet. Çok doğru bir tespit oldu cidden.

   Sil
 2. ben de öyle biliyorum kız sadece erkeğin annesiyle tanışır, önce anne oturup test eder filan sonra bi buluşma ayarlanır gençlere :)
  yine de şahit olduğum bi olay var ki bazı kızlar böyle atlayabiliyor :)) çok istiyorsa demek ki.. olabilir yani :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Demi? Annenin onay şart birde. :)
   Olabilir tabiki de. İstisnai durumlar falan.. :D Ama böyle dönem dizisinde de abuk kaçtı.

   Sil
 3. evleniyormusun yoksa kiz uyusuk :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beni bir alan birde almayan pişman ya zaten. Ben şimdilik almayanları pişman etmeye devam ediyorum. :D
   Hayır, evlenmiyorum henüz. Maalesef. :)

   Sil
  2. hmmm seni alanin pisman olacagini zanetmiyorum

   Sil
  3. Teşekkür ederim. :) İnşaallah.

   Sil
 4. bende aynı şeye takıldım !: =))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevindim. Tek farkeden ben değilmişim. :)

   Sil
 5. O ikisi ne zaman sevgili olacak merak ediyorum,
  abuk sabuk hareketler hep o ikisi arasında zaten...

  ama keşke bir çocuğun gözünden çekselerdi bu seksenleri,
  daha sevimli olurdu...

  seksenlerde çocuk olmak gibisi yoktur :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet. Gençliği ve sonrasını ele almışlar hep. Çocuklar hep geri plana atılmış.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…