Ana içeriğe atla

Borcu Olmayana İcradan Gelen Ödeme Emirleri

Bugün gazetenin köşe yazısında okudum bu konuyla ilgili bir yazı. Okuyunca şok oldum desem yeridir. İnsanlar neler düşünüyor kolay para kazanma adına.

Eğer ki birgün kapınıza hiç bir yere ve kimseye borcunuz olmadığı halde icra dairesinden bir ödeme emri kağıdı gelirse sakın peşini bırakmayın.
Size ulaştığı andan itibaren 7 gün içinde itiraz hakkınız var. Ve bunu mutlaka kullanın. Kullanın ki boşyere millete paranızı kaptırmayın.
O nasıl mı oluyor ?
Bazı uyanık insanlar, gözlerine birilerini kestiriyorlar. İsimlerini, adreslerini öğreniyorlar. Sonra tutuyorlar icra dairesinin yolunu. Cüz-i miktarla icra dairesinde bir dilekçe ile falan kişiden alacaklı olduğuna dair "ilamsız icra takibi" başlatıyor. Bunun için elinde alacaklı olduğuna dair bir belge olması da şart değil.
Sonrasında icra dairesi size borçlu olarak bilindiğinizden ödeme emri yolluyor. 
İşte bundan sonrasında iş tamamen size kalıyor.
Ödeme emrindeki borç sizin değil. Borçlu olduğunu iddia eden kişiyi de hiç tanımıyorsunuz.
Tamam.
Hemen bu ödeme emrine itiraz etmelisiniz.
Şayet itiraz etmezseniz borcu kabullenmiş sayılıyorsunuz ve sizin olmayan borç sizin oluyor.
bundan sonraki süreçte "menfi tespit davası" hakkınız var ama dava neticelene kadar meçhul alacaklı alacağını tahsil etmiş ve kayıplara karışmış  oluyor.

Unutmayın böyle bir ödeme emri kapınıza gelirse hemen itiraz edin. İcra takibi böylelikle duruyor. Ama siz işin peşini bırakmayın ve dosyanın kapandığından emin olun.

Normalde böyle bir durumda gerçek alacaklının "itirazın iptali" davası açma hakkı var açar muhakkak. Ama bu dolandırıcıların böyle birşey yapacakları yok.

Siz siz olun size gelmiş olan ödeme emrine birşey olmaz deyip önemsememezlik etmeyin.
Hemen elinize ulaştığı günden itibaren  7 gün geçmeden itiraz edin.

haberin yer aldığı yazı: icradan yazı gelirse ne yapılmalı

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…