Ana içeriğe atla

Enkazdan Çıkan Hikayeler

Her insanın bir hikayesi vardır. Çoğununki hiç bilinmez. Bilindiğinde de artık bir anlamı kalmaz O kişi için. Kendisi bunu öğrenememiştir çünkü. Kimi de inanılmaz hayat öyküsüyle umut olur yüreklere...
Van depremi ardından yine yürekleri burkanlar, sevinçle dolduran hikayeler çıktı enkaz yığınları ardından... Keşke hepsinin sonu iyi olsaydı.

Minik Azra. Daha 14 günlük. Depremin ardından saatler sonra canlı kurtarıldı. Ve annesine de kavuştu Azra. Umut doldurdu yüreklere Azra.

Küçük Yunus. O da umut olmuştu herkese enkazdan sağ çıkarak. Kameralara o bakışı enkazın altından, hala akıllarda. Ama olmadı. Yunus tutunamadı. İç kanaması vardı ve hayata gözlerini gümdü.

Daha 3 aylık öğretmendi Melike. Ailesini yine bir başka depremde kaybetmişti. O zamanlar daha çocuktu. Evlatlık verildi. Öğretmen olarak geldiği Van, ölüm yeri oldu. Ailesi gibi depremde hayatını kaybetti.

Bir başka öğretmenimiz Hanife. O da yaşamıştı bir başka deprem. O depremden sağ kurtarıldı. Van depreminde yine enkaz altında kaldı. Yine yaşadı o korkunç anları. Ve yine umut oldu, saatler sonra canlı olarak kurtarıldı O öğretmen.

Bir başka öğretmenimiz Okay ise tutunamadı hayata. Oysa kanseri yenmişti öğretmen olma aşkıyla. Müzik aşkıyla. Enkaz altında da kalmadı oysaki. Yolda giderken buldu O'nu ölüm. Başına isabet eden beton parçası sebebi oldu. Arkadaşı buldu yolda öylece yatarken. Ama yapacak birşeyi yoktu.

Bir baba. Kendi elleriyle yapmıştı evini. Şimdi sadece kendisi hayatta. Mezar oldu ev ailesine. Mezarlarını yapmışım diyor baba ağlayarak. Elinden bir şey gelmiyor artık.

Ve bir okul. Kolonları dahi sağlam kalmamış depremde. İnsan şöyle bir düşünüyor. Sınıfların dışarı dökülmüş, kırılmış sıralarını görünce. Ya çocuğum, çocuklar okulda olsaydı? Ya deprem bir gün sonra olsaydı... Susuyor. Susmalı ki dillenmesin o korkunç manzara.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…

Şubat Dizisi Final

Şubat dizisini bu konumda tanıtmaya çalışmıştım. Konusu her ne kadar orijinal gibi görünse de, orijinal değildi. Dizi bu akşamki bölümü ile final yapacak. Bence geç bile kaldılar. Zira, orijinal olma yolunda ilerleyebilecek güzelim senaryoyu mahvettiler. Yapımcıların mı yoksa senaristlerin mi merakı var, şu karanlık insanlara? Bir kötü adam oluyor ya dizide. Tam iyi olan onu altedecekken, bir bakıyorsun ki arkasında karanlık güçler var. Gölge adamlar falan. Yani senaryo uzadıkça uzuyor. Suyu çıkıyor işin. Şubat dizisi de aynen böyle oldu ne yazık ki. Dizinin kötü adamı sadece Samim Akça diye biliyorken, bir baktık, ardında daha kötüleri de varmış. Gölge adamlar bunlar. Yüzleri görünmüyor. Sonraları daha nice kötüler çıktı. Kimin ne olduğu belli olmamaya başladı. Dizinin başlarındaki o şifalı ilaç olayı artık bayatladı. Dünyanın, olayların akışına sahip olma derdine düştü herkes. İyi görünen insanlar tek tek kötü çıktı desek yeridir. Mesela Şubat'ın baba yerine koyduğu adam Aziz bey…