Ana içeriğe atla

Polat Ölsün İstiyorum.


Bir çocuk, başka bir çocuğu boğarak öldürüyor.
Sebep ?
Oyunda  Polat olduğu için.
Evet, çocuklar Kurtlar Vadisi dizisinin oyununu oynuyorlarmış. Öldüren çocuk İskender olmuş oyunda, ölen ise Polat Alemdar'mış. Çocuk, ölmek bilmeyen Polat'ı ben öldürmeyi başardım, demiş. 
Dizi 10 senedir devam ediyor. Neredeyse her sezon sonu Polat Alemdar ölüm döşeğinde kaldı. Ama ölmedi. Dizi boyunca da kimse öldüremedi. Bir ara öldü dedik, yine ölmedi. Bu durumu çocuk artık nasıl algıladıysa, oynadıkları oyunda düşünmeden Polat diye arkadaşını öldürmüş.
Bu durumu geçtim, dizinin her sahnesi şiddet içerikli neredeyse. Ama buna rağmen hala 20.00'de çıkıyor. Geç saatte çıkmıyor. Rtük buna bir şey demiyor. Oysa çocuklar için uyku saati diye 21.30 seçilmiş.
İki adam öldürülen filmleri dizileri +13 diye geç saatlere koymayı biliyorlar.
Hala şu akıllı işaretlere kim karar veriyor, merak ediyorum. Dizi sırf reyting rekorları kırıyor diye erken saatte çıkıyorsa, diyecek laf yok. Bu devirde Tv için reyting herşey demek çünkü.
Bu dizi sadece örnek. Çocuklar tv de olsun, pc oyunlarında olsun şiddet dolu içereklere maalesef çok kolay erişebiliyor.
Geçenlerde haberlerde internet kafelere denetimleri gösterdiler. Çocuklar okula gitmek yerine oralara gidiyor. Ne çeşit oyunlar oynadıkları muamma. İşyeri sahibi ses etmiyor. Ne de olsa o çocuk müşteri demek, para demek. Denetimler bence daha sık yapılmalı. Gerekirse bu duruma müsaade eden cafelere kapatma cezası verilmeli.
O çocuk oyunda sırf Polat olduğu için öldü. 
O çocuk sırf oyunda karşısındakini Polat olarak düşündüğü için katil oldu. Kimbilir, belki de kendini katil değil, kahraman bile görüyordur. Öyle ya, kimsenin senelerce öldüremediği adamı öldürüverdi. 

Yorumlar

 1. yasaklarla çok mesafeli bi zatı muhterem olarak, bu dizinin bitmesini ben de can-ı gönülden istiyorum. Hani kızlı erkekli kalınan evlere bulaşmaktan daha mühim işler var ülkede.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dizinin sadece ilk sezonunu biliyorum. sonrasında senaryo nasıl ilerliyor, bilemiyorum. Ama ortada bir yanlış olduğu kesin. O çocuğa böylesi bir düşünceyi nasıl düşündürttüler, anlamıyorum.

   Sil
 2. duymadım bunu.
  tüh ya.
  hiç izlemedim ama böleyse kötü ya.
  amerikada da neler oluyo diziler filmler yüzünden.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım her yerde var. Sadece çocuklar mı, büyükler bile etkileniyor.

   Sil
 3. ay duymasaydım bunu!
  ama şikayet etmek lazım. rtük gelen şikayetler uzerine işlem yapıyor.
  gerçi bu haber üzerine şikayete ne hacet dizi kaldırcaksın!
  ben hiç izlemedm bilmiyorum ama şuan düşünüyorum da rtük ceza verse diren kurtlar vadisi propagandasını şimdiden hissettim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende yazıyı yazarken karşı yorumlar alırım diye çok bekledim ama gelmedi. Herhalde ya umurlarında değil, ya da onlarda aynı fikirde.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…