21 Nisan 2014

Düğün Havası.


Düğüne gidip hiç eğlenmeden dönmek diye, acı bir gerçek var, şu hayatta. Bende her seferinde o acı gerçeği yaşayan biriyimdir.
Ammavelakin yine de giderim.

Peki neden?

Tabiki de, anne baskısı yüzünden. Kadın, sosyal bir canavar, günümüz tabiriyle. Tüm uzak yakın akrabalar ve eski yeni tüm komşuların her türlü davetine gider. Gidemediği çok azdır. Tüm akrabaları tanır. Bense her seferinde yeni bir akraba tanırım. Tabi bir de akrabadır, gitmek lazımdır diye de gittiğim oluyor. Babamda vefat edince kendimi gitme konusunda daha bir zorunlu gibi hisseder oldum. Niyeyse. Annemi tek başına görenler, kızlarını soruyor. O da baskısını gün geçtikçe arttırıyor. Kaçamıyorsun arkadaş.

Dün akşamda yine düğüne gittim. Dayımın oğlunun düğünü idi. Merakla beklenen mutlu son. Zira kendisi anane tarafından ilk torun oluyormuş. Bu sebeple tüm büyükler onun mürvetini görmek istermiş. Ama ne kendi annesi, ne de ananem göremedi. 42 yaşında gönlünün sultanını bulmak onun suçu olmasa gerek. Kader.

Düğün yeri oldukça küçük kaldı. Ne çok tanıdıkları varmış. E insan yıllarca esnaf olunca tanıdığı da çok oluyor. Bizde erken gitmeseymişiz, ayakta kalabilirdik. Ama oturduğum yerden görmem için, sırtıma iki göz açtırmam gerekliydi. O da mümkün olmayınca, ben döndüm mecburen. Hem de saatlerce öyle kaldım. Dönüş yolunda sırtımın ağrısını fena hissettim. Ama şükür ki, yattığımda ağrı yoktu. Kalktığım da da.

Öylece oturup oynayanları seyretmek çok zevkliydi. Dememi beklemeyin. Zaten bir saat takı töreni sürdü. Ben o sürede hepten koptum. Çantamın sapıyla bile oynadım. Gidene kadar yüz kere saatime bakmışımdır. Takı takma süreci içinde, davetlilere ikram yapıldı. Millet yedi ve gitti hatta. Ama gidenlerden fazla yeni gelenler oldu.

Gelin ve damat kurtlarını döktüler. Bol bol oynadılar. Biz 22.30 civarı çıktık. Ama damat dağılmıştı bile. Düşünün. Ki dediğim gibi düğün daha yeni başlamış sayılırdı. Ama biz dönmeliydik. İş vardı, okul vardı. Kandıra'dan İzmit'e dönmek zaten bir saat. Oldu mu saat 23.30. Yatana kadar 12. Bir çocuk için hiç uygun değil. Buradaki çocuk ben değilim. Yeğenlerim. Ama aynı şey benim içinde geçerli tabi. Uyku önemli. Neyseki içimdeki otomatik saat teklemiyor. Sabah yine aynı saatte gözleri açtım. Kendimi tekrar uykuya vermeye niyetliyken saate bakmak aklıma geldi. Kalkma zamanı gelmişti. Ne hoş, ne güzel bir şey değil mi? Çok şükür. Bir de bunu haftasonu geç kalkmaya ayarlayabilsem süper olur. (Doyumsuz insan kişisinin gereksiz lakırdıları, kulak asmayın. :D )
Mayıs ayında da baba tarafından akrabaların düğünü var. Ona da gideyim, diyorum. (şaka yapmıyor, ciddi.) 


22 yorum:

 1. Bende dün aksam bir dügündeydim. Bende yazayim bir dügün havasi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)
   Tabi.
   Düğünler birer ikişer çoğalıyor artık. Sezon açıldı. :)

   Sil
 2. Anne ve baba tarafından da kalabalık bir aileye sahibim. Ama bu güne kadar sadece iki aile düğünü gerçekleşti. Birisi dayımın birisi de baba tarafından en büyük kuzenimin düğünü.
  İki düğünde de çok eğlenmiştim. Hatta kuzenimin düğününde hastalanıp, ateşlenmeme rağmen oynamaktan vazgeçmedim. :)

  Yazdıklarıma baktım da resmen içimi dökmüşüm. Biraz daha bir şeyler yazmadan ben gideyim en iyisi. :)

  İyi günler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şanslısınız o halde. :)
   Ben oynamayı pek sevmem de. Oynadığım tek abimin düğünü idi. O da zorla tabi. Çok ısrar ettiler, oynamak zorunda kaldım. Ki yaptığım şey aslında oynamak değildi. :D Ama millet pistte görsün, hesabı.

   :) İyi olmuş, laf lafı açıyor işte.
   İyi günler.

   Sil
 3. Düğün sevmem ama oynamaya bayılırım, bu sayede vakit de geçiyor:-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) :) Anladım.
   O zaman nikah tercih etmeyenlerden olabilirsiniz. Bende düğünden ziyade nikahı daha bi severim. Zira orada oyna diyen olmaz. :)

   Sil
  2. Duğün sevmem dedim ya, kendim düğün yapmadım tabii ki:-) Onun yerine Çırağsn Otel'de yer ayırttıydık kendimize, boğaza karşı:-)

   Sil
  3. Ooo... süper olmuş. :) :)

   Sil
 4. hah haaaa çok sevdim ya. çantanla oynamak filan senin şu sabah erken kalkman filan. pazar günü en erken öğlen onikide uyanıyom yaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir ara çantanın sapı düğüm oldu sandım. :D
   O derece karışık işler yapıyordum onunla.

   Ohh.. ohh.. ne güzel he.. Benim en geç 10 oluyor. O da çok sık değil, bazen. zaten yatmaktan başıma ağrı giriyor bir zaman sonra. :) :)

   Sil
 5. Düğün eğlencelidir, hele ciddi ciddi piste kadar gidip orada anında ceketini beline bağlayan, kravatını başına geçiren göbek atan adamları seyretmek...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :-)
   Gözümde canlandı da şöyle bir, komik olur cidden. Ama ben pek rastgelmedim. :)
   O yüzden eğlenceli gelmiyor. Hele konuşacak kimse yoksa daha beter.

   Sil
 6. Ayy inanmıyorummm bu kadar mı çok sıkılıyorsun gerçekten :D
  bu arada mimledim seni cevaplamadıysan yaparsan sevinirim tatlıcımmm
  belki eğlendirir senii hehehe :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef.. :)
   Tamam, müsait olduğumda yapmaya çalışırım. Şarkı mimi galiba. Onun için cidden evde ve müsait olmam gerekiyor. :) :)

   Sil
  2. yaa ama cidden üzüldüm bak bu durumuna :/
   aşmak lazım ama bunu benden söylemesi. senelerce ben de öyle takıldım ama şimdi eğlenince anlıyorum nasıl hata yaptığımı :)
   yok canımmm o kadar uğraşma ben 5 dkk da yaptım. şarkıları dinlemedim bile :)
   next next next yaptım sürekli ehehee :)

   Sil
  3. Ben alıştım, sorun yok yani. :)
   İleride eğlendiğim bir düğün elbet olur. Kendi düğünde olabilir hatta bu. :D
   İşyerinde müzik yok, evde pc açmam lazım ondan dedim. :)

   Sil
  4. aaa kendi düğünün olursa eğlenceden çookk heyecan ve stres olur benden demesi :)

   Sil
  5. :) :) Hımm. o da doğru. Ama yine de eğlenirim gibime geliyor. Bilemiyorum..

   Sil
  6. hehehe hele bi o zaman gelsin de eğleniriz canım hepp birlikte sıkıntı yok
   ben çoştururum seni de
   hahaha :))

   Sil
 7. Düğünleri birde sesi kısık izleyin. Ben çok gülüyorum izlerken. Bu arada düğünleri sevmiyorum.

  YanıtlaSil