Ana içeriğe atla

Su'sar mısın ?

Elbette, der insan değil mi?

Şimdi şu resme bakıp canı su istemeyen çok az kişi olur.

Su iç, şifa bul denir. Şifa niyetine iç. Su verenlere, su gibi ömrün olsun denir. Su gibi aziz ol.

Peki nedir bu su.
Suyun kelime anlamı şöyle: oksijen ve hidrojenden oluşan, sıvı durumunda bulunan, kokusuz, renksiz ve tatsız madde.

Kokusuz, renksiz ve tatsız bir şey. Ama insan bu sıvıyı, maddeyi alamadan yaşayamıyor. Hayatının anlamı adeta su. En doğal hakkı, evrendeki tüm canlıların.

Bugün Dünya Su günüymüş. Birleşik Milletler 93 yılından beri 22 Mart'ı su günü ilan etmiş. 96 yılında da Dünya Su konseyi kurulmuş. ZMO, suyuna sahip çıkmayanların Su gününü kutlamaya hakkı yoktur, diyor.

Haksız mı? Düşününce haklı olduğu ortada. Çocuğuna hiç sevgi, şevkat yahut ilgi göstermeyen bir annenin anneler gününde bir beklentisi olmaz değil mi? Ya da aynı şekilde bir öğretmenin. Bence durum buna benziyor. Sen suyunu hiç ama hiç tükenmeyecekmiş kullan. Ama Su gününde naralar salla etrafa.

Mesela bir diş fırçalarken o musluğu açık bırakan insan, evet sen, sen hiç ağzına alma su gününü. Aa bugün su günüymüş. Suyun önemi şöyle böyleymiş deme. Unut sen bu günü. Ya da duş alırken suyu boşuna açık bırakan sen.

Bunlar en basit önlemler. Herkesin dikkat edebileceği, elinden gelebilecek şeyler. İleri de en basitinden geç yaşlanmak için bile suya ihtiyacın olacak bunu unutma. En önemlisi de yaşamak için lazım, sana, bana, tüm evrendeki her canlıya.

Küresel ısınma nedeniyle su kaynakları daha çabuk tükeniyor. İleri de su, savaş nedeni olmaz diye umut edelim. Susuz kalmamak için dua edelim. Ya da biraz bilinçli olalım.
Ve BDK'nın bugünkü yazısını bir okuyalım. Tek kuyu kitabı

Son olarak suyun bizim için önemini kısaca özetleyelim.
 • Minerallerin ve vitaminlerin vücutta çözünmesini ve iletilmesini sağlar.
 • Aldığımız gıdaların enerjiye çevrilmesine katkıda bulunur.
 • Vücut sıcaklığının ve su dengesinin düzenlenmesini sağlar.
 • Derinin nemlenmesindeki en önemli faktördür. Çünkü cildimizdeki su kaybı erken yaşlanmaya yol açar.
 • Vücudumuzdaki toksin maddelerin dışarı atılmasını ve vücudun temizlenmesine yardım eder.
 • Organlarımızın özellikle de böbreklerin düzenli çalışmasına katkıda bulunur.
 • Nefes almada oksijeni nemlendirir ve kolay nefes almamıza yardımcı olur.
 • Eklemlerde yastık görevini yerine getirerek, eklemlerin hareketlerini düzenler

Yorumlar

 1. duyarlılığın için teşekkürler.. aslında her gün hatırlatmak lazım..

  YanıtlaSil
 2. Evet haklısınız. Bir günlük iş değil. Ömürlük.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…