Ana içeriğe atla

Acı İnsana Neler Yaptırır ?


Sevincinden çılgına dönen, deliren ve olmadık şeyler yapan insanlar var. ama kimse sevincinden sebep birini öldürmüyor. Başka bir insan olmuyor.
Halbuki acı öyle mi? Acı insanı kökten değiştirecek bir etki bile yapabiliyor. Sadece erkek değil, kadınları da değiştiriyor acı.
En çok değiştiren acı da evlat acısı. Kaybetmenin acısıyla akıl kaybedip delirmeyi kastetmiyorum. Daha çok, katil olmaktan, gaddaşlaşmaktan bashediyorum. Normalde bir karıncayı inciltmemiş insan, yaşadığı acı ile soğukkanlı bir katile dönebiliyor.
Düşünüyorum da, acaba hep mi insanın içinde oluyor böyle gaddaşlaşmak. O acı da vesile oluyor, çıkıyor dışarı. Yoksa anlamak kolay değil bana göre.
Tüm bunları şu intikam filmlerini izlerken düşünüyorum. Kimsenin tuhafına gitmiyor bu değişim. Tuhaf.
Gerçek hayatta böylesi değişen birini hiç görmedim. Sen gördün mü? Öyle ya, filmler gerçek hayattan esinlenir ya. O bakımdan.

Yorumlar

 1. acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir...

  her acı aynı etkiyi yapmaz tabi. İnsana hayata bağlayan değerler, inançları, sevgisi vs de etkendir olacaklara.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerler.. İnançlar.. bunlar çok etkili bence de. Acı da gerçek, sevinç de. Allah insanı şaşırtmasın.

   Sil
 2. efenim bir hukukcu arkadasla sohbet ederkene...
  katillerin çoğunun aslında normal sen ben gibi insanlar olduğunu...
  planlı programlı cinayetleri kast etmiyorum tabi...
  bir cinnet anında...
  bir ofke anında cinayet islediğini konusmustuk.

  acının getirdiği ofke olabilir...
  tahriğin getirdiği ofke olabilir...
  intikam duygusunun getirdiği ofke olabilir...
  namus davasının getirdiği ofke olabilir...

  karınca oldürmeyen hayatında...
  bocek oldürmeyen bir adamın bir krizde bir patlama anında katil olduğunu konusmustuk.

  mesela cinnet geçirip karısını kocasını çocuklarını oldüren insanlar var...
  ruh halinin sağlıklı olduğunu farz edersek hangi insan evladına kıyabilir ki?
  hangi insan sevdiği insanı kesebilir uyurken?

  velhasılı zor sey...
  kader kurbanı deyimi uyuyor bana gore boyle insanlara.

  ve ben suna inanıyorum...
  "id" denen mekanizma olduğu sürece insan ruhunda ki her zaman olacak...
  hepimiz her an bir ofke krizinde bir cinnet halinde katil olabiliriz diye düsünüyorum...
  hiç büyük konusmamak lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende planlılardan bahsediyorum ama. :) O cinnet halleri, o bir anlık öfke nöbetleri başka. Allah düşürmesin kimseyi o noktaya.
   Ama şu var. İnsanın evladı öldürülmüştür. Yemez içmez, gider öldüreni bulur, gözünü kırpmadan öldürür o kişiyi. Şimdi burada anlık öfkeden ya da cinnetten bahsedebilir miyiz? bence hayır. İnsan bildiğin katil oluyor işte. Bende bu duyguyu anlamıyorum işte. Acının etkisi bu derece değiştirir mi insanı?
   Ve tabiki büyük konuşmamak lazım. Ben sadece meraktan sordum ve merak ettim.

   Sil
 3. Yaratılışımız esnasında aslında biz bir özle dünyaya geliyoruz. Ve o merak ettiğin duyguda dahil olmak üzere her bir duygudan azar azar var içimizde.

  Yetiştirilişimiz ve gördüğümüz ya da göremediğimiz sevgi bizim kişiliğimizi oluşturuyor. Bazı duygularımızı köreltirken bazılarını tetikliyor.

  Yani biz doğduğumuzda o şiddet duygusu da diğer duygular gibi var. Zaten yoktan var olmaz hiçbir şey. Ama bekler, dışarı çıkacağı zamanı bekler. İlk fırsatı da kaçırmaz. Ben buna inanıyorum.

  Sevgilerimle
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O halde hiç çıkmasın o duygular içimizden. Hatta yok olsunlar, bitsinler... sonsuza dek.
   Teşekkürler bu güzel açıklama için. Benden de sevgiler olsun. :)

   Sil
  2. Heheheh o zaman içimizdeki sevgiyi hep besleyeceğiz :)

   Sil
  3. Evet. Elimizden geldiğince. :)

   Sil
 4. Pe hito durumu çok güzel aktarmış. Aynen öyle düşünüyorum.
  Doğuştan herkes eşit doğuyor sonuçta. Maddi manevi şartlar, yetiştiriliş tarzı devreye girince gördüğün gibi hepimiz farklı oluyoruz.
  Her tür duyguya sahibiz. Herkesin bir "bam teli" var. İnsan zaten kendi içinde barışık değilse, maddi manevi sorunları varsa öfke durumları daha rahat ortaya çıkıyor sanki. Ama işin içinde bir evlat kaybetmekse bu çok kolay açıklanabilir bir şey değil.
  Diziyi izlemedim, nasıl bir dozda anlatılıyor bilmiyorum ama çok da gerçek dışı değil bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ruhta yara varsa, bir eksiklik varsa, bir acı olay gerçekleşince adeta, dediğiniz gibi bam teli etkisi yapabilir.
   Şu meşhur İntikam dizisini kastetmemiştim. Genel olarak, intikam konulu dizi ve filmleri kastettim. Benim dediğim tarzda bir olay henüz olmadı ama o dizide. :)
   Dizi de, hani bir zamanların fakir ama gururlu insanı vardır ya, yıllar sonra çıkar ortaya, canını yakanların ocağına incir ağacı diker. Öyle bir işleyiş var orada.
   Pek ısınmadım ama bakmadan da duramıyorum desem yalan olmaz.

   Sil
 5. Acı hayatın her aşamasında var, doğum ve ölüm. Fakat tabiki acılar insanları değiştirir, mesela beni çok değiştirdi. Çevremden biçok kişiyi de değiştirdiğine şahit oldum. Fakat kötü değiştirdiğine şahit olmadım, bence o çok başka bişey. Orada işin içine çok farklı hisler giriyo, o konuya isveç bilim adamlarının el atması lazım.

  Hepimiz biraz iyi, biraz kötüyüz. Bazılarımız diğer yolda daha çok ilerler, oradaki hisleri besili domuz gibi daha çok besleriz hepsi bu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke hep iyi yönde değiştirse herkesi.
   Doğru, beslemekle alakalı. Köreltsek belki kökü kurur.

   Sil
 6. valla öle onlar mı bizi böle yapıyo biz mi öle olduk da diziler öle acaba.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi? bence cidden araştırılması lazım bu konunun.

   Sil
 7. Bir araştırma izlemiştim. İnsanın içinde her duygu olduğunu söylüyordu.
  Bencillik, iyilik, kötülük her duyguyu barındırıyormuşuz doğduğumuzda, o araştırmaya göre.

  Bence de bu doğru. İnsanın yaşadıklarıyla da o duygular baskın bir halde ortaya çıkıyor. Çok ilginç :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genelde söylenen ve bilinen o.
   O zaman o duyguyu açığa çıkaracak ne bir şey yaşayalım ne de, Allah hiç fırsat vermesin diyelim.

   Sil
 8. Bu konunun araştırılıp sonuca bağlanmalı cidden..
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, kesin sonuç olsa daha iyi olur. Şimdiki son karar, içimizde uyuyan kötü duyguların yaşanan acı ile ortaya çıktığı yönünde.
   Sevgiler benden de. :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…