Ana içeriğe atla

Hamile Kıyafeti mi O ?


Hayatımın en güzel günlerinden birini adeta kabusa çeviren bir cümle bu.

Hamile kıyafeti mi o ?

5.sınıftan alnımın akıyla, sınıf birincisi olarak mezun olmuşum. Mezuniyet töreni tertip edilmiş. Ailecek, cici cici kız olacağım düşüncesi ile o elbiseyi giymişim. Ki elbise bana büyük. Bol, önden kapaklı bir elbise.

Okula gittiğim andan itibaren konuşulmaya başlandığını tahmin ediyorum. Millet bana bakıp gülüyor ama ben çakmıyorum. Sonra arkadaşım dayanamadı da, söyledi bana. Neymiş ben hamile kadını mı oynayacakmışım.. Allah Allah.. 

Öğrenciler yetmiyormuş gibi, gıcık bir öğretmenin teki de gelip sormaz mı aynı soruyu. Hem de gülerek. Ben de gayet ciddi olarak Hayır.. demiştim.

Oysa o gün benim mezuniyet günümdü. İlk kez sahneye çıktığım gündü. Çok özel bir günümdü. Zira başka mezuniyet günüm hiç olmadı ki benim. O sahneye bir daha hiç çıkmadım ben.

Ama işte, bazı densizler yüzünden, o özel günümü, o komik yakıştırma ile hatırlıyorum. Halbuki tören sonrası eve gitmiş, hemen üstümü değiştirmiş. Yine gayet şık ve cici olmuştum. Niye o kıyafetimle gitmediysem. Başıma gelecek varmış işte.

Şimdi o dönemden biri de gelir okurmuş bu yazıyı. Aaa.. o kız sen miydin der. Bana da burada kal gelir. :D

Yorumlar

 1. çocuk kısmısı düşünerek hareket etmez malum da öğretmen yapmasaymış iyiymiş. demek ki o da çocuklara drs anlata anlata çocuklaşmış :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adamın o anki yüzü hala hafızamda. O pis sırıtışı... gıcık.
   :)

   Sil
 2. :) Eminim Arkadaşların, Öğretmenin o zamanlar bu kadar üzüleceğini ve içine dert olacağını bilseydi böyle bir şey yapmazdı .
  insanlar bazen anlık gelişen duygularına kapılıp yaptığı şakadan karşısındakinin çok etkileneceğini düşünmüyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kabul, elbise üstümde emanet gibiydi de, kimin aklına gelmiş hamile birini oynacağım ki.
   ben çıkıp iki laf edeceğim sadece piyesde. O kadar.
   Dert değil de, insan unutmuyor işte o günleri. :)

   Sil
 3. Hani bir laf vardır ya "çocuklar ve sarhoşlar yalan söylemez" diye:)
  Çocuklar gerçekten çok dürüst, aile de kötü örnek olmazsa yalan söylemeye yeltenmez.
  Tabii senin durumunda bir de öğretmen var. Onu ne yapmalı bilmem:)
  Densizlik biraz, öğretmenliğinden şüphe ederim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Çocuklardan kimse yüzüme söylememişti. Ki lafı çıkanlarda tahminimce bir üst sınıf. Yani bizden önce mezun olan sınıf.
   Öğretmen bizim dersimize girmiyordu.
   Densizlik evet. Hususi onu demek için gelmişti bir de, kapıdan sorup gitmişti. O sırıtışı falan, hala gözümün önünde.
   Bende şüpheliyim. İyi ki öğretmenim olmamış. :)

   Sil
 4. Peki hamile kadını oynayan biri var mıydı?
  Taktığın şeye bak yaw,
  umarım o çocukların yanında da böyle dert etmiş gibi durmamışsındır.
  kendinde gülünecek bir durum varsa önce sen gül ki kendine başkası alay eder gibi gülmeye cesaret edemesin...

  ve şimdi eline bir köstekli saat al,
  sağa sola salla, ona kadar say ve yum gözlerini...
  seni elbet biri uyandıracaktır,
  işte o zaman bu kötü anıyı unutacaksın :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yoktu ama hamile bir öğretmen vardı. :D
   Durmadım galiba. Öyle hatırlıyorum en azından.
   Çok doğru. En gülesine ne pasaklı halinle bile kendinden emin görüneceksin. Ezik görünmeyeceksin. :)
   Hımmmm... deneyeyim bari.. :D

   Sil
 5. Olsun ya nolcak? Daha neşeli bir anı formuna girmiş böylelikle :) Şimdi mezuniyet töreninde sahneye nasıl çıktığını anlatsan kimse okumaz, okusa da gülümsemez. Ama şimdi öyle mi ya? ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Doğru gerçekten de. Böyle iyi olmuş. :)

   Sil
 6. :) sanırım hepimizin var böyle anıları. Ben de çirkin Betty koruma yöntemleri diye bir yazı yazmıştım. Hikâyelerim arasında. Lisede başıma gelenlerle ilgili.

  O zaman acı şimdi çok komik geliyor
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlla ki. :) Çocukluk çoğu zamanları böyle zannedersem. Tekdüze geçse unuturdu zaten.

   Sil
 7. :) heey neşelendim güldüm ki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdi bende hep gülüp hem sinir oluyorum. :) Ama sadece o öğretmene sinir oluyorum.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…