Ana içeriğe atla

30 yaş ve üstü İçin Sınavsız Üniversite.


Sabah telefon çaldı. Ablam. Sabah sabah araması meraklandırdı. Haberleri izliyormuş, bir haber görmüş ve arayıp hemen söylemek istemiş.

Haber şu: 30 yaş üstü kişilere sınavsız üniversite imkanı.
Malum, evde artık 30 yaş altı kimse yok. Yani haber bize yönelik. Ablamda heyecanlanmış.

İşe gelince netten baktım. 30 yaş ve üstü için sınavsız üniversite, daha düşünce aşamasındaymış. Konuşulan, yapılmak istenen bir uygulama yani. Ortada henüz bir şey yok. 12 Mayıs'ta detaylar açıklanacakmış. Öyle yazıyorlar.
Yeri gelmişken, konu ile ilgili şahsı görüşümü de belirtmek isterim.
Açıkcası çok da büyük umutlarım yok. Böyle bir şey gerçek olursa, seçeneklerin baya kısıtlı olacağını düşünüyorum. Açıköğretim olur. Bölümler çok olmaz. İki yıllık üniversite için olur.

Çok mu küçük düşünüyorum ki. Sanmıyorum. Hem bu uygulamaya itiraz da gelir kanımca. Millet o kadar stres çekip sınavlara hazırlanmış etmiş. Sen kalk gel, sınavsız oku. İşte bu neden bile, yukarıda saydığım olası şartların olumlu ve yerinde olduğunu gösteriyor.

Ama ben faydalanamam diye düşünüyorum. Zaten iki yıllık mezunum. Eminim 30 yaş üstü için sınavsız üniversitenin ilk şartı lise mezunu olmak, olur. Zaten ikinci üniversite olayı mevcut.

Yanlış mı düşünüyorum?

Haber linki:tık.Yorumlar

 1. Çok şaşırdım. Ve mutlu oldum 30 yaşında bir lise mezunu olarak. Zaten 30 yaşına gelmiş birinin meslek kaygısıyla o okula gideceğini zannetmiyorum. Oku, mezun ol, tecrübe edin, iyi bir işe geçiş yap bu süreci göze alamaz herkes o yaştan sonra. Çoktan başka bir şekilde hayatını devam ettirmenin yolunu bulmuştur.
  Ben açıkçası sadece fotoğrafçılık gibi ilgimi çeken bölümler açılırsa girerim. O da keyfi olur bir yerde, meslek edinmek için değil.
  Dediğiniz gibi bence belirli bölümler açılır, e yukarıda anlattıklarımı da düşünürsek sınavla girenlerin pek itiraz edeceğini sanmam.
  Her ne kadar kültür ve gelişmişlik diplomayla sağlanmasa da toplumun mezuniyet seviyesinin yükselmesi açısından sevindirici bir haber.
  12 Mayıs gelsin bakalım, heyecanlandım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğiniz gibi bölümler olursa ve ben gidemezsem, cidden üzülürüm. :)

   Sil
 2. Anadolu üniversitesinin ve hatta yanlış hatırlamıyorsam istanbul üniversitesinin, üniversite mezunlarına sınavsız ikinci üniversite adı altında böyle uygulamaları var. 2 ve 4 yıllık bölümleri mevcut, ben edebiyat bölümüne kaydolmuştum hatta ama doğum sebebiyle yarım kaldı. açıköğretim, ya da uzaktan öğretim tarzında,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ikinci üniversite olayı zaten var. uygulanıyor. demek ki bu başka bir şey olacak.
   Bakalım, pek umutlu değilim ama. :)

   Sil
 3. Gerçekleşir mi bilmem. Çok hayali duruyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olursa da hayal kırıklığı olmasın bari..

   Sil
 4. 30 yaşında girip üniversite oku çık meslek edin derken yaş gelecek 35 e... Ses çıkarmaz kimse çünkü 30 unu bekleyip pekala herkes girebilir. şikayeti olan bekleyip 30unda girer sınavsız gel gör ki o kadar beklemez gençler de... Hayata ne kadar erken başlarsan o kadar iyi sonuçta... 19una girip 23 ünde mezun olup 25inde mesleğe başlamak çok daha makul... Bu gerçekleşirse yine de elbette ki çok hoş olur... Alıcısı da çok olur... İllaki çok işine yarayacak insanlar olacaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)
   30 ü beklemek. Olur mu olur. Tabi bakalım bu uygulama nasıl olur.. :)

   Sil
 5. sadece 30 yaşında olanlara olması saçma..
  bu ülkede bi çok kişi sınava girip kazanamazken 30 yaş ve üstü bir uygulama olursa kimse sınava girmez 30 yaşını bekler.

  Ben olsam öyle yapardım diyorum da..
  6 sene kafa patlatmak ne demek onu öğretmek lazım.. önce.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdi söylenen uygulamanın, düşünülen şeyin özeti bu. 30 yaş ve üstü.
   Kimbilir, bu ayrıntıyı da düşünüp bir şeyler ayarlarlar belki de. her bölüme olmaz diye düşünüyorum zaten.
   insanın istediği bölümü kazanması kolay olmuyor, doğru.

   Sil
 6. duymamıştım ama 4 yıllık ve normal her bölüm de olursa iyi bişi. bi de amerika gibi okullar ücretsiz olsun yaaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Sözde harçlar mı bir şeyler kalkmıştı ya..
   12 Mayısta öğreniriz İnşaallah tüm detayları. :)

   Sil
 7. ben 84 doğumluyum kesin onlar bu yasayı getirene kadar 85 doğumluları sınır verirler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üstü deniyor zaten ama kimbilir, yaparlar mı yaparlar yani.. Bir sınır illaki olur gibi. Mesela 30-35 gibi..
   12 gün kaldı, bakalım ne açıklama gelecek.

   Sil
  2. offf arkadaşlar açıklanmadımı bu daha ya

   Sil
  3. Ben düz lise mezunuyum ve 84 doğumluyum :( acaba hangi sınavlara girebilirim.

   Sil
  4. Hayır, maalesef. Konu ile ilgili bir açıklama bulursam eklerim.
   Kpss'ye başvuru yapabilirsiniz. Ama çok iyi bir not almanız gerekiyormuş. geçen bu konuyu araştırıyordum da, 72 puan almış düz lise mezununa uzman bir öğretmen, bu puanla atanman hayal demiş.
   Başka da bildiğim yok.

   Sil
 8. Bilgi aldınız mi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır. Hep aynı haberler. İlgili kurumların sitelerine baktım. Oralarda da yok. İnşaallah kısa zamanda açıklanır bir şeyler.

   Sil
 9. Bende araştırıyorum bulamadım bişey...12 mayısta erzurum toplantı olup aciklanacakti toplantı oldu ama açıklama gelmedi...merakla bekliyorum...

  YanıtlaSil
 10. Hala bir gelişme yok mu...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yok. Hep eski şeyler.
   Vaz mı geçildi ki, bilemedim. İnsan bir şeyler duyurur yani.

   Sil
 11. off off önceden bi baltaya sap olmassan böle yasa çıksın diye bekler durursun :((((((

  YanıtlaSil
 12. Üzmeyin kendinizi bu kadar.
  Ya noktayı koysunlar, ya da devamını getirsinler tez zamanda İnşaallah..

  YanıtlaSil
 13. Hala bir bilgi yok mu?

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…