Ana içeriğe atla

Emek Hırsızları.

İnsanın emeğini küçümseyenleri, hor görenleri şöyle bir toplayıp, meydanda toplu ateşe vermek lazım.

Az önce bir amca geldi. 80 yaşlarındaymış. Bu yaşına kadar çalışmış, didinmiş. Aç kalarak, yiyeceği lokmasından kısarak kendine bir ev yapmış.
Şimdi ise evinin yanındaki arsaya birileri ev yapmaya başlamış. Amcaya gelip demişler ki, sen bizim arsayı yemişsin. Evinin bahçe duvarı ve bahçenin olduğu yer bizim. Yıkıp, senin eve bitişik ev yapacağız. Amca da itiraz ediyormuş. O duvarı yaparken ölçüp yapmış. Hatta ölçüden biraz içeri yapmış duvarı. Ama diğer arazi sahibi, öyle değil böyle diyormuş. Yıkarım yaparım diye ahkam kesiyormuş.

Be mübarek insan, ileride yüzyüze bakacaksınız. Komşu olacaksınız. Böyle yapmak, yıkarım ederim demek ne kadar doğru? O emeğe yazık değil mi?

Hadi tamam sen haklı ol, amca senin yerine yapmış olsun. Bunu bu şekilde mi çözmen gerekiyor.
Vakti zamanında bizimde başımıza geldi. Babamın kendi eliyle, alınteriyle yaptığı evini aldılar elinden. hem böyle de değil sahte imzayla. 
Böyle tip insanlar öteyi beriyi, sonrasını, o masum çocukların ahını almayı, emeği yok etmeyi bir marifet sayarlar. Kendilerini hep haklı görürler.

Bu amcanın sadece bahçesi gidiyor. Ama ne fark eder. O bahçeyi yaparken, o duvarları yaptırırken verdiği emek küçümsenir mi hiç? İnsan evinin her karesine emek harcar. Elinden gitmesini hiç ister mi?

İnşaallah haklı olan amcadır. Ben buna inanıyorum. Ve hakkını sonuna kadar almasını diliyorum. 
Yorumlar

 1. Hangisinin daha çok parası ve daha çok tanıdığı varsa o kazanır canım, maalesef!!

  YanıtlaSil
 2. Hırsızlık her yerde. Ne yazık ki bu olaylar ilk değil, son da olmayacak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef..
   Ama mevzu ev olunca ve bizimde başımıza gelmiş bir olay olunca çok dokundu.
   Bir umut.. İnşaallah son bulur.

   Sil
 3. biz şimdi her şeyi dünya ölçüsünde değerlendiriyoruz alınıyoruz kırılıyoruz öfkeleniyoruz filan da, ahirette bu tip işlerin sonu çok feci. Allah bizi böyle insanlardan da, böyle olmaktan da korusun..

  YanıtlaSil
 4. Yavaş yavaş insanlık özelliğini kaybediyor insan.
  ne kötü ne ironik..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet. Kaybeden hep insanlık oluyor, maalesef..

   Sil
 5. Anlayışsız zorba insan çok...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zorbalık yapmak ne haklıya ne de haksıza yakışan bir şey..

   Sil
 6. Kimsenin hakkı kimsede kalmaz. Yüce Allah öyle büyük ki iyiliği de kötülüğü de karşılıksız bırakmıyor.

  YanıtlaSil
 7. amcaya dua edicem inş o kazanırda braz zor gibi para olmuş her şey :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşaallah kazanır. Bu sefer hak kazanır.

   Sil
 8. valla umudunu kırmak gibi olmasın ama
  benim annemin evine de aynısını yaptılar
  balkon vardı
  onun hemen yanında bahçe vardı
  bahçe yasal olarak annemin değildi arazi sahibine aitti ve yıllardır kullanmıyormuş
  annemde oraya domates filan ekmişti
  bigün geldiler
  bahçeyi yıktılar
  sonra balkon bizim arsaya çok girmiş
  yıkıcaksınız dediler
  bir yıllık yasal süreçten sonra
  yıkıldı
  şimdi annemin evinin yanında
  kocaman
  7 katlı bi bina var
  bi de annemin sokağındaki binalara en fazla 4 kat çıkabiliyosun
  bi de bu var...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. E sizde onları şikayet edin.. yasal değilse bir şikayete bakar yani. o zaman görmezden gelemezler. Ki koskoca 3 fazla kat nasıl görmezden gelinir, muamma. :)

   Sil
  2. demem o ki.
   para kimdeyse hak onda
   para kimdeyse adalet ondan yana
   para kimdeyse herbişey onda oluyo
   :)
   günaydın
   :)

   Sil
  3. Sadece Günaydın kısmını almak istiyorum.. :)
   Günaydın..

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…