Ana içeriğe atla

Death Note - Ölüm Defteri

Burda, bu blogda konusu eksik olmaması gerekenlerin başında yer alır Death Note.
Death Note, yani Ölüm Defteridir o. kimin eline geçerse, ki aslında kendisi eline alanı ele geçiyor bence, ölüm meleği oluveriyor.
Bir anime. Büyüklere. Hemde konusu ile, çizgisi ile, kurgusu ile.
İlk kez duyanlar için Death Note, nedir, kimdir, nicedir bir açıklayalım.
Dediğimiz gibi bir anime. Adından da anlaşılacağı gibi fantastik bir konuya sahip.


Light, death noteyi yani ölüm defterini bulan, lise öğrencisidir. Çalışkan ve zekidir. Bu sayede deth note çok iyi birşekilde çözer. Sonralarında dünya çapında Kira adıyla anılan bir katil olur. Artık bu ölüm tutkusu hep içinde olan bir şey miydi yoksa defterle gelen kaçınılmaz bir son mudur bilinmez.
Bu işi çözmesi için, yine dünyaca ünlü bir dedektif seçilir.L, oldukça zeki biridir. Değişik bir kişiliği vardır. Ve kimse onu tanımaz. Onu yüzyüze tanıyan sayılı kişi vardır. Bu sebeple Kira tarafından da öldürülmesi imkansız hale gelir.
Anime, bu iki zeki çocuğun birbirleri ile olan çekişmeli, bir o kadar da eğlenceli yarışını sunar. Kira yani Light, defterin sırrını elinde çözerken, L, elinde bir defter olmadığı halde, onun varlığını zekasıyla keşfeder.
Ve diğer bir karakter Misa. Oda death note sahibi bir kızdır. Kira ile birlik olurlar. Hatta Misa, Kiraya aşıktır. Ama Kira onu sadece L'nin aklını karıştırmak için kullanmaktadır.
Ve death notenin asıl sahipleri, shinigamiler; Ryuk ve Rem.
Ryuk, Kira'nın shinigamisidir. Ondaki defterin sahibi ölüm meleği. Yandaki resimdeki Ryuk'tur.Tam bir elma manyağı. Dikkatle bakarsanız elindeki elmayıda görebilirsiniz.
Onu sadece deftere el sürenler görebilir.
Rem, Misa'nın ölüm meleğidir. Ve ona aşıktır. Bu aşkından yok olmayı bile göze alır. Bu lafımı animeyi izleyince anlarsınız.
Death Note öylesi bir ölüm defteri değildir elbet. Bazı kuralları vardır. Deftere adı yazılan kişi, saniyeler sonra ölmektedir. Ama şu vardır, yazan kişi, ismini yazdığı kişinin mutlaka yüzünü de görmüş olmalıdır. Yani öylesine isim yazılıp öldürülemez.
İstenirse nasıl öleceği de yazılabilmektedir deftere. Mesela kendini asarak, birden aşağı atarak, keserek. Sebep yoksa neden kalp krizi olarak geçer kayıtlara.
Dedim ya, Death Note, tam bir büyük çizgi dizisidir.
Hikayesi, kurgusu ve onlarla örtüşen karakterleri ile izlenmesi gereken bir animedir.
Öyle ki, toplamda 3 filmi çekilmiştir Japonya'da. Ama animenin aslına uygun değildir nedense konuları. Son olarak Amerikalılarında çekeceğini duymuştum ama, şuan onunla ilgili bir yazı bulamadım. İnşaallah orjinaline uygun, izlenesi bir film yaparlar.
İyi seyirler size.

Yorumlar

 1. O Misa gerçekte varolmalı! Anime haline aşık olmuştum bir vakit. Eğer anime izlemeyi seversen birkaç nacizane önerim olabilir ^^

  YanıtlaSil
 2. :) Çizimleri harika zaten.
  Evet severim. Lastik çocuk vardı mesela.
  Birde adını unuttum. Lastis adında bir şövalye vrdı. Bende ona bayılırdım. :D

  YanıtlaSil
 3. Yagamiyi cok sewiyormm daha ilk izleysmdi kira kim diyodum cevabi alinca sok oldum. Light

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…