Ana içeriğe atla

Akıllı İşaretler Aklı Nereden Alıyor?Bir seneyi geçti. Hatta belki iki sene olmuştur değil mi? Şu akıllı işaretlerin Tv ile hayatımıza girdiği.
Daha ilk zamanlar dikkatimi çekmişti. Gece saatleri, atv'de bir film. Başrolde Hugh Grant. Hani filmde babası ya da büyükbabası noel şarkısını yazmış da, Hugh'da onun telif hakkından gelen parayla gününü gün ediyor. O film işte. Adını bulmaya üşendim. Aslında önemi de yok.
O film o saatte yayınlanmış ve akıllı işareti de +13 olarak verilmişti. Hafta sonu ise, öğleden sonra, anahaberden önce yine atv de, yine aynı film vardı. Ama bu sefer +13 değildi. Kaldı ki +13'lük filmin o saatte ne işi var değil mi? ( Filmi hiç bilmediğim için şaşırmıştım. Ve sırf meraktan izlemiştim. ) 
Eee... Başka söze gerek var mı? Devam edeyim mi?
Edeyim edeyim. Bunun devamı geldi çünkü.
Bir Kemal Sunal klasiği filmlerden birine yapıldı hatta. Doktor Civanım adlı filmi idi, yine geç saatte çıkacaktı ve yine +13 olarak verildi.
Biz bu filmi yıllarca ailecek izlemedik mi ? İzledik.
Ne yani, sırf geç saatte çıkıyor diye mi o işareti alıyor bu filmler. Bunu anlamıyorum işte.
Bu işler saate göre ayarlanıyorsa, o zaman çizgi film kanallarındaki çizgi dizilere de gelsin o +13 işareti. Ne farkı var Allah aşkına.
Yayın saatine göre akıllı işaret mi olurmuş. Kim karar veriyor bu işaret işlerine? Yok mu bilen biri. Bir aydınlatsın bizi de.

Yorumlar

 1. Bence kimse izlememiş ya da o işaretleri gerçekten saat 10dan sonrakilerde bu olsun, biraz korku varsa bunu da ekleyelim gibi mantıksız işler yapmışlar.. Bu ülkede yapılan hangi işin mantığı var ki bunun da olsun di mi ama ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olabilir. Gayet mantıklı.
   Hadi o filmi bilmiyordular da Kemal Sunal'ın filmine ne demeli.
   Ya insan o +13 ü görünce bir ürperiyor yahu.. ne izliyorum ben, oluyor insan.
   Çok saçma cidden de. Dediğiniz gibi mantık aramak mantıksızlık. :)

   Sil
 2. Akıllı işaretler yayın yapan kuruluşun zihniyetine bırakıldıysa vay halimize.Gene Kemal Sunal'ın ünlü repliği "eşşoğul eşşek" i bib leyen bir sansürcülük hakim.Bunu sansürleyen adam Kemal Sunal filimlerine +18 yazmaktan da çekinmez.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Galiba öyle yapılmış. Hiç sanmıyorum ki, rtük'e gidiyor da o karar veriyor. Uzun iş yani. Saate göre koy gitsin, kısa iş.
   Hayır yani, sansürleniyor da ne oluyor, yine anlıyorsun ki o küfürü.
   Öyle, haklısınız.

   Sil
 3. hangisine uyarsa artık mantığı :)

  YanıtlaSil
 4. ya akilli telefonlar akillarini nerden aliyor :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ferhat, onu da bir bilene sormak lazım. Eminim cevabı daha kolaydır. :)

   Sil
 5. Ne güzel bir tespit, vardır bir bildikleri. Sonuçta çocuk klasikleri diye okuduğumuz kitaplarda yasaklandı.

  Dedim ya; vardır bir bildikleri
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Krallık bozulsun elbet biz kölelerde öğreniriz
   :/

   Sil
 6. Burası Türkiye :D
  All sh-ts possıble in here nigga :D

  YanıtlaSil
 7. aaa sahiden de haklısın hiç düşünmedim bunu.
  :)

  YanıtlaSil
 8. Bir iş yapıyorlar onu da beceremiyorlar. Formalite, formalite millet de aptaldı. ha aptal çok bu nedenle sorun yok.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…