Ana içeriğe atla

Takipçinin Takipçisi Olmak

Sosyal ağlar. Pek de sosyal olmayan yaşamlar. Ama bunu pek ala yalan çıkaranlarda yok değil. Mesela facebookta bir buluşma ayarlayan biri. Ya da twitterda yeni çıkan filmi görüp giden insan. Böyleleri yok değil.
Benim meselem, sosyal medyada sosyal olup olmamak değil.

Facebook ve twitter arasındaki fark. Belki önceden farkedildi de benim haberim yok. Neysee...


Facede biri seni, sen birini arkadaş olarak kabul ettiğinde otomatik olarak birbirinizin bilgi ve son durum güncellemelerine ulaşabiliyorsun.

Yani sayı eşit olarak artıyor.

Tivitır ise öyle değil. Üstelik orda arkadaşın yok. Takipçin var. Ve olay takip etmekle bitmiyor. Yani senin her takip ettiğin, seni takip etmiyor. Yok böyle bir zorunluluğu çünkü. Sen onu görüyorsun da, o seni görmüyor. Görmek istemiyor da olabilir.

İşte bu noktada bazıları şunu düşünüyor. Beni takip etmeyeni ben niye takip edeyim. Hadi be oradan, etmiyorum işte seni takip, ne halin varsa gör, tarzı bir şey diyerekten, herşey karşılıklı diye düşünerekten seni takip listesinden hopp.. siliyor.

Bu tarz uygulama aslında facede sayfalarda geçerli. Beğenilen sayfa seni görmüyor. Sen onu görüyorsun.

Seçme kısmı sınırlı. Sen, seni takip edeni, takip etme yahut beğenmeme lüksüne sahip iken, kendini kimlerin takip edeceği, beğeneceği hususunda söz sahibi olamıyorsun.

Face bu sebeple olaya arkadaşlık demiş olmalı. Çünkü arkadaşlık olayı sen izin verirsen gerçekleşiyor.

Belkide ünlülerin Twitter seçme nedeni bu. İsteyen onu takip etsin. Ama kimmiş, ne yapmış, ne etmiş bilmek zorunda değil. Kabul etme, etmeme derdine düşmüyor. Herşey tek taraflı, tıpkı normal seyrinde olduğu gibi. Hayranın seni takip ediyor. Senin takipçilerin çoğalıyor o kadar.

Yorumlar

 1. Ünlülerin tercih etme sebebinde haklı olabilirsin.Face devri kapanıyor yalnız artık twitterda ise hala eksik uygulamalar var mesala seni takibe almış biri sonradan takibi bıraktıysa bunu belirlemek zor oluyor.:)

  YanıtlaSil
 2. Twitter'ı bir ihtiyaç olarak görmeye başladım ben.
  Çünkü dünyada ne olup bitmiş birinci ağızdan ve daha o saniye öğrenebilme şansına sahip oluyorsun.
  Facebook hiç bana göre değil...

  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. Twitter'da takip ettiğimden beri hakkındaki fikirlerimin tamamen değiştiği ünlüler oldu. mesela fazıl Say'ı beğenirdim. Şimdi çok sevimsiz geliyor. Nazlı Ilıcak'tan hiç hoşlanmazdım. O kadar da sevimsiz değilmiş. Anlık yazılan bir şey olduğu için insanlar pek düşünmeden, programlamadan yazıyorlar.
  fakat kendini filozof zanneden ve sürekli akıl verir gibi yazanlardan nefret ediyorum.

  YanıtlaSil
 4. Huyumkurusun; o facede de belli olmuyor. Ama cidden bilmek lazım. (:
  Zeugma; evet, aslında sosyal olma derken, bunuda kastetmiştim. O bakımdan iyi işe yarıyor cidden. Tabi yalan değilse. :)
  Selma; haklısın. Yanlış hatırlamıyorsam, tivitler baya bir incelenmişti araştırma için. Yada öyle bişey. Tam hatırımda değil. Ama birde kısıtlı ya, yazılanlar da kısıtlı oluyor.
  Twitter kimi haber için, kimide fıyakalı laf salatalığı yapmak için kullanıyor.
  Ama face ile farkı çok bence.

  YanıtlaSil
 5. facede de bir pogram var seni arkadasliktan cikaran kisiyi profilini donduran kisiyi veya arkadaslik istegini geri ceviren kisyi aninda sana belirten bir pogram var

  twittere gelince seni eskiden takip eden ve takip etmekten vazgecen kisiyi anlaman icin twitterdede bir site mevcut.

  YanıtlaSil
 6. Tıpkı msn gibi olmuş yani. O geldi aklıma şimdi. Düşününce sanki geçmiş zamanmış gibi. Artık yok gibi. (:

  YanıtlaSil
 7. twitter için hiç böyle düşünmemiştim haklısın düşüncelerinde.

  YanıtlaSil
 8. Benimde aklıma düşününce geldi. Farkları var diyordumda iyice derin düşününce başka farkları, benzerlikleri görülüyor.

  YanıtlaSil
 9. Yanıtlar
  1. Ben sevmeye başlıyorum galiba.
   Bir başına gibisin. Saçmala, dök içini rahatla. :)

   Sil
  2. twitter.com/ferhatbayramm

   takipte kalın mucx

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…