Ana içeriğe atla

Paraskevidekatriaphobia

Bu nee?
Bu 13.cuma korkusunun adı.
Aslında bu yazım, bu ayın 13.yazısı olmalıydı ki, tam süper olurdu. Halbuki günlerdir bu yazıyı yazmayı bekliyorum ben. Ama işte, o ayrıntı şimdi gözüme takıldı. Yazık oldu sülümanefendiye...

Nette 13.cuma ile ilgili bir şeyler bakındım.
Hep filmleri çıktı bana. Ne çok çekilmiş öyle.
Sonra, nedir, ne değildir diye arattım, bir şeyler çıktı karşıma.
Mesela, en ilginci olan, başlıkta yazdığım kelime.
Paraskevidekatriaphobia; cuma korkusu, 13 rakamı ve fobi kelimelerinin birleşkesinden oluşuyormuş. Bunu dili dönüp söyleyebilen var mı ki acep? Varsa sesini kaydedip bana ulaştırsın bi zahmet.
13.cuma uğursuzluğunun çeşitli tarihleri mevcutmuş. Ve değişik dinlerde de bu inanış varmış. Mesela okuduğum yazıda, bazı şehirlerde, 13.kat yokmuş, sokaklarda 13 numara olmazmış falan.
Ve insanın kör talihi olabilecek bir ayrıntı. Adınız. Eğer adınız 13 harf ise yandınız. Şeytan sizle birlikmiş. Ya da öyle bir şey işte. Özetle vay halinize. Filmlerde bu ayrıntıyı kullanmayı ihmal etmemişler.
En son sanırım 2009 Kasım ayında denk gelmiş 13 cuma. Okuduğum yazıda bir daha 2015 de denk gelecek diye yazıyordu. Ama gelin görün ki yıl 2012 ve şuan 13.cuma.
Hesaplar tutmamış. Yoksa bu bir işaret mi ? Çıkarın kılıçları, savulun... Kıyamet geliyorr...

Yorumlar

 1. Bi keresinde Avusturya Havayolları'yla uçmuştum da 14. koltuktaydım. Lüzumsuz dergiler koyuyorlar, maksat yolculuk keyiflensin(!) orada uçakların çoğunda 13 numaralı koltuk olmadığı yazıyordu, kafayı bi kaldırdım 14'teyim, benim önümde 12 var yani teknik olarak 13'le geldim ama uçak düşmedi ya da bana bir şey olmadı :)

  YanıtlaSil
 2. Bir rakam nasıl insanı bu hale getirir ki. Resmen takıntı. Hemde ulusal bir takıntı. :)
  Yoksam bilerek mi verdiler ? :D Böylede düşünür insan yani.

  YanıtlaSil
 3. Bugün her cuma gibi yorgun argın tükenmişim 13 etkisini bilmem ama öğretmenler için cuma en yorucu gündür daima.:)

  YanıtlaSil
 4. temani mi degitirdin bana mi oyle geliyo

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet. Gri idi, beyaz yaptım. :) Daha çok okunabilsin diye. :p

   Sil
 5. Mimlendin uyuşuk mu desem hayalperest mi desem :)

  YanıtlaSil
 6. 13 rakamı ile ilgili bir yazı da ben yapmıştım.
  Rallilerde de 13 numaralı araba kullanmıyorlar örneğin.

  Cuma ve 13 birleşti sahi ve hiçbir şey olmadı :)
  Dolayısıyla bu sadece Hristiyanların inandığı bir hurafe...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet sadece hurafe. Hemde en uyduruklarından. :)

   Sil
 7. Floransa'da kaldığımız otelde 13 numaralı oda yoktu. 12 den sonra 13'e atlamıştı numaralar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana hiç denk gelmedi. Herhal, hiç yurtdışına çıkmamış olmam bunun nedeni. :D

   Sil
 8. Yazılarınızı gityat.com ‘ da paylaşabilir, kendi kanalınızı oluşturabilirsiniz. Sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…