Ana içeriğe atla

Dağ Gibi Adamlar.


Dağ gibi adam. Kolay kolay yıkılmaz Onlar. Neler görür, neler yaşarlar da yine de dağ gibi dururlar.
Ama iyi bakın onlara. Cidden iyi bakın. Dağ gibi, dimdik duruşlarına aldanmayın. Hiç hastalanmamış olmalarına ya da hastalıklarının hemen iyileştiğine aldanmayın. Hiç doktora gitmemiş olmalarına hele hiç aldanmayın emi..
 
Benim tanıdığım dağ gibi iki adam var. İlk tanıdığım dağ gibi adam, babam. Hiç doktora gitmezdi. Hastalansın. Bir terletir kendini iyi olurdu. O da çok olmazdı zaten. Soğuk su ile banyo yapardı sıklıkla.
 
Hep öyle kalır sanırsınız o dağ gibi adamların.
 
Ama bir gün hastalandı babam ve iyileşmesi öyle tek gecede olmadı. Zorla gittik hastaneye. Ve aylarca çıkamadı o hastaneden babam. Böbrek sorunu, kalp sorunu... Daha neler. Çok yaşamaz bile dedi, doktorun biri. Şimdi haftada 3 gün diyalize giriyor. Geçenlerde başı dönüp düştü. Hastaneye yetişmeseymiş... Neyse işte.
 
Ve babam gibi, dağ gibi bir adam daha tanıdım ben. Heybetli, boylu poslu, babam gibi. Ne oldu biliyor musunuz? O kişi de hastanede şu an. Hem de bir aydan fazladır. O da sevmezmiş doktora gitmeyi. Ciğerlerinde ve beyninde ur çıktı. Ameliyat edildi iki kere. Oysa hastaneye sadece tansiyonu için gitmiş. Şimdi ise sol yanı felçli. 
Dün ziyaretine gittim. İki dakika kaldım yanında ama ağlamaklı oldum. Nasıl konuştum bilmiyorum.  
 
Var mı sizinde çevrenizde dağ gibi adamlar. Hiç yıkılmaz sandığınız. İyi bakın onlara. Bir şey olmaz bu adama ya, demeyin sakın. Onlar kolay yıkılmıyorlar kabul. Ama bir anda yıkılıyorlar. Sizi de yıkıyorlar. Haberiniz olsun.

Yorumlar

 1. yazın beni çok kötü yaptı :(
  benim babamda hiç gitmezdi doktora. Gitmezdi diyorum çünkü hayatının son iki senesini onkoloji hastanesinde geçirdi.
  bu ayın beşinde 10 ay oluyor bizi bırakıp gideli.
  en küçüğü 5 yaşında olan hatta 5 yaşına babasının öldüğü giren çocuğunu da bırakıp gitti.
  hastalanmadan önceki o iri cüssesinin yerinde ufak bir çocuğun bedeni kadar olan bedeni vardı. o gitti. ama bizi de yıktı gitti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başınız sağolsun. Özür dilerim, yaranızı deşmek istemezdim hiç. Yazarken de aklımda hiç yoktu, niyeyse hiç gelmedi aklıma birilerinin bu acıyı yaşadığı.

   Sil
  2. Allah'ım inşaallah sevdiklerimize ve bize hayırlı, uzun ömürler versin.

   Sil
 2. çok geçmiş olsun, üzüldüm..

  YanıtlaSil
 3. Acil şifalar, uzun ömürler öncelikle...
  Babam da bahsedildiği gibi dağ gibiydi ama kanser bir anda götürdü. Daha doğrusu 5 yıl sürdü ama kemoterapiler, bir iyileşmeler, bir yatmalar... 10 sene olacak aramızdan ayrılalı:(((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler.
   Allah rahmet eylesin. Anlamıyorsun, herşey bir anda oluveriyor sanki.
   Allah kimseyi yataklara düşürüp ne kimselere muhtaç etsin, ne de yollara baktırsın İnşaallah.

   Sil
 4. hay allah ya çok çok geçmiş olsun önce babana sonra da diğer tanıdığına.
  babana çok iyi davran ya hep öp onu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler.
   Evet, iyi davranma sırası artık bizde. Biz büyük, onlar çocuk oldu. :)

   Sil
 5. çok geçmiş olsun....


  bi zaman sonra insan kaybedebiliyor sağlığını. Allah herkese sağlık versin en önce.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Amin.. Doğru, kaybediyoruz. Ama işte kimisi böyle birden ve ağır yaşayınca, yaşatınca zor geliyor.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir. Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?
Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.
Gelelim listeye.
1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.
2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.
3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlükl…

Güven Duygusu - Hikaye

Dükkana girdiğimde, şöyle etrafa bakınıp ne alacağımı düşünüyordum. Sonra ağlama sesini duydum. Herhalde annesi istediğini almıyor çocuğun diye düşündüm. Raftan en sonunda bir şey seçip kasaya yöneldim. Ağlayan çocuğu gördüm. Sandığım gibi annesine ağlamıyordu. Yalnızdı. Dükkan sahibi müşterisine para üstü verirken, çocuğa bakıp,” hadi defol git, git demedim mi sana. Yok benim beleş verecek malım...” diye sinirli ve hiddetli bir şekilde bağırıyordu. O müşteri çıkınca sıra benimdi. Gözüm çocuktaydı. Gayri ihtiyari elimdekini masaya bıraktım. Çocuk: “ amca, vallahi doğru söylüyorum. Paramı kaybettim, anam evde ekmek bekliyor. Sonra veririm sana. Lütfen..” diyordu, ağlayarak. Dükkan sahibinin “ borcunuz 1.75 lira” dediğinde göz göze geldik. Artık nasıl bakmışsam adam bana “ hep böyle bunlar bacım” cümlesiyle başlayan uzun bir açıklama yaptı. Çocuk verilen parayı kaybettiğini söylüyor, sonra başka dükkandan çikolata alıyormuş. Çocuğa baktım. Oda bana baktı. “ Abla valla birkez yaptım, o gü…

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…